2 планови со деца за мостот на Андалузија

Денот 28 за февруари, паѓа во вторник, е ден на Автономната заедница на Андалузија. Скоро сите Андалузијци, освен оние кои работат во услужниот сектор, итни случаи и други, ќе бидат на одмор на тој мост и сакавме да „спасиме“ со овој напис, особено оние кои имаат деца и не знаат многу добро каде да фрлат или што планира да организира за тие денови.

Во оваа статија ви нудиме 2 планира да ги направи овие денови ако сте од оние среќници кои имаат 4 дена празници напред.

Домот на науката во Севилја

Музејот Каза де ла Сиенсија во Севилја, како што навистина се нарекува, е отворен простор за научно ширење, едукативно и културно рекреација за сите граѓани, но пред сè е дизајниран за најмалото од семејството. Припаѓа на Вишиот совет за научни истражувања (CSIC), а нејзината содржина е инспирирана од искуството, позадината и квалитетот на истражувањето на оваа институција.

Музејот има постојани изложби кои опфаќаат некои од универзалните теми на науката, како што се големите видови кои ги населуваат нашите мориња, или долгото патување на геолошки трансформации што ги претрпе Земјата, особено провинцијата Севилја. Совршено место не само за забава на децата, туку и за да ги научите нешто и да научите играјќи.

Некои од вредности што Ла Каза де ла Сиенсија има намера да ги всади, се следниве:

 • Научна строгост.
 • Одржливост и почитување на животната средина.
 • Педагогијата.
 • Забава и забава.
 • Довербата.
 • Блискоста и транспарентноста.
 • Социјалната посветеност.

Планетариум, изложби и работилници

За време на деновите на мостот Андалузија (сабота, недела, понеделник и вторник) Планетарио на Домот на науката ги има закажано следниве функции секој ден:

 • 12.00 часа. "Црвенкапа" (функција на дете).
 • 13.00 часа. Небото живее (за целото семејство).
 • 17.00 часа. Дон Квијот од Ла Манча (функција на дете).
 • 18.00 часа. Истражување на Сончевиот систем (за целото семејство).

Исто така и твојот изложеност повик „Нечуено: авантурата на слухот“Е се одржи во текот на четирите дена на мостот, во 12 часот преку водена тура што ќе трае вкупно 45 минути.

И, исто така, ако она што најмногу им се допаѓа на вашите деца се работилници, ова е очекуваниот распоред за овие денови:

 • Недела 26:Работилница Сал Солито, во 12.00 часот: Станува збор за воведна работилница за астрономија за најмалите. Патување низ Сончевиот систем комбинира забавна динамична игра на огромна подлога на Сончевиот систем која вклучува содржина поврзана со ротацијата на Земјата.Посета-работилница „Оје“, во 13.00:XNUMX часот: Децата ќе спроведат curубопитни и забавни вежби кои ќе поттикнат слушање, тишина, идентификување и асоцијација на звуците, како и развој на имагинацијата.

Ако одлучите за овој план, ова се цените што ги имаат:

 • Општ прием: 3 €
 • Изложба «Еднаш, многу одамна ... компјутерски»: 2 € (1 € ако се купи со општа, комбинирана или планетариумска карта)
 • Планетариум (единечен влез): 3 €
 • Комбиниран билет (општо + планетариум): 5 €

Мини холивудска оаза во Алмерија

Во градот Табернас (Алмерија), каде што се наоѓа единствената пустина во Европа, автентичните сцени на западните земји се издигнуваат, претворени во најоригиналниот Тематски парк во Медитеранот со емисии во живо, одлично Зоолошки резерват со повеќе од 800 животни од 200 различни видови, zеден од базените (не можеби за ова моментално време), и одлична понуда на ресторани, едукативни активности и организација на настани и прослави.

Ако сакате вашите деца да видат нешто сосема поразлично од она на што се навикнале, можеби ова е дел од планот што треба да изберете да избегате еден ден од овој долг викенд во Андалузија.

Што ни нуди?

 • Тури со водич во траење од 45 минути.
 • Продавници за сувенири.
 • Продавници за костуми и фото студио за сликање на моментот.
 • Игралиште: од тестирање на целта со лак и стрели во стрелачите, до чувство како црвена кожа во индиското село и повторно живеење на обичаите и начинот на живот на домородните Американци.
 • Тура со воз, за ​​најмрзлива: Поаѓања од Плаза де Лос Осос, обиколка на различните живеалишта на животните. Едноставен начин да ги видите работите без да се заморите.

Часови и цени

Распоредот за овие денови е од 10 наутро до 18 часот попладне.

Распоредот на претстави и специјални поминувања е:

 • Вестерн шоу. Поминува во 12.00 часот. и во 17.00:XNUMX часот
 • Може да танцува. Поминува во 13.00 часот. и во 16.00:XNUMX часот
 • Шоу на папагали. Во амфитеатарот на Резерва. Поминува во 11:00 часот, 15:00 часот по полноќ. и 18:00 ч.

Su цена Е:

 • Возрасни: 22,50 евра.
 • Деца од 4 до 12 години: 12,50 евра.
 • Деца од 0 до 4 години: Бесплатно.
 • Пензионери: 18,50 евра.
 • За големи семејства: трето дете бесплатно придружено со 2 возрасни и 2 платени деца.
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*