познати римски мостови

Мостот Алкантара

постојат многу познати римски мостови низ цела Европа. Всушност, Латините биле големи инженери и граделе премини преку реки кои траат многу векови. Благодарение на неговата стручност, и денес уживаме да ги гледаме овие мостови во многу градови. А некои од нив се уште се во употреба.

Логично, добар дел од овие градби се среќаваат во тековната Италија. Но, има и величествени на други места кои биле подложени на римска доминација, без да одиме понатаму, Шпанија. Кај нас и конзервираат аквадукти како оној во Сеговија или остатоци од други латински конструкции како на Амфитеатар Тарагона па дури и цели градови како Хиспалис Севиља. Но, без дополнително одложување, да зборуваме за познатите римски мостови. Исто така, на секое место каде што се наоѓаат, ќе ја искористиме можноста да направиме кратка обиколка на нивните други споменици.

Римскиот мост Алкантара

Поглед на мостот Алкантара

Мост Алкантара

Ја започнуваме нашата турнеја на она што е можеби најпознатото во Шпанија. Ова е мостот Алкантара, кој се наоѓа во градот Касерес со истото име на Река Тагус. Датирана е околу 103 година по Христа и сè уште се истакнува денес по својата величественост.

Составен е од шест полукружни лаци на различни висини. За возврат, тие се наредени на пет столбови со високи потпори. Исто така, во центарот на неговата платформа ќе го видите Трајановиот лак а на неговиот влез од страната Алкантара има мал храм. Ќе бидете изненадени од неговата совршена состојба на конзервација. Сепак, неколку пати е обновен.

Оваа зграда била дел од преку Норба, што ја поврзува областа со Луситанија и, пак, го соопшти ова со најважните Виа де ла Плата. Мостот е долг речиси двесте метри и висок речиси шеесет метри.

Од друга страна, бидејќи сте во Алкантара, ве советуваме да ја посетите и Мостот Сегура, исто така од римско време, иако поскромно од претходниот. Мора да ги видите и црквите на Санта Марија де Алмоковар и Сан Педро де Алкантара, изградена во дванаесеттиот и седумнаесеттиот век соодветно. Но, пред сè, не заборавајте да ја посетите замокот и неговиот бастиониран ограден просторкако и спектакуларното Манастир Сан Бенито, со својата импозантна галерија на Карлос V и нејзиниот манастир.

Понт ду Гард де Ним

мостот Гард

Гардовиот мост

Францускиот град на Ним Тој бил важен римски град. Окупирана од Латините околу 120 година п.н.е., тие ја претворија во важен центар на комуникациите. Изградбата на Pont du Gard спаѓа во овој контекст.

Нејзината главна љубопитност лежи во тоа што не е автономна конструкција, туку прави спој со импозантната Аквадуктот кој донел вода во градот. Изграден е во првиот век по Исус Христос и името го добива по реката што ја спасува. Долг е речиси триста метри и висок околу педесет метри и е распореден на три нивоа.

Како куриозитет ќе ви кажеме дека е изграден без малтер. Нејзините камења, некои тешки шест тони, се држат заедно со железни спојници. Всушност, тоа беше сложена инженерска работа која бараше комплицирани скелиња за да ја поддржат структурата додека се подигаше. И учество на речиси илјада работници.

Од друга страна, бидејќи сте во Ним, не заборавајте да посетите и други споменици од римската ера. Меѓу нив, на Арена или амфитеатар, изграден во истите години како и мостот. И, исто така, на Мезон Кери, спектакуларен храм и Кулата Магна, кој бил дел од ѕидот и се наоѓа на планината Кавалиер.

Конечно, ве советуваме да го видите Катедралната базилика на Богородица и Свети Кастор, романескна скапоценост (има и готски делови) што е изградена, токму, на стар латински храм.

триер мост

триер мост

Еден од најпознатите римски мостови: Трир

Овој римски мост е најстар во Германија, бидејќи се наоѓа во градот Трир, кој се наоѓа во покраината Рајнска област-Пфалц. Ја преминува реката Мозел и е љубопитна што е трета изградена таму во латинското време. Претходно имаше уште две кои беа срушени за да се изгради оваа што ви ја претставуваме.

Седејќи на силни пиластри, тој формира, заедно со другите споменици во градот, група прогласена за светско наследство. Меѓу нив, можете да ги видите и од римско време како што е Анфитеатро, На Царски бањи О Порта Нигра. Но и подоцна како што е наметнувањето Катедрала во Сан Педро или црквата Пресвета Богородица.

Не е изненадувачки, Трир беше еден од главните градови на т.н тетрархија. Ова е создадено од Диоклецијан за да ја води Римската империја во третиот век по Христа. И тоа име го добива затоа што имала двајца главни императори и двајца помали цезари.

