Парк Капричо

Слика | Тоа е Мадрид

Еден од најубавите паркови во Мадрид и исто така најмалку познат е паркот Ел Капричо. Тоа е единствената градина на романтизмот што е зачувана во главниот град на Шпанија, за која наредила да ја изгради војвотката од Осуна во 1787 година како место за рекреација да се извлечат од своите обврски и да уживаат во природата. По смртта на војвотката, започна неговото опаѓање, сè додека Градскиот совет на Мадрид во 1974 година не го купи паркот и не започна да се опоравува. Благодарение на оваа акција, во моментов уживаме во еден од најубавите паркови во градот.

Прошетка во парк

Паркот има обемна површина полна со агли каде вреди да се изгуби. Има 14 хектари проширување по кое се конфигурирани три вида градини: францускиот стил му го дава својот префинет карактер, додека италијанскиот му дава шарм на движењето на водата и украсот заснован на фонтани и статуи.

Паркот има површина од 14 хектари долж која се протегаат 3 вида градини; француски стил со префинет карактер, италијански стил украсен со фонтани и статуи и англиски стил, кој опфаќа поголем дел од паркот, и се карактеризира со тоа што е див како и самата природа.

Една од главните атракции во паркот е палатата од XNUMX век, која мораше да биде обновена по војната за независност. Еден од највпечатливите чуда е Каза де ла Виеја, целосно опремена фарма во која се додадени кукли што ги претставуваат нејзините жители.

Слика | Декораполис

Паркот има и други агли кои вреди да се посетат. Некои од најзначајните моменти на паркот се Лавиринтот, Казиното за танцување, каде што се одржуваа одлични забави и Храмот де Бако, простор опкружен со колони од Јони.

Други од најкарактеристичните места во овој парк се езерото и устието поради нивната употреба на вода. Во текот на целата турнеја, можете да видите фонтани и мостови како што се Ironелезниот мост, изграден во 1830 година и Споменикот на III војвода од Осуна.

Ниту, пак, можеме да ја заборавиме Плазата на императорите, позната по бистите на римските Цезари што ги наоѓаме тука.

Бункерот на Ел Капричо

Ако самиот парк е малку познат, неговиот бункер во Позицијата aака е уште повеќе. Тоа е единствена енклава во Европа поради сегашната состојба на зачувување, во која се наоѓаше седиштето на републиканската армија на Центарот за време на граѓанската војна. Бункерот лоциран 15 метри под земја и способен да одолее на бомби до 100 килограми е изграден во 1937 година искористувајќи ги неговите добри комуникации и дрвјата погодни за камуфлажа.

Слика | Посета на градината

Часови за посета

Генералниот директорат за интервенција во урбаниот пејзаж и културното наследство на Градскиот совет на Мадрид нуди бесплатни 30-минутни обиколки Сабота и недела. Од мај до септември во 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 18:00 и 19:00 часот; Во октомври и ноември во 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 16:00 и 17:00 часот.

Податоци од интерес

  • Адреса: Пасео де ла Аламеда де Осуна s / n
  • Метро: Ел Капричо (Л5) Кампо де лас Нациос (Л8)
  • Автобус: линии 101, 105, 151
  • Часови: Зима (октомври до март): сабота, недела и празници од 09:00 до 18:30 часот. Лето (април до септември): сабота, недела и празници од 09:00 до 21:00 часот. Затворено: 1 јануари и 25 декември.
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*