Пештери во Астуриас

Астуриас е автономна заедница на Шпанија, на северниот брег на земјата. Населен е со околу милион луѓе и е многу планински и зелен регион. Овде, под овој нерамен пејзаж, се кријат прекрасни пештери.

на пештери во Астурија Тие се познати и многу луѓе доаѓаат да ги посетат и да дознаат за нивната важност и геолошко чудо. Постојат популарни рути, па затоа денес ќе ги откриеме најважните пештери во Астуриас.

Пештерата на Тито Бустиљо

Е во близина на градот Рибадасела и има тури со водич, иако ако планирате да го посетите, секогаш е препорачливо да направите резервација бидејќи местата се ограничени. Зошто? Затоа што ако луѓето доаѓаат и си одат постојано, карпестата уметност во која се наоѓа може да биде оштетена.

Откритието датира од доцните 60-ти. кога некои планинари пронајдоа некои од неговите импозантни галерии. Откритието беше исклучително важно и привлече национално и меѓународно внимание. За жал, неколку дена подоцна еден од откривачите, Селестино Фернандез Бустиљо, загина во планинска несреќа и оттогаш пештерата Позу'л'Раму е позната како пештерата Тито Бустиљо.

 

внатре во пештерата има 12 групи на пештерска уметност, многу разновидна, со знаци, цртежи на животни и некои антропоморфни претстави. Така, таа е една од најдобрите пештери со карпеста уметност во Астурија. Може да се посети само еден дел од пештерата, а тоа е собата на главниот панел. Денес, од малку далечна позиција, посетителот може јасно да ги види големите фигури на коњи и ирваси и некои знаци, но има многу повеќе.

Во влезен сет има црвени дамки и траги од боја. Потоа, тука е Комплекс Ентронк, огромна просторија каде што се спојуваат разни патеки, Еве виолетов коњ, знак на скара. Исто така постои и а Галерија на коњимала, но прекрасна Комплет за китови, со црни и виолетови потези и животно што личи на кит, нешто многу ретко во пештерата воопшто.

 

El Збир на геометриски знаци Тоа е мал панел, но чии цртежи се слични на оние на другите пештери во регионот. Рака во негативно е добро познато: обоена е во црвена и негативна боја и се наоѓа во горниот дел на Долгата галерија. Тоа е, во моментов, единствената рака во цела Астурија.

Во 2000 година беше откриен Галерија на антропоморфите. Според датумите на радиојаглерод 14 тие се многу стари. Повикот Лациформен сет тоа е во ќош и многу личи на претстава што е во пештерата Ел Пиндал. Исто така постои и на Комора на Вулвите, симбол на пештерата Тито Бустиљо, панелот од врежани зооморфи, Блокот од црвени знаци...

Како да стигнете до оваа прекрасна пештера? Влезот е на 300 метри од Центарот за карпеста уметност. Со картата в рака, во овој центар можете да пристигнете најмалку половина час пред времето на посетата. со кола можете да стигнете таму од Астуриас и Кантабрија со помош на А8. Со автобус и воз можете да стигнете до Рибадесела преку линијата Овиедо-Сантандер.

Пештерата се отвора од 2 март до 30 октомври, од среда до недела од 11 до 5 часот и се затвора во понеделник и вторник и 6 и 7 август. Се посетува во групи од најмногу 30 луѓе дневно, шест по пропусница. Општ влез чини 4,14 евра ч Бесплатно е во среда.

Пештерата Пиндал

Оваа пештера е во близина на градот Пимијанго, источно од Астурија и многу блиску до границата со Кантабрија. Тоа е пештера со многу слики и тие се наоѓаат на пет области каде што ќе ги видите елени, мамути, бизони, коњи...

Неговиот влез гледа кон морето, има голема сала со природна светлина и галеријата во темнина. Првиот дел од патеката е прилично лесен и таму ќе ги видиме сликите и гравурите, на ѕидовите и на таванот.

Има главен панел каде што се наоѓаат најголемиот број гравури и слики, 80% се зооморфни иако има и некои апстрактни знаци. Се гледаат многу бизони, коњи, риба, мамут и срна. Посетителот може да ги види практично сите фигури, но не и гравурите.

Пештерата е отворена цела година, но се затвора во понеделник и вторник. Мора да резервирате однапред по телефон. Општата цена е 3,13 евра.

Пештерата Буксу

оваа пештера беше откриен во 1916 година, трагач на грофот на Ла Вега дел Села, Цезарео Кардин. Има бунари, високи галерии и патека која поминува низ прилично мала галерија. Пештерската уметност главно се изработува во црна боја а има и гравури. Има и црвено.

Тоа го тврдат археолозите глинестиот карактер на ѕидовите на пештерата го олесни гравирањето така што има многу од овој стил и тоа ја прави оваа пештера многу посебна. Отворен е цела година, затвора понеделник и вторник и да или да ќе треба да резервирате телефонски.

Пештерата на вервериците

Е во масивот Ардинес, Рибадесела, на повисоко ниво како пештерата Тито Бустиљо, но не комуницира со неа. До него се пристапува од североисточната страна, со скалила од 300 скалила.

Пештерата е формирана со а Галерија долга 60 метри која допира до полукружна просторија со повеќе од 5 метри висока и многу метри во дијаметар. Во таванот има дупка која се отвора до таванот и пропушта светлина, а во своите длабочини го допира текот на реката Сан Мигел.

Станува збор за пештера чие археолошко истражување е долгогодишно. Отворено од февруари до декември, затворено во понеделник и вторник. Вашиот влез е бесплатен.

Пештерата Лоја

оваа пештера откриена во 1908 година. Мал е и се отвора на десниот брег на реката Карес-Дева. Неговиот влез е мал, но се отвора кон висока и тесна галерија, откако ќе помине околу 25 метри, каде што збир на палеолитски гравури во црно. Се гледаат шест аурохи и квалитетот на гравирањето е одличен.

Понатаму, да се биде А мала пештера вистината е дека можат да се видат поблиску, нешто што не се случува во најголемите пештери. Оваа пештера се отвора на Велигден и во лето, а посетите се од вторник до недела. Затворено во понеделник. и да или да, мора да резервирате.

Пештерата Кандамо

пештерата е прилично голем, на варовнички рид наречен Ла Пења кој доминира над реката Налон, во Сан Роман де Кандамо. Откриена е во 1914 година а тој мал влез подоцна беше зголемен и условен.

Денес пештерата е организирана во Соба на црвените знаци, собата на гравури, галеријата Баатисијас, соблекувалната, ѕидот. Вистината е дека пештерската уметност на Куева де Кандамо е прекрасна и во 2008 година беше вклучена во листата на Светско наследство на УНЕСКО заедно со познатата пештера Алтамира.

Ако не стигнете да ја посетите пештерата, можете посетете ги неговите копии во Паласио Валдес Базан, во Сан Роман.

Пештерата Ла Луера

Оваа пештера е во општината Сан Хуан де Приорио и внатре има праисториска уметност. Пештера беше откриен во 1979 година а е составен од две галерии споени одвнатре на чии ѕидови може да се видат фигури на бизони, коњи, кози, елени и други животни. Дека во едната пештера, во другата има геометриски цртежи.

Тоа е најважното палеолитско надворешно уметничко место во регионот. Има првиот сет кој беше откриен во 1979 година и вториот една година подоцна. Има коњи, кози, ридови, аурохи, бизони. Ја отвора Светата недела и летото и затвора понеделник и вторник.

Конечно, можеме да именуваме други важни пештери како Куева Ла Пења или Ла Хуерта.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*