Суштински места за гледање во Бордо

Палатата Рохан

Изберете го основни места за гледање во Бордо Тоа не е лесна задача. Овој француски град има каталогизирано повеќе од 350 споменици, што го прави втор со најголемо уметничко наследство во нацијата, само зад Париз.

Наречен „Бисер на Аквитанија“ поради тоа што е главен град на овој регион и на префектурата Жиронд, познат е и градот Бордо лозјата кои го опкружуваат Но, пред сè, таа е натопена во историјата, бидејќи е основана во XNUMX век п.н.е. под името на Бурдигала. Веќе во римско време бил главен град на Галија Аквитанија, иако неговиот голем сјај дошол во XNUMX век. Токму неговиот историски центар, познат како Пристаниште на Месечината и наведени како Светско наследство, има многу неокласични градби од овој век. Но, ако сакате да ги знаете основните места за гледање во Бордо, ве охрабруваме да продолжите да читате.

Катедралата во Бордо и други верски споменици

Катедрала во Бордо

Катедралата Свети Андреј, едно од основните места за гледање во Бордо

La Катедралата Свети Андреј Тоа е најважната религиозна градба во галскиот град. Изградена е во XNUMX век по романескните канони. Меѓутоа, подоцнежните реформи ѝ го дадоа сегашниот стил, кој е анжовински готик. Има латински крст план и импресивни димензии, долга 124 метри.

Ослободени од тоа го имате не помалку импресивното Кулата Пеј-Берланд, изградена во XNUMX век како камбанарија. Причината за негово одделно градење била да се заштити храмот од вибрациите што ги создаваат ѕвоната. Можете да се искачите на нејзиниот врв. Чини само шест евра и ви нуди прекрасен поглед на градот.

Од друга страна, не помалку спектакуларно е и базилика Свети Мишел, подигнат помеѓу XNUMX и XNUMX век во стил раскошна готика. Како и во претходниот случај, камбанаријата е изземена и изненадува со висината од 114 метри. Но, неговата внатрешност ви носи уште едно пријатно изненадување. има прекрасен кутија за органи Луј XV стил изграден од Одеберт y Сеси во кои се сместени инструментите создадени од престижниот оргулист микот.

Конечно, меѓу многуте храмови што ги има Бордо, ве советуваме да посетите и други два. Првиот е базилика Сан Северино, чија изградба датира од XNUMX век, иако и таа претрпе бројни реформи. Всушност, неговата фасада е неороманска, додека јужниот портал е готски. Исто така, внатре треба да се погледне олтарот, украсен со средновековни релјефи и, пред се, на Капелата на Богородица од розите, со своите скапоцени жртвеници од алабастер.

Од своја страна, вториот е Опатијата на Светиот Крст. Станува збор за стар бенедиктински манастир кој е основан околу VII век и од кој останала црквата. Сепак, ова е изградено во XI. одговори на повикот санто-ингес романескна да се развива во таа стара провинција на Франција кој го вклучуваше Бордо. Што се однесува до внатрешноста, треба да обрнете внимание и на неговиот импозантен орган кој датира од XNUMX век.

Плаза де ла Болса и други урбани простори

Плаза де ла Болса

Плаза де ла Болса и Еспејо дел Агуа

Едно од основните места за гледање во Бордо е Плас де ла Бурс. е стариот Кралскиот плоштад и, во неговиот центар, можете да видите скулптура на трите благодати. Но, неговиот најкарактеристичен елемент е т.н огледало на вода, еден вид рефлективен водоносен слој кој е најголем во светот од ваков вид и кој, токму, делува како огледало.

Сепак, градбите што го сочинуваат плоштадот имаат поголема уметничка вредност. Главно, постојат две: на берзанска палата, која моментално функционира како Стопанска комора, а на Националниот царински музеј. И двете се изградени во XNUMX век и се вистински неокласични.

Но, ова не е единствениот прекрасен плоштад што ви го нуди Бордо. На des Quincoces Тој е еден од најголемите од сите Европа, со речиси сто и триесет илјади квадратни метри. Нејзината урбанизација се случила на почетокот на XNUMX век и во неговиот централен дел има импресивен споменик на жирондините убиени за време на Француска револуција.

Исто така, на собраниски плоштад Многу е блиску до Берзата и е заведен како историски споменик. Како оваа, урбанизирана е во XNUMX век и нејзините градби се неокласичен, иако централната чешма, работата на Луис-Мишел Гарос, беше инсталиран сто години подоцна.

Конечно, на Rue Sainte-Catherine тоа е комерцијалната артерија пар екселанс на Бордо. Станува збор за пешачка улица во должина од нешто повеќе од еден километар која поврзува и неколку од главните споменици на градот.

