Патувајте до Краков, што да видите во градот

Краков

Краков беше порано главен град на Полска, и можеби не е меѓу најдобрите дестинации во Европа, но секако е град кој не разочарува ако сакаме да ја видиме стара Европа. Тоа е град кој е многу добро зачуван, со базилики и цркви на многу свои агли и со големо уметничко и културно наследство што се пренесува преку неговите споменици и простори.

Ако одите во посетете го градот Краков Постојат места што не треба да ги пропуштате, од античките wallsидини до местата што беа клучни поставки во времето на војната, како што е фабриката на Оскар Шиндлер, бизнисмен кој спаси стотици Евреи од холокаустот. Покрај тоа, ќе најдете прекрасен град за прошетка со прекрасни агли со големо културно богатство.

Пазар

Пазар

Ова е најфреквентниот центар на градот и исто така Најголемиот средновековен плоштад во Европа. Место полно со тераси каде што можете да пиете тивок пијалок за да ја видите атмосферата на градот, а исто така е и простор за возење кочија. На овој плоштад наоѓаме места како Крпа сала, зграда која порано личеше на трговски центар. Тука се и кулата на старото градско собрание и базиликата Санта Марија, за кои ќе зборуваме подоцна.

Замокот Вавел

Замокот Вавел

Ова е симбол на градот, замокот што е на ридот Вавел, на бреговите на Висла. Замок чија посета е доста обемна и каде што имаме од катедралниот музеј до пештерата Змеј. Дури и катедралата Вавел.

Катедрала Вавел

Катедралата Вавел е една од најдобрите најважните верски објекти од градот, и се наоѓа во рамките на комплексот замок Вавел. Мора да се види, со места како Криптата или огромното bвонче на Сигизмунд. Имајте на ум дека има работно време и цена.

Фабрика на Оскар Шиндлер

Ако ве интересира нацистичката историја, сигурно сте чуле за Оскар Шиндлер, бидејќи е снимен и филм за него. Бизнисмен кој го искористи своето влијание да им помогне на многу Евреи да избегаат од смртта. Старата фабрика за тенџериња, а подоцна и фабриката за проектили стана А. музеј со постојана изложба за да знаеме повеќе за Полска од нацистичкиот свет.

Базилика Санта Марија

Базилика Санта Марија

Оваа базилика се наоѓа во еден од аглите на славниот плоштад на пазарот, во центарот на градот. Изграден е во XNUMX век во готски стил. На својата фасада има две кули, и двете се различни, и едната е повисока од другата. Во лето за време на посетите можете да се искачите на кулите за да имате спектакуларен поглед на градот. Внатре, исто така е можно да уживате во старото дрвено олтарно парче од XNUMX век.

Седиштето на Гестапо

За време на Втората светска војна, во број два улица Поморска Таму е основано седиштето на Гестапо. Денес можеме да видиме постојана изложба со досиеја, фотографии и предмети што ни помагаат да го замислиме тоа време на терор што се случи во градот за време на нацистичкиот режим.

Вавел змеј

Вавел змеј

Ова е одлична атракција во градот, а тоа е дека на секои пет минути метална змејска статуа направи оган од устата. Оваа статуа е таму затоа што ја претставува змејот Вавел, древна легенда на градот. До античкото живеалиште на змеј може да се пристапи дури и преку бунар и во текот на летните месеци. Излезот е на местото на статуата. Според легендата, градот се ослободил од змејот благодарение на идејата за чевлар.

Логор Аушвиц

Концентрационен логор

ова концентрационен логор Тоа беше најголемиот и несомнено најпознатиот од оние кои се населија во нацистичката ера. Сместено е на 70 километри од градот Краков, но без сомнение е скоро задолжителна посета доколку нè интересира историјата на градот. Ова е огромна посета, во која можете да ги видите бараките во кои живееле затворениците, тоалетите или крематориумите во кои биле кремирани. Тури може да се резервираат со водичи на шпански јазик за детално да се знае искуството на овој концентрационен логор.

Рудник за сол Wieliczka

Овие рудници за сол се едни од најстарите во светот, а тие работат уште од XNUMX век. Ова е многу популарна посета на Полска и е дека овие рудници се навистина чудни. Турата не води низ неколку километри од рудниците каде можеме да ги видиме алатките, просториите и подземните езера, но најневеројатно е да стигнеме до подземна капела на Свети Кинга, со украс направен од сол.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*