6 суштински посети во градот Фиренца

Florencia

Фиренца е град полн со култура, на уметноста и на аглите за гледање. Место каде што треба долго време да се видат сите интересни места што ги има. Ако немате многу денови, треба да направите список на најважни работи за да не се изгубите во овој прекрасен град, меѓу кои ќе бидат и оние за кои ќе ви кажеме.

Овие задолжителни прегледи се места што секој треба да ги посети доколку оди на Фиренца град, една од најубавите и најуметничките во цела Италија. Во него нема да се досадуваме, а на сите нејзини агли има уметнички дела и музеи. Но, некои се издвојуваат над другите, па затоа мора да бидат на врвот на списокот за да уживаат во најважниот град.

Санта Марија дел Фиоре

Florencia

Оваа средновековна катедрала е симбол на уметноста на првата италијанска ренесанса и на готската уметност. Амблем на градот кој се издвојува по познатото Купола Брунелески. Оваа купола е едно од најголемите дела во Европа по римско време и се смета за најголема купола направена во asonидарски. Несомнено, има многу кои одат во Фиренца да му се восхитуваат на ова огромно дело во прекрасната градска катедрала или дуомо. Станува збор за огромна купола на која има фенер одозгора на кој може да се пристапи од внатрешноста на куполата. Оваа голема купола е висока 100 метри и е една од најважните работи во вашиот град. Околината на оваа катедрала е исто така многу жива.

Понте Векио

Понте Векио

El Понте Векио е средновековен мост, најпознат во цела Фиренца, што е и најстариот камен мост во цела Европа. Тоа е едно од најромантичните места во градот, затоа вашата посета е неопходна. Тоа беше мост кој се спротивстави на Втората светска војна и денес во нејзините мали тезги има златари и златари. Порано тие беа места окупирани од касапи, но кога кралскиот имот се пресели во палатата Пити, тие наредија да се затвори поради лошата миризба. Денес овие позиции имаат многу поромантичен допир. Фотографирање однадвор и исто така посета на внатрешноста се две работи што треба да се направат во Фиренца.

Галерија dell'Accademia

Галерија dell'Academia

Galleria dell'Accademia е еден од најпосетуваните музеи во градот, најмногу затоа што внатре се наоѓа познатата Дејвид на Микеланџело. Дело со висина од повеќе од пет метри што го има низ целиот свет. Оваа статуа е направена во XNUMX век и го претставува Давид непосредно пред да се соочи со Голијат. Статуата била преместена во овој музеј за да се заштити, бидејќи порано била на отворено покрај Понте Векио. Можеме да ја разгледаме целата галерија за да видиме многу други работи, како што се стари инструменти.

Галерија Уфици

Галерија Уфици

Ако сакаме да одиме во музеи, во овој град ќе станеме зависни од него, бидејќи има толку многу. Ако немаме време да ги видиме сите, суштинска, покрај она што ја видовме со Давид, е галеријата Уфици, најпосетувана уметничка галерија од цела Италија, која исто така се наоѓа во античка палата со огромна убавина. Внатре можеме да најдеме дела од otото, Ботичели, Микеланџело, Рафаел или Леонардо Да Винчи. Постојат и статуи и скулптури од грчката и римската култура. Секогаш се препорачува да ги земете билетите однапред за да не чекате во редица неколку часа по пристигнувањето и со тоа да изгубите важно време за да го видите градот.

Палацо Векио

Палацо Векио

Стариот дворец се наоѓа во Плоштад на господарството. Внатре можете да го најдете Museo dei Ragazzi, со дела од Микеланџело или Бронзино. Тој беше преименуван во Палацо Векио кога судот се пресели во Палацо Пити. Оваа палата се истакнува со својата голема кула и стана уште едно од местата што сите ги посетуваат. Исто така, мора да видите внатре во познатата соба „Цинкцеенто“, огромна просторија каде се одржуваат настани и акти.

Градини Палацо Пити и Боболи

Палацо Пити

Палацо Пити е А. палата во стил на ренесанса на кој се пресели судот, сместен веднаш до Понте Векио. Внатре можете да посетите различни области. Постојат музеј за превоз, Галерија за модерна уметност, галерија Палатин, сребрен музеј, порцелански музеј или кралски апартмани. Како дел од Палацо Пити ги имаме и познатите градини Боболи. Тоа е една од најголемите зелени површини во градот, па ќе ни требаат неколку часа да ги посетиме и да го видиме нивниот сјај. Овие градини вреди да се уживаат како одмор од метежот и вревата во градот, а билети може да се купат за да се видат градините и деловите од палатата.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*