Палатата Рохан и Големиот театар

Одличен театар

Големиот театар Бордо

Тие се две од суштинските места што треба да се видат во Бордо и поради нивната историска важност и поради нивната монументална вредност. Тој палатата Рохан Тоа е седиште на Градското собрание и е изградено во XNUMX век. Повторно ги исполнува каноните на неокласицизмот и е дело на архитектот Ричард Бонфин. Извонредни елементи се неговите скалила и нејзината градина, вторите опкружени со две други згради кои, пак, го сместуваат Музејот на Белас Артес.

Од друга страна, Големиот театар Бордо Се смета за еден од најважните во сите Франција. Изградена е и во XNUMX век од големиот архитект Виктор Луис. за неговиот стил, потсетува на класичен храм, со својот трем од дванаесет коринтски столбови и неговите дванаесет статуи на предниот дел. Ќе бидете изненадени и од неговите димензии, бидејќи е долг 88 метри, а широк 47 метри.

Камениот мост, уште едно од основните места за гледање во Бордо

Камен мост

Познатиот камен мост

Можеби е еден од амблеми од градот Аквитанија. Изградена е на реката Гарона по налог на Наполеон Бонапарта во 1810. Всушност, неговиот седумнаесет лакови тие имаат симболична вредност: тоа е бројот додаден на буквите од името и презимето на францускиот лидер.

Неговите автори биле инженери Шарл Дешам y Жан Батист Билодел, кој мораше да се соочи со проблеми произлезени од силните струи на реката. Исто така, неколку бели медаљони поставени на тулите му оддаваат почит на императорот. Но, исто така се појавува во некои точки на градски грб. Од 2002 година, мостот е наведен како историски споменик.

Портата Каилхау и други од стариот ѕид

Порта Кајлхау

Каилхау порта, уште едно од основните места за гледање во Бордо

Мора да ги вклучиме и портите на стариот ѕид во Бордо меѓу основните локации. Меѓу оние што ги зачувува, ќе зборуваме за три. На портата на аквитанија Изграден е дури во 1753 година. Тој е во неокласичен стил и неговиот триаголен фронтон се истакнува со грб на градот издлабен во неговиот центар.

Поспектакуларен е повикот одлично ѕвоно, кој е средновековен. Всушност, тоа беше камбанаријата на старото градско собрание и се состои од две кули од четириесет метри и во средината на нив, широка дупка каде што се наоѓа огромното ѕвоно.

Тој е исто така средновековен и готски во стил портата каилхау, со својот широк зашилен централен лак. Изграден е за да ја одбележи победата на Чарлс VII во битката кај Форново. Како анегдота ќе ви кажеме дека овој монарх починал откако ја удрил главата во прениска врата. Можеби затоа еден негов лик и знак го потсетуваат минувачот да внимава кога минува под надвратницата. Исто така, внатре имате а знак за цветните леи кој го изградил средновековниот град и неговите алатки.

Исто така, Cailhau е портата кон населба Сен Пјер, една од најубавите во Бордо, со своите живописни улици. Поточно, во ова е собраниски плоштад за што ви кажавме претходно. Но, тоа е и област на барови и ресторани каде што можете да ги наполните батериите.

Градот на виното, амблем на модерниот Бордо и други музеи

Галерија за ликовни уметности

Бордо Музеј за ликовни уметности

Веб-страницата што ја препорачуваме подолу е многу различна од претходните. Затоа што тоа е модерна зграда во која е сместено она што е веројатно најважниот вински музеј во светот. Веќе ја спомнавме огромната традиција на производство на вино во областа Бордо, чии вина се познати низ целата планета.

Затоа, неколку локации се толку соодветни за да се инсталира овој музеј. Самата зграда е уметничко дело, со своите заоблени форми кои симулираат декантер. Но, со својот шарен изглед, наликува и на а нагризан напрегање. Што се однесува до музејот, тој ја опфаќа историјата на виното од пред шест илјади години до денес. Има три илјади квадратни метри површина за изложување дваесет интерактивни тематски области. И, за да ја завршите вашата посета, можете да вкусите добра чорба во гледната точка висока 35 метри. Замислете ги погледите.

Од друга страна, имате многу други интересни музеи во Бордо. Веќе ве спомнавме попатно онаа на ликовната уметност, во која се сместени работи Рубенс, Веронезе, Тицијан, Делакроа, Пикасо и други големи сликари. Ви кажавме и за Националните обичаи. Но, дополнително, ве советуваме да ја посетите Музеј Аквитанија, кој ја следи историјата на Бордо од антиката до денес.

Како заклучок, ви го покажавме основни места за гледање во Бордо. Но, логично, има многу други во овој прекрасен град Франција кои ја заслужуваат вашата посета. На пример, на голема синагога, изградена на крајот на XNUMX век и која е една од најголемите во Европа; на Маало Лескур, сето тоа е скапоцен камен на Арт Деко или скапоценото Ardардин Ботанико. Расположи се за посета Бордо и уживајте во се што ви нуди.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*