Организирани планинарски патувања низ Европа

пешачки патувања во Европа

Тврдењето поврзано со планинарски активности не престана да се зголемува во последните години. Пандемијата или затворот предизвика се повеќе луѓе да ја ценат природата и туристичките можности што ги нуди.

Затоа, компании како OrbisWays почнаа да организираат планинарски патувања низ целиот европски континент.

Искористете ги празниците за да направите подароци за рути бројни предности. Меѓу другото, спортувањето, поврзаноста со природата и ниската цена во однос на другите дестинации се дел од стимулациите кои најмногу ги ценат клиентите. Освен тоа, Европа има безброј агли и патишта полни со убавина, имајќи ја нашата земја една од најпознатите рути во светот: Камино де Сантијаго.

Најубавите пешачки патеки во Европа

Orbis Ways, компанија специјализирана за организирање на пешачки патеки, произведе а листа на најбарани места од европската јавност. Поради својата огромна популарност, Camino de Santiago го зазема првото место. Сепак, постојат и други подеднакво неверојатни алтернативи за запознавање на европскиот континент.

Патот на Сантијаго

Пешачење во Камино де Сантијаго

Камино де Сантијаго е пешачка патека каде духовност, религија и природа се спојуваат во истиот концепт. Поради својата дестинација, Камино де Сантијаго има бројни пристапни точки и разни патеки. Така, патниците можат да изберат да го следат францускиот, португалскиот, англискиот, примитивниот пат итн. Што се однесува до националните граници, на Камино де Сантијаго од Сарија Тоа е најрезервираната рута, патување кое може да се направи за 6, 7 или 8 дена.

Особеноста на Камино де Сантијаго и причината зошто привлекува илјадници туристи секоја година е поврзана со неговата духовен карактер. Иако пред неколку години тоа беше рута направена само од верници, денес има многу патници кои се обложуваат на оваа патека, без разлика на индивидуалните верувања на секој од нив. И тоа е дека патот е полн со убавина, тој минува низ градови и храмови со голема историја и ви овозможува да запознаете луѓе од различни делови на светот. Дополнително, ангажирањето компании специјализирани за организирање рути овозможуваат хотели и индивидуални соби без грижа.

Мадеира

мадира планинарење

Во Атлантскиот Океан има малку познат остров, но со голема убавина: Мадеира. И покрај тоа што е населен, португалскиот остров има безброј девствени пејзажи во кои цвеќињата и карпите се спојуваат со синилото на океанот. Поради оваа причина, во последниве години неговите пешачки патеки станаа популарни меѓу љубителите на природата.

Една од главните предности на Мадеира е поврзана со нејзината благо време. Како и на Канарските Острови, Мадеира има клима слична на пролетта поголемиот дел од годината. Освен тоа, на автохтона фауна и флора тие не престануваат да ги импресионираат патниците, во кои може да се ужива преку рути со различна тежина распоредени низ островот.

Мадеира може да ве посети автономно или преку компанија за организација на патувања. Во вториот случај, рутите ќе имаат а водич кој ќе објасни некои важни точки од географијата и природните особености на архипелагот.

Амалфи

Амалфи е град во јужна Италија кој беше прогласен Светско наследство во 1997 година. Како што во Шпанија се случи со Ибица или Мајорка, Амалфи има убавина која го надминува летниот туризам и рајски плажи. Всушност, во овој дел на Италија можеме да сретнеме традиционални рибарски села, рути со прекрасна вегетација и добро познатите «патека на боговите», импресивна рута која кулминира со спектакуларни погледи на Средоземното Море.

Генерално, Амалфи е домаќин на важна понуда на активности за туристите: од импресивни гратчиња и градови до плажи со проѕирни и рајски води, низ планински патеки и бујни пејзажи.

Врвови на Европа

планинарски врвови на Европа

El Националниот парк Пикос де Европа зафаќа импресивна област од нашата земја. Сместена помеѓу Астурија, Кантабрија и Леон, областа Пикос е дом на некои од најважните и заштитени фауна и флора во Шпанија, како што се брадестите мршојадци. Поради големото проширување, Picos de Europa има важни пешачки патеки познат низ целиот свет, со посебна важност за рутата Cares или патеката до Picu Urriellu.

Туризмот во Пикос де Европа исто така се издвојува по својот тешко достапни градови (Bulnes или Sotres) и неговата неверојатна кујна, каде сирењето Кабралес е, без сомнение, ѕвезденото јадење. Поради оваа причина, компаниите кои организираат патувања резервираат рути, дегустации, па дури и ноќевања во рустични и шармантни хотели.

Покрај овие дестинации, клиентите на Orbis Ways резервираат и рути на пешачење во Тенерифе, Cinque Terre, La Palma, Menorca, La Gomera, Santander, Babiera или северозападниот брег на Грција.

Како што можете да видите, опциите се повеќекратни и сите вклучуваат други активности надвор од самата рута. Што чекате за да ја запознаете Европа преку нејзината природа?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*