Плажа Пу

Слика | Пиксабеј

Плажата Пу, во Астуриас, се наоѓа во рамките на заштитениот пејзаж на источниот брег, оскуден километар од општината од каде го носи своето име.

Оваа плажа има необична форма на инка и почива на устието на потокот наречен река Валина. Кога морето се издига, тој влегува низ каналот што се формирал со текот на времето и водата останува стагнација како да е плиток базен. Бидејќи е многу заштитена од брановите, плажата Пу е идеална за посета со семејството.

Карактеристики на плажата Пу

Оваа прекрасна плажа класифицирана како полуприродна е многу ценета заради мирното и релаксирачко опкружување, како и за чистотата на нејзините води и плитката длабочина. Како aубопитност, кога ќе стигнете на плажа, не можете да го видите морето, бидејќи влезот е одвнатре кон десно.

Многу луѓе ја избираат плажата Пу за да поминат неколку слободни денови. Не само поради нејзината фасцинантна атмосфера и убавината на пејзажот на овој смарагден базен и бел песок, туку и затоа што е полн со сите потребни услуги за да поминете одличен ден на отворено.: спасувачка станица, тушеви, канти, чистење на плажа ... Покрај тоа, во околината има ресторани и други установи што ја прават оваа плажа идеално место за посетителите и локалното население.

Слика | Пиксабеј

Островите на плажата Пу

Покрај погледите на самата плажа, има патека што започнува од десната страна на плажата и ви овозможува да размислите за блиските карпи и островчиња. Островот Кастро Пеладо е најблиску до излезот на плажата Пу, додека лоциран на исток е група спектакуларни островчиња познати како островче Кастро де Пу, островче Пало де Пу и островче Кастро де ла Ола.

Како да пристапите до плажата Пу?

Неговите пристапи комуницираат директно со патот AS-263. Сепак, железничката линија е исто така близу и има неколку места за паркирање на располагање за оние кои сакаат да одат со автомобил.

Посетете ги Пу и Лланес

Слика | Пиксабеј

Пу е мало гратче кое се наоѓа на два километри од центарот на Леланес до кое доаѓаат многу туристи во потрага по контакт со природата и спокојството. Многу од посетителите кои доаѓаат на плажата Пу остануваат тука, бидејќи оваа општина има широк спектар на апартмани, хостели, кампови и рурални куќи.

Природната средина на Пу има карпи, плажи, островчиња, полиња ... различни простори во кои можете да прошетате, да се бањате или да вежбате спорт на отворено.

Можете да ја искористите посетата на плажата Пу за да се запознаете со Ланес, прекрасен град сместен во источниот дел на Астуриас. Како и Пу, многу е тивко да поминете неколку дена одмор. Неговиот уметнички предлог е еден од највпечатливите во областа, бидејќи има цркви и споменици од голема вредност, како што се Палатата на војводите од Естрада, Домот на лавовите или скитот на Сан Салвадор. Стариот град Лланес е местото каде што се наоѓа монументалниот комплекс и неговото обележје е базиликата Санта Марија дел Консехо, една од најголемите примери на готска архитектура во областа.

Што се однесува до руралниот туризам, ако сакате пешачење, не можете да пропуштите да направите една од рутите што водат до Сиера дел Куера.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*