Пронајдете патување за неверојатен Божиќ

Различни Божиќни

на Божиќ е веднаш зад аголот и скоро секоја година го правиме истото. Божиќни вечери, гледајќи ги светлата во градот и слушајќи божиќни песни на секој агол. Но, оваа година можеме да предложиме да имаме неверојатен Божиќ, како за нас, така и за целото семејство. Постојат дестинации кои нудат нешто уникатно за време на овие датуми.

Ако сакате некои Божиќ за паметењеТреба само да започнете да барате дестинација каде што живеат поинаку. Постојат многу идеи на располагање, од поминување на денот на плажа до одење на најдобрите божиќни пазари во скоро магична атмосфера.

Насау на Бахамите

Божиќ во Насау

Да се ​​упатиме кон Карибите за Божиќ, да избегаме од студот и божиќните песни е одлична идеја. Во оваа област ќе најдеме танци, забави, радост и егзотика, како и многу потопло време да го поминете ова време. На Насау конкретно се одржува фестивалот kanункану 26 декември, а потоа на Нови години. Тоа е одлична парада што потсетува на карневалските паради на друго место или Марди трева во Newу Орлеанс. Ако сакаме да видиме бои, ритам и забава, тогаш Junkanoo од Насау е нашата дестинација. Во текот на денот е можно да уживате во плажите како плажата Кејбл, што е друга атракција за поминување на Божиќ на место како што е Карибите. Други забави би биле посета на Форт Финкастл и сламениот пазар Насау.

Тромсо во Норвешка

Божиќ во Тромсо

Патувањето во Норвешка може да биде уште едно одлично искуство, бидејќи има многу интересни атракции. На ова место можете да ги најдете најавтентичните Божиќни празници. Во градот тие одржуваат божиќни пазари каде што можете да купите типични производи и подароци, како што се колачиња од джинджифилово и алкохол од камарина. Во салата на Арктичката катедрала можете да уживате во бесконечни божиќни песни. Имајте на ум дека Тромсо останува во целосен мрак во текот на зимските месеци, па затоа не можеме да очекуваме да ја видиме сончевата светлина. Но, за возврат веројатно можеме уживајте во неверојатна Северна светлина, еден од најубавите и изненадувачки природни спектакли во светот и кој може да се цени само во овие географски широчини.

Дуз во Тунис

Божиќ во Тунис

Посетата на Тунис може да биде уште еден изговор за да избегате од студот за време на Божиќ. Но, покрај тоа што ќе го видите градот Тунис со џамијата Зитуна или Антонинските бањи, можете да уживате и во уникатно шоу во Дуз. За Дуз се вели дека е порта кон пустината Сахара и вообичаено е многу тивок град. Во текот на последните денови од декември Меѓународен фестивал во Сахара, каде што бедуинските племиња и туристи се среќаваат во еднакви делови. На фестивалот има турнири со трки со камили, занаетчиски пазари и традиционални претстави за танц на стомак. Без сомнение, поинаков начин да го поминете Божиќ.

Талин во Естонија

Божиќ во Талин

Ако она што го сакаме е да доживееме типична Божиќна сцена, ништо подобро од тоа да одиме во некој од европските градови кои живеат со жар во овој период од годината. Во Талин, неговиот центар е облечен со светла, а на плоштадот во Градското собрание е можно да уживате во едно од најдобри европски божиќни пазари. Купувањето ќе биде од суштинско значење во овој град, но и прошетките низ неговиот стар град, што ќе не пренесе во други времиња, со неговите прекрасни барокни и средновековни градби.

Сиднеј во Австралија

Божиќ на плажата Бонди

Секоја година можеме да видиме типична слика во другото подрачје на планетата каде во декември е во средина на летото. Во Сиднеј, Австралија, туристите и локалното население го искористуваат крајот на годината за да се забавуваат со своите божиќни капи и костими за капење во позната плажа Бонди. Патувањето во Сиднеј може да биде одлична идеја да избегате од вообичаениот Божиќ и да се вратите дома со добар тен. За најмладите се слави Божиќниот сончев фестивал, со музика и забава.

Дизни Ленд Париз

Божиќ во Дизниленд

Ако Божиќ ќе го поминеме со децата и сакаме да биде посебен, ништо подобро од тоа да ги однесеме во универзум полн со фантазија. Дефинитивно се повикуваме на Париз од Дизниленд. Овој забавен парк посветен на најмалите ја живее и Божиќната сезона со радост. До 7 јануари и во текот на Божиќ се одржуваат сите видови настани, со паради, претстави и огномет. На децата особено ќе им се допадне шоуто Фрозен.

Франција и Прованса

Божиќен пазар

Во областа Француска Прованса тие го доживуваат Божиќ со голема радост и со многу традиции. Не само што ќе можете да ја вкусите нејзината најдобра гастрономија, туку има и многу божиќни пазари и градовите се облечени во своите најдобри светла и украси. Особено познат е Божиќен пазар во Екс-ан-Прованса, каде што можете да купите секакви рачно изработени и традиционални украси или подароци.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*