Судовите во Палас

Околината на Кортес де Палас

Малиот град на Судовите во Палас, главен град на истоимената општина, се наоѓа во провинција на Валенсија. Поконкретно, припаѓа на регионот на Долината Ајора-Кофрентес, иако е вклучен во Комонвелт на Хоја де Буњол-Чива.

населена оттогаш Бронзеното време, станал познат под муслиманска власт. Од тој период и од подоцнежниот христијански период останале неколку споменици кои ќе ви ги прикажеме. Но, ние ќе разговараме со вас и за неговата прекрасен природен амбиент. Ако сакате да знаете што да гледате и правите во Кортес де Палас, ве охрабруваме да продолжите да читате.

Природната средина на Кортес

Резервоар на Кортес-Ла Муела

Поглед на акумулацијата Кортес-Ла Муела

Градското собрание на овој град во Валенсија се најавува со слоганот „рај на вашите прсти“. И тој е во право, бидејќи и орографијата и водните ресурси на областа ви нудат природни чуда каде можете да вежбате бескрајни спортови.

Во градот доминира северот Сиера вторник со истоимениот врв висок речиси XNUMX метри. Во центарот на општината се наоѓа Албеитар заб а на југ е тркало за сечење, прогласен за ловиште. Како ова да не е доволно, на реката Јучар го пресекува општинскиот термин формирајќи спектакуларни кањони и оставајќи дел од нејзините води во две акумулации: оние на Ел Наранџеро и Кортес-Ла Муела.

Поточно, за да ги видите тие кањони, можете да уживате во а речен пат четиринаесет километри. Ќе патувате, на модерен брод, делот на Јукар помеѓу Кортес и Кофрентес. Трае четириесет и пет минути и ќе видите спектакуларни пејзажи од падини и клисури. Така, Ремансо де Рал, клисурата Кортес или Чинто дел Кастиљо.

Но, ова не е единствената активност што можете да ја направите во околината на Кортес де Палас. Ви нуди и одлично пешачки патеки во привилегиран природен простор. Меѓу нив можеме да го споменеме оној кој оди од Круз дел Коладо до Пико дел Караскал со враќање преку Ломас де Сантијаго. Има продолжение од четиринаесет километри и пад од речиси петстотини метри. Исто така постои и рута од Кортес до Ел Корбинет минувајќи низ пештерата Ел Теједор и изворот Сан Висенте. Во неговиот случај не достигнува шест километри и покрај тоа ви нуди неколку места за капење.

Исто така, необичната орографија на општината ви овозможува да вежбате качување, кањонирање и патент над вода. дури имаш еден преку ферата што можете да го направите во придружба на експерти. Од друга страна, во акумулациите кои претходно ги споменавме на располагање ја имате активноста на кајак.

Различен е Пат на Маврите. Како што ви кажавме, муслиманите крстени како христијани го населувале Кортес де Палас до нивното протерување во 1609 година. Затоа, тие оставиле многу остатоци од тоа време. Поради оваа причина, градскиот совет организираше рута што минува низ нив. Има доградба од 16 километри што може да се направи за приближно еден час бидејќи има неколку постојки. Обиколка, меѓу другите точки, на с El Oro, местото на Корбинет, На гледна точка на Тиера Колора и самиот град Кортес.

Споменици на судовите на Палас

Градот Кортес

Панорамски поглед на Кортес де Палас

Градот Кортес е мал, бидејќи има помалку од осумстотини жители. Сепак, и покрај тоа, има интересно монументално наследство во својата урбана област. Исто така и селата кои го сочинуваат нејзиниот општински мандат како кабезуела, Ковачите, Распродажба на Гаета u отонел Тие имаат точки на интерес. Ќе зборуваме за главните.

замокот чирел

замокот чирел

Импозантниот замок Чирел

Големиот симбол на Кортес де Палас е замокот чирел, кој се наоѓа на висорамнина рид. Тоа е груба средина со тежок пристап што би ја олеснило нејзината одбрана бидејќи, во свое време, ја означувала границата меѓу христијанска и муслиманска Шпанија. Изградена е во XNUMX век, иако била обновена двесте години подоцна.

Токму христијанското освојување и последователното протерување на Маврите би предизвикало пад на ова утврдување, бидејќи, со сето ова, тоа престанало да има смисла како бастион. Архитектонски има правоаголна кат-план и се пристапува преку прелет и зашилен лак.

Слично на тоа, на два од неговите краеви се прикажува големи кули. Едниот е со трапезоиден план и неколку висини, додека другиот е квадрат и го зачува својот свод за буре. Комплексот го довршуваа главната кула, двојниот одбранбен ѕид, цистерната и бројните процепи од стрели и бура. Накратко, во замокот се зачувани муслимански градежни елементи, но и други подоцнежни од Готски стил. Со години е заведен во Инвентарот за заштита на европското културно наследство.

