Патувајте таму каде ве води музиката

Патувајте таму каде што ве носи музиката 3

En Патни вести Имаме и простор за музика, а денешниот напис се однесува на тоа. «Патувајте таму каде ве води музиката» станува збор за фестивали и концерти во кои можете да уживате доколку сте на едно или друго место во Шпанија за време на оваа пролет-лето. Ние сме во омилената станица за ова, затоа ви оставаме информации што ги сакаат и патниците и loversубителите на музиката.

Фестивали и концерти закажани во Шпанија

Ако сте од тој тип на патник кој се движи главно за и за музика, овој напис е дизајниран особено за вас, затоа сте добредојдени!

MAD COOL FESTIVAL (Мадрид)

Патувајте таму каде што ве носи музиката 2

Ако деновите 16, 17 и 18 јуни вие сте за МадридТреба да знаете дека постои еден од најкомплетните и препорачани национални фестивали што можете да уживате во земјата: музика, фотографија, кино, мода и гастрономија Тие се приклучија на овој нов фестивал кој ветува дека ќе биде едно од најголемите откритија за оваа година. И етаблираните и новите уметници ќе се приклучат на нејзините сцени: Нил Јанг, The Prodigy, Кино-клуб два врата, King Of Convenience, Ветуста Морла и Флум, меѓу многу други.

Неговите 15.000 билети се распродадени за само 48 часа откако почнаа да се продаваат.

Исто така, треба да знаете дека постои организирани патувања од следните точки во Шпанија: Барселона, Билбао, Бургос, Памплона, Сан Себастијан, Валенсија, Виторија и Сарагоса. Како и пакувања кои вклучуваат патување, хотел и билети за фестивалот.

ЗВУК ПРИМАВЕРА (Барселона)

Патувајте таму каде што ве носи музиката 1

Звук Примавера се слави помеѓу 1 и 4 јуни во Барселона. Минатата година имаше 175.000 присутни кои уживаа во ова прекрасно музичко искуство со долг список на настапи. Тие веќе имаат 15-годишно искуство зад себе и секогаш ги поздравуваат групите што се веќе добро познати на сите, како што се Радиохед, Суед или Сигур Рос, меѓу другите и доста повеќе. „Индија“ и помалку познати како Алесандро Кортини, Кабаре Волтер или Евијан Христос.

Паралелно со „Примавера звук“ се развива ПримавераПро, меѓународен состанок насочен кон професионалци во музичката индустрија, меѓународен репер за независна музика. Во неговото програмирање можете да најдете од говори, до конференции преку работилници, „излози“, состаноци и сл. што се одвиваат во текот на денот и го сочинуваат „DayPro конференција“ и ексклузивната област „NightPro“, во рамките на прилог на „Парк дел Фарум“, во кој е сместена сопствената сцена во која настапуваат нови групи од сите земји учеснички.

АМАРАЛНА НОIGHНА ТУРА 2016 година

Ева Амарал и Хуан Агире повторно изненадија со одлична работа: Ноќен. Тие продолжуваат во нивната линија на стил мешајте фолк и рок со електронски бои што е прилично блиску до првите дела на групата.

Амарал ќе ја однесе својата музика низ шпанските сцени на турнеја што во моментов се одржува:

 • 28 мај: Плаза де тодос де Валенсија.
 • 4 јуни: Спортски павилјон во Писуерга (Ваladадолид).
 • 10 јуни: Современ фестивал во Бадахоз.
 • 11 јуни: Клуб Сан Jordорди (Барселона).
 • 18 јуни: Општински аудиториум (Малага).
 • 15 јули: Фестивал ПортАмерика (Понтеведра)
 • 23 јули: Bullring of Аликанте.
 • 25 јули: Фестивал Музика ен Гранде (Сантандер).
 • 9 август: Фестивал Кап Роиг (Onaирона).
 • 27 август: Општински аудиториум парк (Лас Месас, Куенка).

И во моментот ова се досега затворени датуми, но исто така знаеме дека ќе има наоколу Гренада y Гвадалахара.

НОКТУРАМА 2016 (СЕВИЛ)

Патувајте таму каде што ве носи музиката 4

Организацијата на Ноктурама de Севилја откри некои од деталите што ќе можеме да ги видиме на неговиот фестивал. Некои од концертите во кои можеме да уживаме се:

 • Среда 1 јуни - аукција
 • Среда 8 јуни - Квентин Варгас и Лос Зингарос
 • Среда 15 јуни - Аинара Легардон
 • Среда 22 јуни - Алондра Бентли
 • Среда 29 јуни - Рикардо Висенте

Место: Градини на казиното на изложбата.

Време: Сите концерти Тие ќе започнат во 21:30 часот.

ФЕСТИВАЛ ЛЕС АРТС 2016 (ВАЛЕНЦИЈА)

 • Кога? Деновите 10 и 11 јуни.
 • ¿Данде? Валенсија град на уметностите и науките.
 • Петок 10 јуни: Fratellis, The Dandy, Warhols, Love Of Lesbian, Manel, We Are Scientists, The Strypes, Fuel Fandango, Neuman, Angel Stanich, Perro, Senior I El Cor Brutal, Bearoid, Siberian Wolves, Copo, Fizzy Soup и Ayoho.
 • Сабота 11 јуни: Hurts, The Drums, Slow Magic, IZAL, Second LA, Miss Caffeina, Zahara, Arizona Baby, Full, Dulce Pájara de Juventud, Белизе, Tardor, Belöp, Holy Paul и Badlands.

И ова се само некои од многуте фестивали што можете да ги видите во Шпанија оваа пролет-лето. Доколку ги искористите своите годишни одмори на некое од споменатите места за да одите на некое од нив, уживајте во нив!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*