Планови со деца во Мадрид

Оние што ќе поминат неколку дена со семејството во Мадрид сигурно ќе сакаат да прават планови со децата, бидејќи тоа им овозможува да запознаат различна страна на градот и истовремено да му дозволи на детето кое сите го носиме надвор да се забавувам некое време.

Мадрид е толку голем и разновиден град што секогаш има многу планови да се направи. Еве 6 планови со деца во Мадрид што може да се спроведат како семејство во текот на годината. Уживајте во нив!

Музеј на Ратонсито Перез

Легендата за самовилата вели дека овој пријателски глодар има мисија да ги собере сите млечни заби на децата кога ќе испаднат, а за возврат ќе остави паричка под перницата.

„Ратонцито Перез“ потекнува од имагинацијата на религиозниот Луис Колома кој измисли приказна со глувчето како главен јунак за да ја смири тагата на кралот Алфонсо XIII како дете откако изгуби еден од млечните заби.

Според приказната, глушецот живеел во зграда на улицата Аренал во Мадрид, веднаш до Пуерта дел Сол и многу близу до Паласио де Ориенте. Во моментов, на првиот кат на бројот 8 на оваа улица, се наоѓа Куќа-музеј на Ратончито Перез, кој може да се посети секој ден, освен недела. Влезот во Куќа-музеј е 3 евра.

Слика | Пиксабеј

Скијање во планина

Студот е добра можност за вежбање зимски спортови, што е еден од плановите со деца во Мадрид што најмногу ќе им се допадне бидејќи комбинира забава со ден на отворено, што секогаш ги возбудува.

Заедницата во Мадрид има еден од првите скијачки центри што се отвори во земјата уште во 40-тите години на XNUMX век. Тоа е познатата Порто де Навацерада во Серцедила, во рамките на Сиера де Гвадарама и недалеку од центарот на градот заедно со станицата Валдески, исто така во истиот планински масив.

Лизгање на мраз

Лизгањето по мраз играјќи за да откриете кој е најбрз, е еден од омилените планови на децата, особено сега кога температурите почнуваат да опаѓаат. За време на Божиќната сезона градот се исполнува со мали лизгалишта за да уживаат во празниците, но дотогаш, семејствата можат да одат во соништата Паласио де Хиело (Кале де Силвано, 77), една од најпопуларните во Мадрид.

Ова лизгалиште се наоѓа во огромен трговски центар и е отворено цела година за уметничко лизгање, хокеј или часови по лизгање. Има димензии од 1800 м2 и влезот има цена од 7 до 12,50 евра во зависност од часовите или ако сакаме да ги изнајмиме лизгалците. За пристап до лизгалиштето потребно е да носите ракавици.

Слика | Пиксабеј

Забавни паркови

Друг од најсмешните планови со деца во Мадрид е посета на класици како што е паркот Ворнер или забавниот парк, кои нудат активности од секаков вид за да си поминат убаво. Во текот на годината тие обично одржуваат тематски настани поврзани со Ноќта на вештерките или Божиќ, така што посетата на нив на моменти како ова е единствена можност да се запознаат овие забавни паркови на поинаков начин.

Влезот во Парк Ворнер може да се набави на билетарницата од 39,90 евра и неговата цена може да варира во зависност од денот и капацитетот за да се гарантира најдобра услуга. На Забавниот парк билетите на билетарниците се по цена од 32,90 евра за возрасни и 25,90 евра за деца, додека пензионерите плаќаат 19,40 евра.

 

Навилуз

Енди Вилијамс пееше дека Божиќ е најубавиот период од годината и имал право. Во Мадрид улиците се исполнети со светлосни ели и осветлувањето му дава посебна боја и атмосфера. Децата сакаат да шетаат по улиците во посета на божиќните пазари и да се качат на Навилуз, Божиќниот автобус што кружи низ градот за да размисли за сите зимски украси.

Но, една од плановите со деца во Мадрид што е класика на Божиќ е Парадата на тројцата кралеви на 5 јануари попладне. На спектакуларни плови полни со боја и светлина, тројцата мудреци дистрибуираат бонбони и илузија на присутната јавност од нејзиниот почеток во станицата Нуевос министериес до Плаза де Цибелес каде што завршува.

Слика | Пиксабеј

Помеѓу животните

Сите деца сакаат животни, па затоа посетата на Фаунија или зоолошката градина во Мадрид со нив е одлична идеја. Фаунија е тематски парк посветен на природата кој е поделен на петнаесет различни екосистеми за разлика од општинската зоолошка градина. Сепак, во него нема толку животни како оваа. Во секој случај, и двете места вршат средби и претстави со животни од едукативна гледна точка кои им помагаат на младите и старите подобро да ги разберат нивните карактеристики и природни живеалишта.

Влезот во Фаунија има цена од 26,45 евра за возрасни и деца под 7 години, а пензионерите плаќаат 19,95 евра. Во зоолошката градина билетите на билетарниците чинат 23,30 евра за возрасни, додека пензионерите и децата плаќаат 18,90 евра. Ако се купат преку Интернет, цената е поевтина.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*