Кралската локација на Аранхуез и неговите прекрасни градини

Паласио де Аранжуез

Аранхуез Од времето на повторното освојување, тоа било во сопственост на Орденот на Сантијаго, чии големи мајстори имале палата тука на местото на сегашната поради бујноста на неговиот пејзаж и мекоста на климата. Кога католичките монарси му ја доделиле на суверената улогата на Голем мајстор на Сантијаго, Аранхуез бил вклучен во круната. Оваа плодна рамнина на сливот на Тајо и Јарама, со текот на времето стана квинтесенцијална резиденција во земјата на шпанското кралско семејство.

Хабсбурзите сакаа да го направат Аранхуез голем град инспириран од Италија, а династијата Бурбон помогна да се развие сјајот на Кралската локација, каде што ја поминаа целата пролет додека не дојде јули. Затоа ова град на југот на Мадрид Таа стана позната по својата спектакуларна палата и нежните градини, кои секоја година ги посетуваат илјадници туристи од целиот свет.

Историја на кралското место на Аранхуез

Вистински водопад Ситио де Аранхуез

Царот Карлос V решил да го направи ова наследство голема вила инспирирана од Италија, дизајн кој го продолжил неговиот син Фелипе Втори по неговата смрт, кој наредил изградба на новата палата на местото каде што се наоѓал тој на господарите на Редот на Сантијаго . Својата архитектура им ја должи на Хуан Баутиста де Толедо (кој го постави распоредот на дрвјата наредени улици што ја организираат територијата посветена на градините и посевите) и Хуан де Херера.

Бурбоните придонесоа за развој на раскошот на оваа кралска локација. Фелипе V организирал нови градини, а Фернандо VI го поставил изгледот на повеќе улици со дрвја. Во 1775 година Карлос III наредил изградба на уште две крилја во палатата и новиот град го достигнал својот целосен развој под владеењето на Карлос IV. Монарсите Фернандо VII и Изабел Втора ја продолжија посетата на Аранхуез и во текот на пролетта, па кралскиот сјај на палатата во Аранжуез остана до 1870 година.

Стил на палатата Аранхуез

Кралската палата изградена од Фелипе Втори на местото на старата палата на мајсторите во Сантијаго започна во 1564 година и им ја должи својата архитектура на Хуан Баутиста де Толедо и Хуан де Ерера, кои завршија само половина од неа. Иако лполн со оригинални одлики на ренесансата Во својот пристап, палатата на Аранхуез е карактеристична за класицизмот на Хабсбурзите со наизменичности од бел камен и тула.

Првичниот план го продолжил Фелипе V де Борбон во 1715 година и го финализирал Фернандо Шести во 1752 година по плановите што Хуан Баутиста де Толедо ги имал замислено и за кои биле потребни два века за да се заврши. Сепак, палатата во Аранхуез останала така само дваесет години, бидејќи во 1775 година Карлос III наредил додавање на уште две крилја.

Внатрешноста на палатата Аранхуез

ентериер палатата аранхуез

Во случај да сакате да ја посетите внатрешноста на палатата Аранхуез, билетите мора да се купат во самата палата. Цените зависат од тоа дали посетата е водена или не. Ве советувам да ја изберете првата опција бидејќи професионален туристички водич ќе ви ја раскаже историјата на Кралскиот локалитет во Аранжуез и исто така ќе имате пристап до приватните простории на кралевите и Музејот на Фалуас за само 15 евра. И обратно, Доколку посетата е бесплатна, влезот ќе ве чини само 9 евраДа, но ќе го промашиш сето погоре.

Внатре во палатата ќе можете да размислите за фламански таписерии, слики и мебел од непресметлива вредност, а надвор ќе можете да уживате во прекрасните градини низ кои шетале кралското семејство и благородништвото на Шпанија пред неколку векови. Пристапот до нив е бесплатен.

Кои други места да ги посетите во Аранхуез

  • Вистински Каза дел Лабрадор

Кралската куќа на Лабрадор Аранхуез

Да се ​​биде Карлос IV од принцот од Астуриас во Борбон, павилјоните на пристаништето Фердинанд VI се користеа како рекреативна куќа и беше создадена Градината на принцот во околината. Кога се искачи на престолот, тој одлучи да изгради на спротивниот крај од овие градини нова селска куќа наречена дел Лабрадор, за нејзините скромни фасади кои од почетокот имаа за цел да бидат контраст со луксузот во нејзината внатрешност. Орнаментот главно се должи на дизајнерот на ентериер Jeanан-Деместин Дугурк, а забележително е и француското и италијанското влијание. Стилот на Империја е најповторлив.

Вистинската Каза дел Лабрадор е изградена од главниот архитект Хуан де Вилјануева и неговиот ученик Исидро Гонзалес Веласкез, кому му се должни некои негови ентериери.

Во 2001 година беше наведено како Светско наследство, заедно со другите историско-уметнички предели на градот, впишани во списокот на УНЕСКО со името на Културниот пејзаж на Аранхуез. Вашата посета е дозволена, од утврдени часови.

Други згради од голем интерес за посета во Аранжуез се палата Мединацели, Куќа на занаетчии и витези, Куќа на вработени, Црква Сан Антонио, Плаза де Торос, Меркадо де Абастос или Болница во Сан Карлос.

  • Градини на кралот, островот, Партер и принцот

Градини на принцот Аранхуез

Фелипе Втори, голем lубител на градините, направи посебен напор да го украси Аранхуез. Градината на островот, изготвена од архитектот Хуан Баутиста де Толедо, и онаа на кралот во близина на палатата и чиешто сегашно украсување се должи на Фелипе IV, се зачувани од своето време.

Исто така, на Островот, повеќето извори се должат на Фелипе IV, иако Бурбоните продолжија да го збогатуваат со детали како што се бреговите на Карлос III.

Фелипе V ги додаде на постојните градини Партер пред палатата и крајот на крајот од Градината на островот, наречена Ислета, каде што ја постави Фонтаната на Тритон што Изабел Втора ја донесе на Кампо дел Моро.

Градината на принцот му го должи своето име и своето создавање на синот на Карлос III кој во 1770-тите години започна да го користи стариот столб на Фердинанд VI како павилјон за рекреација и да развива градина по англо-француски начин околу него со директно влијание од градините на Марија Антоанета кај Пети Тријанон.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*