Патничка азбука (II)

abc осло

Осло (Норвешка)

Како што видовме пред нешто повеќе од една недела, ја започнавме оваа конкретна патувачка азбука. Доколку ја пропуштивте првата рата, слободно посетете ја врската овде. Продолжуваме за бинго и денес ја презентираме втората рата од овој напис, поточно патничка азбука (II).

Ако сте подготвени да откриете места за кои не сте знаеле дека постојат или се сеќавате на оние други што веќе сте ги посетиле, но ви недостасува да бидете во нив, продолжете да го читате овој напис. Дали ќе се согласите со мене на изборите? Сега гледаме!

-ОР- Осло (Норвешка)

Со буквата „О“ го избирам Осло за супер космополитски град, но без да имам милион жители. Она што најмалку ме вика за овој град е вашата просечна месечна температура. Ладно е само знаејќи го тоа!

 • Јануари: - 5 ºС
 • Февруари: - 4 СС
 • Март: - 1 СС
 • Април: 4 ºС
 • Мај: 10 ºС
 • Јуни: 14 ºС
 • Јули: 15 ºС
 • Август: 14 ºС
 • Септември: 10 ºС
 • Октомври: 6 ºС
 • Ноември: 0 ºС
 • Декември: -3 ºС

Друг факт што многу ми се допаѓа при посета на град е дека има простор за сите видови религии и верувања: будистички, муслимански, христијанин, хуманист, итн. Овие податоци кажуваат многу за еден град.

-П- Париз (Франција)

АБЦ Париз

Sorал ми е што паднав на конвенции и типични градови за посета, но еден романтичар како мене не можеше да превиди град толку „посветен“ на loveубовта како што е Париз.

Посетете го Катедрала Нотр Дам, на Ајфеловата кула, На Музеј Лувр со својата карактеристична пирамидална форма, музејот Орсаи, итн ...

И не можам да престанам да се замислувам со мојот партнер рака под рака, шетајќи низ тој долг парк што достигнува точно во подножјето на големата кула… Го сакам!

-Q- Кито (Еквадор)

Базилика на националниот завет во Кито, Еквадор. Нео-готска архитектура. Во Centro Historico, Стариот град. Кито е светска културна страница на УНЕСКО.

Кито, или поточно Сан Франциско де Кито, е главен град на Еквадор, како што веќе знаете. Зошто го избирам овој град?

 • За да се биде најстариот главен град во Јужна Америка.
 • Од неговото добро време.
 • Од блискоста и kindубезноста на нејзините луѓе.
 • За многубројните посета на области: Ла Моја лоцирана во Долината на Чилос, Ла Капила дел Хомбре, вулканот Пичиња, неговите многу цркви и базилики, нејзината митрополитска катедрала итн.

-Р- Рим (Италија)

АБЦ Рома

Да, ова ќе биде типичен напис за градовите (мислам). Кога како дете играв типична игра со моите пријатели, прашувајќи се „со кого ќе се омажиме“, „колку деца би имале“ и „каде би оделе на патувања на меден месец“ (мислам дека само жените ќе го разберат ова), Ромите секогаш би одговарале во исто време.последно прашање. И не ја познавав!

Но, не знам, Рим заедно со Париз отсекогаш биле тие два типични градови на меден месец. И иако сега не би ја избрал за таква задача, тој не би се двоумел да ја посети.

Во Рим нема да имате денови да го видите во целост како што заслужува:

 • Посетете го неговиот одличен и познат Колосеумот.
 • Su Римски форум.
 • Su Пантеон на Агрипа.
 • La Пјаца Навона.
 • La Базиликата на Свети Петар.
 • Фрли паричка во твојата Фонтана Треви и оствари желба, сон да се оствари (можеби уште едно патување?).

И, тоа е дека Рим не би го одбрал само за да го посети, но јас би бил воодушевен што ќе живеам таму некое време ... Дали е тоа затоа што сите патишта водат кон Рим?

-С- Севилја (Андалузија, Шпанија)

АБЦ Севилја

Имав среќа што сум роден на југот на Шпанија, во сончева и пријателска Андалузија. И иако сум од Хуелва и го сакам мојот град пред сè (тоа е вистината), нашиот збратимен град, Севилја, мора да се види, да или да. Особено за оние луѓе кои сè уште не го посетиле. Секако, внимавајте да одите во лето! Јас би им препорачал на пролетните месеци да ја посетите, бидејќи во лето жештината е неподнослива во главниот град на Андалузија.

Што можете да посетите во Севилја?

 1. Неверојатно е Плаза де Еспања.
 2. Ла iraиралда.
 3. El Вистински Алказар.
 4. La Катедрала.
 5. Златната кула.
 6. El Река Гвардалквивир од неговото маало Тријана.
 7. El Манастир Картуја.
 8. La Глориета де Бекер, изработена од истиот поет и вајар, родена во самата Севилја.
 9. Неговиот историски центар.

И, ако ме игнорирате и го посетите среде лето, секогаш можете да ја посетите Huelva, што е оддалечено околу 90 километри и се капеме нејзините одлични плажи. Како и да ја посетиме дека и во нејзиниот брег како и во неговата пила можете да најдете безброј убавини.

-Т- Тринидад и Тобаго

АБЦ Тринидад и Тобаго

Ако сакате да ја посетите страницата од нејзината прекрасна природа и нејзините кристални плажи, Тринидад и Тобаго е многу добра опција да се разгледа. Тука ви оставаме слика само од она што можете да го најдете таму, но ако барате повеќе, ќе се в inубите во ова место.

-У- Ебеда (Хаен, Андалузија)

abc ubeda

Град и општина на провинцијата Хаен во Андалузија. Е прогласена Абеда, заедно со Баеза Културно наследство на човештвото од УНЕСКО во 2003 година, за квалитет и добра конзервација на нејзините ренесансни згради и неговата урбана средина. Овие податоци веќе можат да ни кажат што ни нуди овој прекрасен град.

-В- Варшава (Полска)

abc Варшава

Тој е главен град на Полска и денес е деветти најнаселен европски град, со повеќе од 1,726,581 жител. Што можете да посетите тука?

 • Музеј на Варшавското востание.
 • Центар за наука Коперникус.
 • Прага маало.
 • Палата на културата и науката.
 • Кралски замок.
 • Стариот град и новиот град.

Град со голема историја!

-Y- Јокохама (Јапонија)

abc јокохама

Никогаш не сум бил, но би сакал да го посетам овој град еден ден. Тоа затоа што? Од сите овие причини:

 1. Да се ​​искачи на опсерваторија на „Кула-обележје".
 2. Одете во забавниот парк Космо свет.
 3. Посетете го стар брод Нипон Мару.
 4. Посетете ги градините во јапонски стил во Санкејен.

Малку познат, но многу комплетен град за посета.

-З- Замора (Кастилја и Леон)

абц замора

Ако сакате да одите од црква до црква за да размислите за нејзината изградба и архитектура, ако сакате замоци и историјата што ги опкружува сите од нив, можеби треба да ја посетите Замора.

Тоа е типично место за посета на викенд или празничен мост, во која само шетањето низ нејзините стрмни и камени улици прави да се чувствувате добро. Место со многу историја и со рустикална убавица која вреди да се види.

И до тука нашата посебна патувачка азбука. Се надеваме дека уживавте да не читате исто како и јас што го пишував. Сега ни треба само една работа: патување на овие места! Среќен викенд!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*