Планините Тијанзи

Тијанзи 2

Кина Има неверојатни пејзажи. Мислам дека календар со 12 месеци не би достигнал да може да избере дванаесет репрезентативни разгледници од неговите природни убавини. Навистина е прекрасна земја.

на Планините Тијанзи, на пример, ги наоѓаме во провинцијата Хунан, и мислам дека тие се еден од оние пејзажи што можете да ги најдете во кинескиот порцелан или во типичните украси за закачување на ѕидовите. ајде да се видиме денес нивните тајни.

Планина Тјанзи

Планина Тјанзи

Некогаш во множина, некогаш во еднина, планините Тие се во провинцијата Хунан, на југот на земјата. Всушност се работи за планини во облик на столб кои зафаќаат површина од 67 квадратни километри. 

Се чини дека столбовите биле издлабени од боговите, но тие се од кварцен песочник а геологијата ни го кажува тоа формирана пред околу 400 милиони години со движењето, горе-долу, на земјината кора. Подоцна, со повеќе милиони години континуирана ерозија, тие завршија со својот сегашен изглед, кон новокатаиската.

Зошто се вика така? Тоа име го носи во спомен на локалниот водач на етничката група Туџија. За време на раните години на династијата Минг (1368 – 1644), овој господин по име Ксијанг Дакун водеше успешен бунт на земјоделците и се нарече себеси Тианзи (небесен син, како што порано се нарекуваше самиот кинески император).

Легендите за Тианзи изобилуваат, па целата област е мистериозна.

Посетете ја планината Тианзи

Планините Тијанзи

Денес планините се во заштитено подрачје, на Природен резерват на планината Тианзи, една од четирите потсекции во кои се Сценската област Вулингјуан, кој е дел од листата на Светско наследство. Но, бидејќи е толку убава, таа е најпосетуваниот дел од местото и се појавува дури и на влезната карта.

Планината Тианзи на посетителите им нуди спектакуларни погледи на сите врвови кои се издигнуваат еден по друг, но таа е позната како Монарх на шумата на планините. На врвот можеме да видиме многу земја околу нас и да бидеме свесни за тоа колку е широка сценската област Вулингјуан, област за која тур-операторите велат дека е уникатна бидејќи го комбинира чудото на планината Хуа, величественоста на планината Таи, гротеската на Жолтата планина и убавината на Гуилин.

Шентанг

И ако ја имаме најдобрата среќа за време на нашата посета, тогаш ќе можеме да размислуваме за најдоброто од нејзината глетка, таканаречените „четири чуда“: Морето од облаци, зрачењето на месечините, сончевите зраци и снегот во зима. Леле, со таков опис човек уште повеќе те тера да посакаш лично, нели?

Значи треба да се стремите што да посетиме да или да и ќе започнеме со заливот Шентанг, забранета и мистериозна област. Станува збор за а длабок кањон во која човечкото суштество не оставило никаква трага. Има магла цела година и според легендата Ксијанг Тианзи починал токму тука. Низ областа нема безбедна патека, само природни скалила од девет скалила кои едвај одговараат на нога. Не за оние кои страдаат од вртоглавица, тоа е сигурно.

тианзи

La Дианџијанг тераса погледнете на запад од Камената морска шума, има мала платформа за гледање од која имате прекрасен поглед на шумата на планината Ксихаи и ќе видите карпи кои излегуваат од длабочините на кањонот како да се царски војници. А токму оваа област е украсена со остатоци од планински врвови, многу еродирани, во облик на кули, обелисци... Кога има облаци, тоа е едноставно небото.

Досега модерноста доаѓа во форма на модерен воз. Така е, има мал зелен воз кој оди околу 10 милји низ резерватот, од областа наречена Галерија од 10 милји, убава и многу живописна долина. Малиот воз се плаќа освен од влезот во паркот.

Туристички воз на планината Тианзи

Исто така постои и Кралот на планините, Царските четки, живописно дуо од планини кои според легендата се така наречени затоа што самиот крал Ксијанг ги оставил своите четки за пишување на нив. Ако погледнете на североисток, ќе видите уште десет планини потопени во синото небо и највисокиот врв од сите изгледа, точно е, превртена четка за сликање. Тоа е како слика!

Конечно, уште две сценарија кои не треба да се пропуштат: на Планински полиња, нешто што изгледа извадено од бајка. Тие се на над илјада метри надморска височина и во нив се работи тераси за одгледување кои зафаќаат вкупно три хектари, меѓу карпи. Од три страни полето е опкружено со дрвја и бели облаци, како да е слика. Убавица. Ако сакате да фотографирате, плаќате мала цена, а можете и да земете туристички автобус.

Павилјон Тианзи

Последното нешто е Павилјон Тианзи, вештачка локација во традиционален кинески стил, што ни нуди најдобар поглед на сите планини Тианзи. Висок е 30 метри и е на платформа која се наоѓа на 200 метри источно од паркот Хелонг. Има шест ката и четири двојни покриви, како да е од царска Кина.

Како да ја посетите планината Тианзи

Паркот Жанџијаџие

La Планина Тјанзи е во сценската област Вулингјуан, ова е 55 километри од градот Жанџијаџие, на час и половина со автомобил.  Има специјални автобуси што ве носи од централната автобуска станица Жанџијаје до автобуската станица Вулиангјуан. Мора да земете автобус 1 или 2 и тоа е само две станици на патувањето.

Откако ќе стигнете, можете или да пешачите околу 500 метри до автобуската станица Scenic и да ја однесете онаа што ве носи до железничката железничка станица на Планина Тјанзи. Во сценската област Вулинјуан има бесплатни зелени автомобили.

Angангјаџие

La класичен пат Посочува да посетите сè по овој редослед: заливот Шентанг, терасата Дианџијанг, паркот Хелонг, павилјонот Тианзи, гребенот Волонг, кулата на планината, галерија 10 милји и завршувајќи до станицата Зимуганг. Сè е направено во едно два или три часа а доброто е што некогаш пеш, друг пат можеш да се качиш со автобус, а друг пат со жичара.

Железнички кабел? да овој транспорт патуваат 2084 метри со брзина од пет метри во секунда. Повеќето од посетителите го плаќаат напред-назад да се качува и спушта по планината и на тој начин да заштедите енергија за да се движите нагоре, помеѓу атракции. За десет минути прави кружен пат и вистината е дека пејзажите што ви ги покажува се прекрасни, па вреди. Оваа жичарница работи од 7:30 до 5:30 во екот на сезоната и од 8:5 до XNUMX:XNUMX часот во ниска сезона.

жичарница во Тианзи

Повеќето луѓе го посетуваат Планина Тјанзи и Yuanjiaje во еден ден, прво Yuanjiaje, а потоа Tianzi планина. И воопшто Потребни се три дена за да се посетат главните атракции во сценската област Вулингјуан. Првиот ден пристигнувате во Жанџиајје и се пријавувате во хотел кој се наоѓа во централното градско подрачје на Вулингјуан, вториот ден го посетувате Националниот шумски парк Жанџиајје и третиот ден одите на Јуанџиајје и планината Тианзи.

Со уште еден или два дена на располагање, можете да одите малку подалеку и посетете го Големиот кањон Zhanjiejie, пештерата Златен змеј или езерото Баофенг, на пример, или прошетајте низ античкото село Фенгхуанг од етничката група Хунан или одете да ги видите камените печурки на планината Фанџингшан.

И, конечно, Во кое време од годината треба да ја посетите планината Тианзи? Најдобро време е несомнено пролетта, но и есента е одлична. Да речеме Помеѓу март и ноември е добро време.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*