Други градби од интерес во градот

Црквата Кортес

Црква на Богородица на ангелите

Вреди да се забележи и во градот Валенсија Парохиска црква на Богородица на Ангелите, изградена на крајот на XNUMX век. Тој е во средината на централната оска на градот, опкружен со улици со андалузиски распоред и одговара на каноните на барок, иако нејзината внатрешна декорација е рококо.

Однадвор, се издвојува неговата рамна фасада која кулминира со заоблен фронтон и неговиот овален прозорец од роза во кој се наоѓа ликот на Богородица на ангелите. Исто така, ќе ви го привлече вниманието камбанарија кој се наоѓа на еден од неговите краеви и има три висини. Од своја страна, внатрешноста е распоредена во еднокораб во чиј центар стои а октагонална купола крунисан со застаклени плочки. Од своја страна, закачите што го поддржуваат се украсени со слики во академски стил кои алудираат на жените од Biblia како Џудит или Естер.

Оваа црква ја платила бароницата од Кортес де Палас. И точно палатата каде што живеел е уште еден од извонредните споменици на градот. Тоа е и градба од XVIII век и Барокен стил во која меѓу другото се истакнува хералдичкиот штит на семејството.

Од друга страна, замокот Чирел не е единствениот што можете да го видите во општината Кортес. Во наведеното село на отонел имаш остатоци од друг подеднакво од XNUMX век. Неговиот ограден простор бил кружен и се состоел од ѕидови и кула. Веројатно е постаро базен замок, кој се наоѓа на периферијата на Кортес. Бил поголем од претходниот, бидејќи имал периметар од XNUMX метри и се состоел од ѕидови, три кули и ров. На крај, на замокот Руаја имал ѕидови и поголема кула. Сите тие се класифицирани како средства од културен интерес.

Свечености и гастрономија на Кортес де Палас

Ајоариеро

Ајоариеро со треска

Можеби претпочитате да го посетите овој град во Валенсија кога ги слави прославите на своите заштитници. Тие се слават втората недела од август во чест на Богородица од Бројаница. Сепак, има и свечени настани за Успение, Христос на животот и Сан Исидро Лабрадор.

Токму, за одбележување на патроните свечености, А благословен леб. Како што знаете, тоа е леб кој генерално се прави со шеќер, анасон, млеко, кора од портокал и лимон, како и други состојки. И ова нè наведува да зборуваме за вкусната гастрономија на Кортес де Палас.

Можеме да се разликуваме во него зимски и летни јадења. Првиот е ладен и бара појаки рецепти. Од друга страна, второто е жешко, а лесните јадења се поапетитни. Што се однесува до првото, ве советуваме да го пробате селско грне. Тоа е вкусно јадење во кое има грав, набикол (зеленчук кој припаѓа на семејството на зелка), компири, трн и различни видови месо, особено свинско.

Тие се исто така вкусни гачамигас, едноставен рецепт кој се прави со брашно, сол, вода, маслиново масло и лук. Со второто, на Ајоариеро, кој има и компири, јајца и масло. Еден вид разновидност на првото е влажно влечење, пире од брашно кое е придружено со разни колбаси.

Од друга страна, во лето пијат многу гаспачо и, како што не може да биде помалку ако зборуваме за Леванте, различни елаборации на ориз. На пример, со билки. различно е сечкана пченица, кој се јаде во текот на целата година, иако, поради неговата сила, подобро би било за зима. Затоа што наместо ориз има наут, зеленчук, разни месни производи и пченица. На тоа и го должи своето име, бидејќи се остава и да се кисне и се дроби со малтер за да се одвои кожата и зрното. Конечно, тие се типични колачи со различни филови. На пример, сардини, но и хоризо или колбас.

Како да стигнете до Кортес де Палас?

Сиера вторник

Вторник на Сиера

До 1932 година, градот Валенсија немал пат. Нејзиното средство за комуникација беше патека што ја поврзуваше со макастри од една страна и со патот Алманза a Реџена за други. За среќа, ова одамна се промени. Сега има добри комуникациски патишта кои ќе ве одведат до неа.

Ако доаѓате со автомобил од Валенсија од страна на A-3, мора да земете CV-425 а потоа одете на заобиколен пат CV-424. Меѓутоа, ако сте добар шетач, имате можност да го земете долга патека ГР-7 пред да стигне до Кортес за да го направи тоа пеш. Ќе влезете низ убавото Сиера вторник до самиот центар на градот. И, ако доаѓате од спротивната страна, тоа ќе го направите на едната страна од тркало за сечење.

Како заклучок, ви покажавме се што треба да знаете Судовите во Палас. Како што видовте, тоа е мал град кој има што да ви понуди: привилегирана природа, интересни споменици и вкусна гастрономија. Осмели се да го запознаеш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*