Пет тематски паркови како подарок за Прва причест

 

Сијам парк

Пролетта носи убаво време и причести, совршена комбинација за одмор во еден од најпопуларните тематски паркови. Забавно семејно патување може да биде најдобриот подарок за децата кои ќе се причестат. Тука предлагаме неколку тематски паркови каде децата ќе поминат убаво.

Сијам Парк Адеје

Според Трипадвадора, водниот парк Сијам парк во Адеје (Тенерифе) се етаблира како најдобар во светот. Има голем број на атракции наменети и за семејствата и за оние кои бараат релаксација или силни емоции.

Најпопуларна е Кулата на моќта, слајд висок 28 метри со вкупно 76 метри патување што може да достигне 80 км на час. Крајот е прилично изненадување бидејќи патувањето завршува во тунел опкружен со џиновски аквариум каде може да се видат ајкули, манти и други видови риби.

Покрај тоа, Сијам паркот има најголем вештачки бран во светот: 3 метри бран што треба да го сурфаат најстрашниот или да видите како се крши пред вашите нозе на работ на белиот песок на нејзината плажа. Добар начин да започнете да сурфате или да се забавувате скокајќи по брановите.

Еден од најпознатите iousубопитни аспекти на Паркот Сијам е тоа што го има најголемиот тајландски град надвор од Азија., што е изградено од Тајланѓани. Неверојатно точно? И, кој подобар начин да се одморите отколку да уживате во егзотичниот поглед на паркот одејќи покрај реката Мај Тај, тропска река што минува низ овој тематски парк со бавни и брзи делови, кои ви нудат најдобри погледи на него.

Порт Авентура

пристанишна авантура

Порт Авентура е совршено место за поминување на семеен одмор како подарок за Прва причест. Сместено е на Коста Дорада и е една од главните туристички дестинации во Шпанија бидејќи се наоѓа во близина на Барселона, Тарагона и општините Вила-сека, Сало и Камбрилс.

Во одморалиштето Порт Авентура можете да уживате во тематски парк, воден парк наречен воден парк Коста Карибе и прекрасни хотели со четири и пет starвездички кои нудат највисок квалитет на услугата за да поминете неколку дена на крајбрежјето. Семејството ќе живее неверојатни авантури во шесте тематски области на паркот (Медитеранија, Полинезија, Кина, Мексико, Далечен Запад и Сесамо Авентура) и ќе ужива во претставите дистрибуирани низ различните области.

Овој тематски парк има и центар за конвенции, три терени за голф, клуб Бич и во 2017 година е закажана инаугурацијата на новиот парк Ферари Ленд за fansубителите на марката Ферари каде ќе го најдат највисокиот и најбрзиот ролеркостер.

Порт Авентура е најпосетуваниот тематски парк во Шпанија и шести во Европа. Откако ги отвори вратите во 1995 година, повеќе од 60 милиони луѓе ја посетија во потрага по најдобрата понуда за одмор во јужна Европа и совршена клима за уживање во сонцето, плажата и вкусната медитеранска кујна.

 

Парк Ворнер

предупредувачки парк

Паркот Ворнер во Мадрид ги отвори вратите пред 14 години за да нè покани да поминеме урнебесен ден меѓу најпопуларните ликови од универзумот Ворнер и стриповите ДЦ, тоа е, помеѓу Багс Бани, Дафи Дак, Бетмен, Скуби Ду и многу други.

Покрај тоа, има безброј атракции распоредени на неговите пет тематски области: гламурозниот холивудски булевар, волшебното студио на селото од цртаните филмови и филмскиот свет, дивата територија на стариот запад и неверојатниот свет на супер херои на DC. Неговите 42 атракции се воодушевување на посетителите бидејќи се издвојуваат четири силни ролери, како што се Супермен или Бетмен и ја има втората највисока кула со слободен пад во светот. Сепак, има многу атракции од типот на семејството, како што се Луди автомобили, Том и ryери или подземна вода на Рио Браво.

Нема плажа во главниот град на Шпанија, сепак постои оаза во Мадрид за да избега од жештините: Плажа Парк Ворнер. Ова е новата водна рекреативна област во водите на семејството во рамките на Парк Ворнер, каде можеме да уживаме во освежително пливање придружено со привлечни и забавни ликови од Ворнер Брос.

Биопарк

биопарк

Биопарк е иновативна зоолошка градина со мноштво диви животни лоцирани во Валенсија. Тоа е фасцинантно, едукативно и забавно место, затоа е совршено место за одење со деца како подарок за првото причестување.

Целта на паркот е посетителите да научат, да се забавуваат и да ја развиваат својата грижа за дивиот свет. Ова се постигнува преку она што техничарите на Биопарк го дефинираат како „зооиммерзија“, односно искуството да се потопи во природното живеалиште на животните за да ги види на дело.

Во Биопарк е можно да се видат широк спектар на диви животни како што се антилопи, биволи, зебри, шимпанза, дромедари, дик-дики, жарибус, леопарди, лемури, мангуси, мравојади, црвени вариди или желки од леопард меѓу многу други.

Евродисни

евродини

Посета на Дизниленд Париз е сон на секое дете. Кој подобар начин да ги донесете како прв подарок за причест? Од отворањето во 1992 година, овој неверојатен тематски парк ги оствари соништата за милиони најмали низ целиот свет.

Атракциите на паркот Дизниленд во Париз се поврзани со темата Дизни, како може да биде поинаку, и тие не разочаруваат. Некои од најинтересните се замокот на заспаната убавица, замокот на Баз Лајтјер, чашите на Алис капар, авантурата на Рататуј и павилјонот на Дизни принцезата.

Претставите на Евродизни заслужуваат посебно споменување. Еден од највпечатливите е Дизни соништата, полн со светлина, боја и музика. За време на шоуто, многу од ликовите на Дизни претставени со ласер се појавуваат на фасадата на Замокот на заспаната убавица и ги пеат најпознатите песни. Огномет е неверојатен!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*