Суштинските европски музеи при патување

Европски музеи

Една од главните посети кога патуваме обично се музеите во градовите во кои одиме. Тоа е најкултурниот дел од сите, и во нив можеме да уживаме во уметноста, изложбите и историјата на таа или други цивилизации. Денес има музеи од сите видови, но денес ќе разговараме за Европски музеи од суштинско значење при патување.

Ако сте од оние кои секогаш бараат културни патишта, оној кој сака уметност и сака да шета меѓу дела, ова се местата што мора да ги посетите. Некои од нив имаат бесплатен влез, други се бесплатни само во некои денови. Зборуваме за најважните европски музеи, оние во кои се наоѓаат најдобрите и најважните уметнички дела.

Музеј Прадо

Музеј Прадо

Музејот Прадо, најважниот во Шпанија, беше отворен во 1819 година. Постои одлична колекција на најдобрите уметници на сите времиња. Ел Греко, Гоја, Веласкез, Боско, Тицијан или Рубенс. Во неговите галерии има дела што привлекуваат туристи од целиот свет. „Градината на воодушевувањата“ од Боско, „Трите милостини“ од Рубенс, „Лас Менинас“ од Веласкез или „Извршувањата“ од Гоја меѓу многу други.

Посетите на Музејот Прадо се вршат по плаќање на влезница. Постојат неколку стапки, намалени за луѓе над 65 години, големи семејства или млади. Исто така е можно да заштедите ако земете бонуси од два билети годишно, на пример. Пред посетата на музејот можеме да ја внесеме неговата веб-страница и предвидете изложби патнички што можеме да го видиме. Исто така се организирани патувања и курсеви.

Музеј на кралицата Софија

Музеј на Реина Софија

Ако сакаме да дознаеме повеќе за современата уметност во Шпанија, мора да одиме во Реина Софија. Добрата работа да се биде во Мадрид е што можеме да ги посетиме трите главни музеи со еден билет. Прадо, Реина Софија и родена во Тисен, така што е многу поевтино. Реина Софија е сместена во старата болница во Мадрид, неокласична зграда лоцирана во областа Аточа. Во овој музеј, творештвото на уметниците како на пр Пабло Пикасо, anоан Миро или Салвадор Дали. Изложени се и различни дела на современи движења, како надреализам, кубизам или експресионизам, со автори како Франсис Бејкон или Хуан Грис.

Музеј Лувр

Музеј Лувр

Ја напуштивме Шпанија за да одиме во Франција, во еден од најпосетуваните музеи во светот. Се повикуваме на Лувр, кој исто така се наоѓа во палатата Лувр, која беше стара тврдина. Музејот беше инаугуриран на крајот на XNUMX век и секоја година прима повеќе посетители. Во осумдесеттите години беше создадена познатата стаклена пирамида, која денес е онаа што се појавува како претставник на музејот на многу фотографии. Во музејот наоѓаме дела подеднакво важни како и „Giоконда“ Леонардо Да Винчи, „Слободата што ги води луѓето“ од Делакроа или скулптури како „Венера де Мило“ од Античка Грција или „Седиштениот писар“ од Антички Египет. Тоа е многу голем музеј, со многу простории и во кој обично има многу луѓе. Loversубителите на уметноста можат да поминат часови на нејзино обиколување, за остатокот интересно е да ги видат главните дела. Треба да платите влез иако малолетниците влегуваат бесплатно.

Музеј на Ван Гог

Музеј на Ван Гог

Музејот Ван Гог се наоѓа во Амстердам, и е најпосетуван во градот. Ако сте fansубители на уметникот кој му пресекол уво во криза, сигурно ќе мора да застанете покрај овој музеј. Покажува неговите слики, цртежи и букви. Сликите се во хронолошки редослед, така што можеме подобро да ја цениме еволуцијата на уметникот. На вториот кат има истраги за сликите на уметникот, а на третиот има дела од XNUMX век. Можете да купите вообичаен билет или еден за водена турнеја, која има приоритетен влез и прескокнете ја линијата.

Музеи во Ватикан

Музеи во Ватикан

Музеите во Ватикан се местата со уметничка вредност што тие припаѓаат на црквата и тие се во градот Ватикан. Постојат голем број музеи, како што се египетски музеј Грегоријан, музеј Пио Клементино, капела Николина, музеј Кјарамонти, павилјон на тренери или сикстинска капела, меѓу другите. Во неговата галерија можеме да најдеме дела како што се „Слегувањето од крстот“ од Караваџо или „Сан ónеронимо“ од Леонардо да Винчи. Работата на Сикстинската капела е едно од најпосетуваните места и без сомнение е тоа што не смеете да го пропуштите во сите овие музеи во Ватикан.

Британски музеј

Британски музеј

Британскиот музеј е претежно бесплатен, само треба да плати за некои експонати. Таа е една од најважните во светот и исто така една од најстарите. Има многу што да се види во овој музеј, со дела од Египет, Рим, Античка Грција и други цивилизации. Каменот од Розета Тоа е една од нејзините одлични атракции и е дека од него може да се дешифрираат египетските хиероглифи. Но, има многу повеќе, со многу простории посветени на разни теми, со област со продавници, книги и кафетерија. Место да го поминете целото попладне помеѓу работите.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*