Пандатарија и нејзините гробишта потонати бродови

Римски амфори

Пандатарија, денес позната како Вентотен, е еден од Понтинските острови лоциран во Заливот Гаета, во Тиренското Море. Поради својата локација, помеѓу Рим и Неапол, островот служел како прибежиште за време на лошите временски услови, но бил користен и за прогонство на римски благородници.

И токму во овие води тим археолози, благодарение на сонарната технологија, го скенираше морското дно и направи неверојатно откритие: Гробишта со 5 антички римски бродоломи кои датираат од XNUMX век до XNUMX век.

Тие беа комерцијални бродови кои изгледаа како да заминуваат, но никогаш не успеаја. Тие се наоѓаат во многу длабоки води и поради оваа причина тие остануваат недопрени стотици години. Фотографиите што ги направиле ја откриваат содржината на бродовите: италијанско вино, ценет шпански и африкански рибен сос и италијански метални инготи.

Размислувајќи за тоа островот е многу посакуван од нуркачи, Се смета дека во не толку далечна иднина ќе има многу ловци на богатства кои ќе одат на гробиштата на бродот, дури и ако е длабоко.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*