Патување во Рим со деца

Денес младите семејства патуваат со деца, и многумина сметаат дека нема место во светот што не може да се посети со нив. Дали е тоа така? Имам сомнежи, но сметам дека некои дестинации се подобри од другите. На пример, Можете ли да патувате во Рим со деца?

Одговорот е да, иако мора да седнете и да видите што нуди градот за нив затоа што се iousубопитни, вистина е, но историјата или уметноста можеби не ги интересираат многу. Да планираш. Тоа е зборот кога станува збор патување со деца.

Рим со деца

Рим е една од најголемите престолнини на Европа и има вековна историја што е присутна во секој агол. Убител на историјата или уметноста се чуди како шета низ овој град, но што е со најмалите?

Погоре рековме дека треба да се пече и така е. Децата не сакаат долги редици или чекање, па затоа е препорачливо купете билети однапред за да се избегне какво било долго чекање. Првото нешто, значи, е го познаваат Колосеумот. Билетите се достапни преку Интернет, но ако ги немате, јужниот влез на Форумот или Палатарскиот рид има помалку луѓе, па можете да ги искористите и да ги купите тука

Постојат многу видови на тури со водичи можете да изберете семејна турнеја низ Колосеумот и Форумот. Урнатините обично не разочаруваат, а уште помалку Колосеумот со неговото огромно величество. Areе го сакаат тоа! Особено ако турата ве однесе во подрумот или на повисоките делови каде што погледите се подобри.

Ние не го рече тоа, но Колосеумот, Форумот и Палатинскиот рид имаат ист билет така, посетата продолжува тука, со повеќе урнатини. Ако е сончев ден, сето тоа е на отворено, затоа е убаво. Вршењето на трите посети по ред може да биде исцрпувачко, затоа е препорачливо да ручате меѓу нив за децата да можат да се одморат.

Колосеумот е многу комплетен, но Форумот е прилично неорганизиран пакет урнатини и отворен за имагинација. Добра идеја е да им покажете пред да патувате како изгледал Форумот пред неколку векови или да ја преземете таа слика на вашиот мобилен за да може да играте и да споредувате. Најдобар крај на оваа тројна посета е да се заврши на врвот на ридот Палатин од кој имате одличен поглед на другите две места.

Помеѓу Колосеум и Споменикот Виторио Емануел има широка и долга улица. Одејќи низ тука можете да ги видите урнатините на Трајанов пазар кој бил изграден околу 100 г. н.е. и каде работеле околу 150 продавници и канцеларии. Тоа беше страница што треба да биде нешто за гледање. Во близина е исто така Циркус Максимус.

Се случуваше Циркус Максимус трки со кочии. Денес главната трага е потоната во долг и тесен терен. Со малку фантазија може да се пресоздадат оние прекрасни и бучни трки во најдобриот стил Бен-Хур. Исто така, понекогаш тука се одржуваат настани, па ако е така, можете да дојдете и да шетате наоколу.

Исто така, во близина се наоѓа уште еден пакет урнатини: Бањи во Каракала. Тие сигурно биле луксузни, но останале само неколку стоечки wallsидови и остатоци од базените со нивните мозаици. Theешките извори беа огромни и се наоѓаат на само 15 минути пешачење од Циркус Максимус. Обично има тезга за сладолед на вратата, супер вкусна, па можете да направите „техничка станица“ тука што децата ќе ја ценат.

Овие термални бањи беа изградена од императорот Каракала во 217 година н.е.. Со падот на Рим, на долг рок, се расипа аквадуктот што ја донесе водата, местото започна да го користат бездомници во средниот век, некои земаа камења за да градат куќи и, добро, така преживеа до сега ден Добрата работа е што има знаци насекаде каде ја раскажуваат оваа приказна за да можете трпеливо да им ја кажете на вашите деца.

Покрај тоа, последните години воведоа а турнеја за виртуелна реалност. Турата е аудиовизуелна и можете да видите какви беа бањите во нив најдобро. Тоа е незаборавно за дете, не мислите ли?

Мислам дека во основа со овие места е покриен антички Рим за деца. Ако имате повеќе време, секогаш можете да изнајмите велосипед и да прошетате по Апианскиот пат или да посетите елегантна империјална вила, но со малку време или со деца кои не се многу заинтересирани за старите Римјани, ова е доволно. Сега треба да преминете на Христијански Рим и тука повторно има што да се види, па мора да изберете.

Можете да започнете со Ватикан што е срцето на католицизмот. Можете да отидете на плоштадот и да прошетате низ тезгите околу него или да направите чекор понатаму и посетете ги музеите во Ватикан. Еве богатства од целиот свет и тука е познатото Сикстинска капела. Човек може да оди со часови и никогаш да не знае сè, точно е, но не е лошо да се купи билет и да се чека во редица. Има тури за деца.

La Базиликата на Свети Петар Може да ја затвори посетата на Ватикан и фотографијата со швајцарската гарда може да биде најдобриот сувенир. Ако децата имаат енергија, можете да се искачите на врвот на црковната купола и да погледнете во Рим. Друга незаборавна работа.

Или пред или по Ватикан можете да пристапите кон Кастел Сант Анџело. Пред влезот има мост украсен со статуи. Овој замок порано бил папска тврдина и има таен тунел што го поврзува со Ватикан. Денес работи музеј, а има и отворена тераса за да има прекрасен поглед на сè. А што е со Пантеон? Тука антички Рим се среќава со христијански Рим.

Тој е еден од најдобро зачуваните класични римски градби и датира од 120 г. н.е. Внатрешноста е величествена и сончевата светлина или дождот се влеваат од дупката на покривот, ако немате среќа и врне дожд на денот на вашата посета. Тука почива Рафаел па мора да го барате и да го пронајдете неговиот гроб пред да заминете. Конечно, надвор има многу места за јадење или пиење нешто, па затоа е друго добро место за одмор.

Очигледно Рим е град полн со цркви. Ако открив нешто, тоа е дека сите се убави и многу се бесплатни и непознати. Во близина на Форумот има две мали и убави цркви, но ако сакате нешто попопуларно, има Санта Марија Маџоре со мозаична уметност што ви го одзема здивот и друго што може да биде интересно е малото Црква Санта Марија во Космедин.

Ова е местото каде тука е познатата Уста на вистината, пред изградбата на самата црква. Може да го најдете во близина на Циркус Максимус, на Плазата де ла Бока де ла Вердад. Ако тоа им се допаѓа на вашите деца макабриот Крипта мора да биде на списокот што треба да се посети со децата во Рим. Можете да изберете Криптата на монасите Капучино, место со шест соби полни со коски и некои остатоци кои изгледаат мумифицирани.

La Вила Боргезе и неговите градини, Фонтана Треви и може да се вклучат некои екскурзии до периферијата. Остиа Антица, На Урнатини на Помпеја или понатаму, Florencia, се при рака

јас мислам планирањето е од суштинско значење при патување со деца Па, можете да ги организирате најдобрите одмори во нивните животи, давајќи им искуства. Не станува збор само за прошетка или гледање, туку и за правење: возење велосипед на Апианскиот пат, играње гладијатор во Колосеум, пријавување на час по пица или тестенини ...

Не бегајте за да патувате со деца. Може да биде кул.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*