Патување до Окинава, тропска Јапонија

Окинава

Традиционалната слика што ја имаме за Јапонија е за планини, гејша, ултра-брзи возови и гужви, но тоа не е сè. Ако внимателно ја погледнете картата, ќе откриете група острови далеку од главните острови што го сочинуваат префектура окинава.

Ако ви се допаѓа светската историја, ќе се сетите дека крвавите битки се случиле тука за време на Втората војна, но надвор од трагичното поглавје, регионот се смета карибите од Јапонија: рајски острови, прекрасни плажи, топлина во текот на целата година и опуштена атмосфера што ве поканува да се опуштите и да се забавувате. Но, има толку многу острови што како странци не можеме да избегнеме малку да се грижиме, што посетуваме? Што правиме?

Окинава

Мапа на Окинава

Не е единствен остров, туку целина архипелаг составен од бројни острови, големи и мали, населени и ретко населени. Луѓето овде зборуваат одреден дијалект и имаат своја култура различна од онаа во централна Јапонија и тоа има објаснување: Окинава долго време беше независно кралство. Тоа беше Кралството Рјуку и во тоа време броеше сто суптропски острови лоцирани долж 700 километри од Кјушу до Тајван.

Неговата врвна клима ги направи овие острови на Најпопуларна дестинација за летен одмор за Јапонците. Ако го додадеме фактот дека тие се добро поврзани со најважните градови (Токио, Хирошима, Осака, Нагасаки итн.), Имаме во наша дестинација можеби не толку честа меѓу странските туристи, но многу се препорачува ако сакате е Јапонија на лето.

Кога да се оди во Окинава

Окинава 2

 

Климата на овие острови е суптропска и тоа значи дека топло е цела година, дури и во зимските месеци, иако не е препорачливо да одите ниту во јануари ниту во февруари, бидејќи иако е 20 ºС е облачно и нешто кул да се влезе во морето. Помеѓу крајот на март и април е добро време, но мора да ја избегнете таканаречената Златна недела, која е сукцесија на јапонски празници, бидејќи станува многу густа.

Сезоната на дождови започнува во мај рано и трае до крајот на јуни, така што не е ниту погодно затоа што врне секој ден. Летото останува, топло и влажно, но сепак најтуристичка сезона затоа што потоа сезона на тајфуни и тоа ги плаши луѓето далеку.

Како да стигнете до Окинава

Ерлајнс на праска

Мора да се каже дека повеќето нискобуџетни авиокомпании имаат летови што ја поврзуваат централна Јапонија со Наха, главниот град на префектурата Окинава. Овие летови се многу погодни затоа што можат да бидат околу 90 евра или помалку и за нас странците има добри понуди што можеме да го купиме од надвор од Јапонија.

За да се натпреваруваат со овие авиокомпании, најголемите компании имаат специјални билети кои започнуваат да се продаваат, генерално, во јануари (секогаш размислувајќи за патување во лето), но ако ги посетите веб-страниците на нискобуџетните авиокомпании ќе најдете повеќе интересни понуди цела година. Зборувам за компании како праска авијација, на пример, со стапки кои започнуваат од 30 долари. Зделка!

Летовите ве оставаат претежно во Наха, а исто така и на островите Ишигаки и Мијако. Се прашувате за траектите? Не многу фериботи, тие се намалија многу во последниве години и растојанијата помеѓу централните острови и Окинава се огромни, па авионот е поудобен. Дури и траектите меѓу блиските острови се ретки, а авионите доаѓаат и си одат како најчесто превозно средство.

Што да посетите во Окинава

Наха

Ако стигнете до Наха, главниот остров на групата има многу атракции и го концентрира типичниот живот на еден град, но навистина е погодно да го оставите по неколку дена затоа што ако барате карипска убавина треба да одите на други острови.

на Острови Керама, на пример, тие се добра дестинација. Тие се оддалечени околу 30 километри од Наха, тие се најблиските острови: 20 големи острови и островчиња од песок и корали што прават убава разгледница и одлично место за нуркање и нуркање. Веќе некое време, туризмот растеше поради прекинот на траектите од Наха кон островите Јаејамас и Мијако, па кога станува збор за правење кратки екскурзии луѓето избираат да дојдат овде.

Остров Керама

Другите острови во близина на Наха се Iheya Острови, остров со многу историја и култура, и Нохо, кој е поврзан со првиот со мост. Ако сакате малку историја на Окинаван, овие два острови се добри дестинации. Друга работа што можете да ја знаете е Рута низ морето o Каичу-доро. Тоа е туристичка рута долг скоро пет километри што го поврзува полуостровот Јокацу на централниот остров што го поврзува со островот Хенза. Тоа е најдобрата рута да се направи со автомобил.

Ишигаки

Друга дестинација е Остров Ишигаки-imaима и од таму може да се стигне со траект до Островот Такетоми. На Остров Кумеџима Оддалечено е само 90 километри и нуди трага од шармантни мали плажи, а најдобра е Хатенохама, иако може да се стигне само со турнеја. Како стигнавте на овој остров? Со авион, има помеѓу шест и осум летови дневно, само половина час летови, од Наха или од аеродромот Ханеда во лето има по еден директен лет дневно. Фериботот од Наха нуди две услуги на ден во траење не повеќе од четири часа.

Откако на островот можеме да изнајмиме автомобил, мотор или велосипед. Инаку, има и други острови скапоцени, но иако се познати и препорачани ги нема никаде во близина на Наха. Јас зборувам за Мијако, на пример, рај кој е, за жал, оддалечен 300 километри. Фериботот не работи повеќе, така што единствениот начин да ги знаете е да пристигнете со авион.

Плажи во Окинава

Прашањето е ова: ако имате малку време, препорачливо е да се базирате во Наха, уживајте во него околу три дена и скокајте на друг близок остров за да бидете повеќе во контакт со прекрасната природа на местото. Наха нуди ноќен живот, историски атракции, гастрономија и погодности на еден типичен јапонски град. Останатите острови, иако имаат популации со сопствен живот, имаат поприродна понуда.

Ако имате повеќе време, идеално е да поминете неколку дена во Наха, а потоа да останете директно на некој од овие далечни и убави острови, но станува збор за повеќе од една недела престој, нешто ретко кога некој оди на патување до Јапонија

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*