Камениот мост во Верона

Камениот мост на Верона

Камениот мост во Верона

Логично, ако зборуваме за латинскиот период, како што рековме, многу од познатите римски мостови се наоѓаат во Италија. Ова е случајот со камениот мост во Верона, изграден да се протега на Река Адиж. Тој е долг деведесет и пет метри и широк четири метри и има пет големи аркади.

Во римско време, Верона имала седум мостови, иако камениот е единствениот што останал. Сепак, градот Венето ви нуди многу други чуда. На пример, римскиот театар и амфитеатар, датира од XNUMX век п.н.е. или од замок на Сан Педро. Исто така, можете да го посетите импресивното Катедрала, покриен со бел и розов мермер; на кулата Ламберти, од средновековно време, или популарното Базилика Сан Зено.

Сепак, Верона засекогаш била поврзана со Ромео и Јулија. Може да се посети и куќата на овој, со својот познат балкон, иако вистината е дека, во овој случај, нејзината историја се заснова на мешавина од фантазија и реалност.

Мостот Елиан

Мостот Елиан

Мостот Алиј во Рим

Меѓу многуте латински мостови што ги зачува Ромите ова е, можеби, најпознатото и, без сомнение, едно од најспектакуларните. Исто така познато како Мостот Сант Анџело бидејќи бил изграден за да стигне до истоимениот замок.

Следствено, и двете градби биле нарачани од царот Адријано во вториот век по Христа. Има и неколку аркади, но највпечатливо кај него е што е покриен со травертински мермер. Исто така, има неколку статуи на ангели на страничните балустради.

Моментално е пешачки и ви нуди прекрасен поглед, поточно, на замокот Сант Анџело. Во секој случај, како што кажавме, тоа е само еден од многуте римски мостови во Вечниот град. Исто така, ве советуваме да го видите Мостот Цестиус, На Emilio, На Fabricio и, пред сè, на Неронски, кој го поврзува Шампионатот на Марс со Ватикан и исто така е импресивен.

Тибериј мост

Мостот на Тибериј

Мостот на Тибериј

Сега патуваме во градот Римини да ви кажам за Тибериевиот мост, завршен во XNUMX век после Христа под мандат на императорот кој му го дава името. Тој беше воспитан за да го спаси реката марекија со камен од Истра, иако изгледа построго од другите римски мостови.

Има пет полукружни сводови и од него започнуваат два познати патишта во тоа време: Емилија, што водеше до Пјаченца, и пополијата, кој одеше во Равена. Како и со другите градови, мостот не е единствениот римски споменик во Римини. Можете исто така да ја посетите амфитеатар, од вториот век по Христа, и на Лак на Август, на која за жал беше уништена спектакуларната бронзена статуа на овој император.

Исто така, Римини ви нуди и други прекрасни споменици како што се Храмот Малатеста, името дадено на катедралата затоа што е повторно изградена од Сегисмундо Малатеста, и замокот земјотрес, датиран во XV век.

Римскиот мост на Мерида

Римскиот мост Мерида

Фрагмент од римскиот мост Мерида

Избравме да го завршиме нашиот преглед на познатите римски мостови во кои се наоѓа Мерида, град со импресивно латинско наследство. Долга е не помалку од 790 метри и има 60 аркади. Изграден е во XNUMX век пред Христа за да се премине на Река Гвадијана.

За да ви дадеме претстава за инженерската експертиза на Римјаните, ќе ви кажеме дека е изградена во една од областите каде што реката е поплитка. Тој дури ја користи предноста на природен остров, а дното е составено од диорити, кои понудија цврста основа за зградата.

Овој мост е дел од Археолошкиот ансамбл на Мерида, кој ужива во категоријата светско наследство. Меѓу чудата што го сочинуваат се амфитеатар, На циркус, На аквадукт на Лос Милагрос, На храм на Дијана или Трајановиот лак.

Но, можеби, големиот скапоцен камен на комплетот е Римски театар, изградена во 15 година пред Христа според архитектонските стандарди на Витрувијан. Интересно, тоа беше обновен до почетокот на минатиот век. Во меѓувреме, таа беше покриена со земја. Сепак, денес, откако е уредно обезбеден, се уште е домаќин на Фестивал на класичен театар од градот Мерида.

Како заклучок, ви прикажавме некои од познатите римски мостови кои сè уште стојат. Ви покажавме и други споменици кои можете да ги видите во градовите каде што се наоѓаат. Сепак, постојат и други мостови кои вреди да ги посетите. На пример, онаа на Саламанка или тоа на Кангас де Онис, без да ја напуштат Шпанија. И надвор од нашата земја, на на Еуриментон во античкиот грчки град Аспендос, на на мисис во турскиот град Адана или на од Aquae Flaviae, во португалскиот Чавес. Зарем не е неверојатно што овие чуда опстанале толку многу векови?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)