Палата Инфантадо

Слика | Пиксабеј

Палатата на војводите на Инфантадо, во Гвадалахара, е најубавата зграда во градот Кастилијан-Ла Манча. Прогласен за споменик на почетокот на 1480-тиот век, тоа е дело на Хуан де Гуас во соработка со Енрике Егас во дизајнот на орнаментот и второпласирано од Лоренцо де Триoо, изградено по наредба на г. Íñиго Лопез де Мендоза, второ Војводата од Инфантадо, околу XNUMX година.

Постојат многумина кои го опишаа како единствен по својот жанр, посочувајќи го како многу чуден универзален примерок на уметност, со што неговата фасада е една од најдобрите во однос на шпанските ренесансни палати.

Атракции на палатата Инфантадо

Прекрасната фасада е изработена од варовник, експресно донесен од Тамажон, град сместен на 51 километар од градот, што сочинува збир на дијамантски точки кои не се чести во Шпанија и главна врата опкружена со две колони и надвор од центарот, каде што грбот на Мендоза игра посебна улога. Сите богато украсени со вметнати ресурси од европски готски, како што се сфери, такеадо, проткаени или флорони и од шпанско мудејар, како што се мукарни и епиграфи.

Заедно со главната врата и дијамантските врвови, горната галерија е уште еден од најинтересните простори, како и дворот на зградата.

Слика | Викимедија комонс

Внатре, Patio de los Leones има готски дезени и ансамблот преовладува над квалитетот на деталите. Вклучува и спротивставени фигури како грифини и лавови, иконографија типична за најисточната исламска традиција. Резултатот е прекрасна сцена што е надополнета со обемна градина, рекреативен простор извлечен од палатите Ал-Андалус или манастирите во кои кастилската монархија порано користеше како привремен престој. Неговата префинетост е таква што кралевите како Фелипе Втори од Австрија или Фелипе V од Борбон го избрале за да ги слават своите свадби таму.

Палатата на Инфантадо во Гвадалахара е позната и по таваните со кафулиња Мудејар кои исчезнаа за време на Граѓанската војна поради штетите предизвикани од бомбардирањето. Сепак, некои од собите што биле украсени на крајот на XNUMX век од италијански сликари ангажирани од петтиот војвода од Инфантадо како Ромуло Синсинато сè уште се зачувани.

Се издвојува просторијата Кронос, посветена на богот на времето и некои симболи на зодијакот, просторијата на битките за воената историја на Мендоза и просторијата на Аталанта и Хипоменес, која пресоздава сцени од популарниот грчки мит. Во оваа последна соба има прекрасно мермерно огниште Карара.

Музеј Гвадалахара

Слика | Туризам Кастилја - Ла Манча

Музејот Гвадалахара зафаќа дел од зградата за да го смести најстариот провинциски музеј во Шпанија. Создаден е во 1838 година и вклучува постојани збирки археологија, ликовна уметност и етнологија, главно.

Колекцијата на ликовни уметности е најстара во Музејот на Гвадалахара. Составен е од имотот конфискуван од Црквата од 1835 година, па затоа темата на делата е претежно религиозна. Колекцијата е комплетирана со донации и набавки на повеќе од 200 сликовити и скулпторски дела кои опфаќаат временски период од XNUMX-ти до XNUMX-от век.

Од друга страна, збирката археологија е најголема во овој музеј и обединува парчиња од ископувањата извршени во покраината. Делот за етнографија е многу интересен за да дознаете за популарните обичаи на Гвадалахара.

За возврат, музејот Гвадалахара нуди две постојани изложби: Транзити, кој ги изложува најрелевантните објекти од своите збирки интегрирани во антрополошкиот и антрополошкиот дискурс. Палата Инфантадо: Мендоза и моќ во Кастилја, што ги толкува значењето и историјата на ова семејство и нивната палата во фрескоживописните простории создадени од Ромуло Синсинато.

Исто така е домаќин на неколку привремени изложби во текот на целата година. Како куриозитет, просториите за привремени изложби некогаш биле простории на војводата. Во нив се зачувани фреските од XNUMX век и дел од богатите тавани со кафулиња кои ги украсувале таваните.

Часови за посета

  • Зима (од 16 септември до 14 јуни): вторник до сабота од 10 часот наутро. во 14 часот. и од 16 часот. во 19 часот.
  • Лето (од 15 јуни до 15 септември): вторник до недела од 10 часот наутро. во 14 часот.
  • Недели и празници: од 10 часот наутро. во 14 часот.

Цени на билетите

  • Општо: 3 евра
  • Намалени: 1,50 евра
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*