Плажи и заливи во Мијас

Најдобрата плажа во мигите

Ако сте од луѓето кои сакаат лето да дојдат да уживаат на плажите, овој напис ќе ви се допадне. Постојат безброј плажи во нашата земја и низ целиот свет, како и убави заливи, но денес сакам да разговарам со вас за оние што се специфично во Мијас. Навистина не е важно само да се познаваат заливите и плажите во лето, зима или во кое било друго време од годината, исто така е добра идеја да ги посетите или да прошетате за да уживате во природата.

Но, ако сте заинтересирани да го посетите Мијас и патем да знаете кои се нејзините плажи и најдобри заливи, тогаш продолжете да читате затоа што ќе откриете некои агли на овој град, дека тие ќе ве најдат. И не е потребно да се оди во другиот дел на светот за да уживате во прекрасни места, Шпанија исто така има многу шарм и Мујас ќе ви го покаже тоа.

Мијас: одлична туристичка дестинација

Градот Мијас

Од пред неколку години до денес можеме да кажеме дека Мијас стана една од најважните туристички дестинации во Андалузија. Нема Андалужанец кој не знае каде е Мијас, а има дури и многу луѓе кои доаѓаат од странство да уживаат во нејзините плажи, нејзините заливи, својата гастрономија и добриот третман на луѓето.

Мијас има не помалку од 12 километри крајбрежје и е полн со заливи и плажи за сите вкусови, така, сигурен сум дека ќе можете да го најдете совршениот агол за вас, без оглед на тоа кои се вашите лични вкусови или преференции. Скоро сите плажи на Мијас ги имаат основните услуги за да можат да поминат неверојатен ден и со семејството и во друштво на пријатели.

Ако размислувате да уживате во прекрасен одмор на Коста дел Сол, тогаш не треба да ја пропуштите можноста да се приближите до Мијас и да можете да уживате во сè што ве чека. Не пропуштајте подолу некои од нејзините најпознати заливи и плажи за да можете да направите добра рута и да уживате.

Мијашкиот прилив

Ла Кала де Мијас е најпопуларна од сите и се наоѓа токму во градот што го добива истото име. Околу него има многу барови и ресторани затоа што е многу туристичко место кое секогаш е полно со луѓе, што го прави идеален за бизнис. Како да не е доволно, плажата во оваа област е наградена со Сино знаме на Европската заедница за да можете да добиете идеја за убавината на местото и за добрите услови и на неговиот песок и на неговата вода.

Плажа на Месечината

плажа на Месечината во Мијас

Оваа плажа се наоѓа во Калахонда, таа е плажа различна од сите други. Има темно песок и токму тоа ќе го привлече вашето внимание најмногу. Но Одлична плажа е да го поминете денот со семејството, пријателите или сами. Исто така, има сино знаме благодарение на големиот број достапни услуги за да го направите денот на плажа посебен и не пропуштате ништо.

Плажа Ел Бомбо

Во Кала де Мијас можете да ја најдете и плажата Ел Бомбо, позната плажа иако не толку позната како другите. Има четири ресторани во близина на плажата и ако заборавите на вашиот пешкир или лежалка, исто така можете да ги најдете таму за да можете да изнајмите чадор или лежалка по ваш избор. Тоа е начин да не мора да носите лежалки и чадори од дома. Иако во екот на сезоната ризикувате кога ќе пристигнете сè да земете и да морате да одите дома да го набавите или да отидете во продавницата и да купите што ви треба за на плажа.

Бутилаја

Тоа е плажа каде можете да најдете многу апартмани за изнајмување за да можете да престојувате. Одлична идеја е да го поминете летото на плажа, а исто така да ја имате плажата многу близу секој ден. Да навистина, Резервирајте однапред бидејќи апартманите се полни во сезоната, а цената може да биде нешто голема.

Плажа Алмиранте

Плажата Ел Алмиранте исто така се наоѓа во Калахонда и исто така е плажа со темен песок. Тоа е плажа за уживање во свеж воздух, море и добар поглед. Тоа несомнено ќе биде место каде ќе можете да се опуштите и да се одморите. Исто така, ќе имате услуги за да го направите вашиот ден совршен.

Плажа Дожа Лола

Оваа плажа е многу слична на претходната од аспект на услугите и е многу популарна меѓу луѓето што живеат во овој град. Од оваа причина, ако сакате да ја достигнете, нема да имате проблем.

Повеќе плажи кои не можете да ги пропуштите

Плажа Мијас

Оние што ви ги именував погоре се плажи што не можете да ги пропуштите во Мијас, но ако сакате и да разгледате главни заливи и плажи на Мијас, тогаш не пропуштајте ја следнава листа за да ја запишете на вашиот пат и со тоа уживајте во целото крајбрежје. Не губете детали!

  • Плажа на ривиерата. Тоа е најдолгата плажа на целото крајбрежје на Мијас.
  • Плажа Кабо Рокосо. Малку е тесен, но идеален е за уживање со пријателите.
  • Плажа Лас Дорадас во Кала де Мијас
  • Плаја дел Шапарал, која се наоѓа помеѓу Кала де Мијас и Ел Фаро.
  • Плажа Шаркон
  • Плажа на светилникот Калабурас
  • Плажа Ел Еџидо
  • Пежон дел Кура
  • Ла Марина

Било која од плажите што ги спомнав во оваа статија се идеални за уживање со семејството, пријателите или ако сакате да одите сами да уживате во еден ден на плажа. Но, сите плажи имаат добри услуги, тие се пространи и многу достапни, така што нема да имате проблеми со пристапувањето до повеќето од нив со вашето возило. Дали веќе знаете на кои од нив сакате да одите за да уживате во вашето лето или едноставно да ги запознаете и да ја откриете целата нивна убавина? Сигурно ќе се за inубите во секој од нив.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*