Плажи на Бахреин: различна дестинација во Персискиот Залив

Ако мислите дека е време да искусите некои различни годишни одмори, на рајско, егзотично место и со култура што заслужува да се открие, не може. престанете да одите на островот Бахреин. Географски Бахреин се наоѓа во регионот на Персискиот Залив, Азија и во најмалата земја во таа област.

Нејзин официјален јазик е Арапски, но 70% од населението Зборувај Англиски така нема да имате проблем да комуницирате со нејзините жители. ДО Бахреин опишано е како „Светло на Блискиот исток“, Затоа што пред се неговиот капитал (Манама,) и неколку помали острови што го сочинуваат (околу 28) се подготвени за туризам бидејќи годишно примаат околу четири милиони посетители и тоа е редок микс на капиталистичка модерност со персиски традиции.  

Се гледаат туристи кои доаѓаат на местото во искушение ноќе: таму можете да најдете луксузни казина, трговски центри и места за забава. Една од нејзините главни Туристички центри летото е Плажа Ал-azазаир, на западниот брег, омилен за оние кои практикуваат наутички спортови и за оние кои сакаат да доживеат изворни сензации. Уште една од најпознатите плажи Плажа Емир, во Залак, но отворен е само во петок. Но, ако веќе сте решиле посета на Бахреим, мора да земете предвид некои информации што ќе бидат многу корисни за вашето патување.

Што се однесува до климата, можеме да ви кажеме дека преовладуваат топлите и влажни денови. Најдобар период за посета на градот и островите е оној што ги опфаќа месеците помеѓу ноември и април, каде што е просечната температура Степени на 15. Но, ако сте overубител на плажа, можете да ја посетите помеѓу мај и октомври, каде што максимумот достигнува до 43 степени целзиусови. За влез на островот потребно е да имате пасош со минимална важност од 6 месеци.

Израелска виза не е потребна, но тоа е задолжително и тие се прават во амбасада. Покрај тоа, мора да пополните формулар, фотографија, потврда за повратен билет и писмо за покана од контакт во земјата несомнено ќе ви го олеснат влезот.

Бахреинците се истакнуваат по тоа што се пријателски настроен кон туризмот и многу поддржувачки. Островот ги има сите услуги што можете да ги најдете во другите градови. Несомнено е место да се земе предвид кога станува збор испланирајте го вашиот следен одмор.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*