Поморски и воздушен музеј во Newујорк

смел

NY тоа е мултикултурен град каде е невозможно да се досадува. Има сè, од кино сали и театри, преку паркови и продавници, до сите видови музеи.

Ако не сте lубител на уметноста или шопингот, но сакате бродови, авиони и вселенски бродови, тогаш постои место што не можете да го пропуштите при вашата посета на Newујорк: Поморски и воздушен музеј Незаборавно.

Музејот

нас-бестрашен

Името на англиски јазик е Незаборавно Море, воздух ипростор музеј. Тоа е а музеј на воена и поморска историја кој работи на Пјер 86 ​​на западната страна од Менхетен, во населбата позната како Пеколна кујна.

¿Подморници, борци, авиони, вселенски модули? Сето тоа одблизу можете да го видите тука. Ова место е основана во 1982 година а потоа, помеѓу 2006 и 2008 година, беше затворен за реновирање на главната атракција, барко Незаборавно.

смел-2

ССС Незаборавно беше еден од 24-те Носач на авиони од САД кои биле изградени за време на Втората светска војна и учествувал во многу битки во Тихиот океан. Подоцна беше превртено и пловеше преку Атлантикот, учествуваше во Виетнамската војна и дури поврати вселенски капсули од неколку мисии на НАСА.

смел музеј-во-ny

Intreped е запленет во 1974 година и во раните 80-ти години тој бил „спасен“ од заборав од неколку развивачи на недвижнини и еден новинар да биде лулка на музејот што ви препорачуваме да ја посетите денес.  внатре-бестрашно

Музејските експонати се составени од бродови и предмети на воздухопловните сили, морнарицата, армијата, американските маринци, крајбрежната стража и НАСА. Да се ​​збогатат колекциите има некои авиони од други нацииКонкорд на пример, пар полски авиони, еден француски, еден руски и еден италијански.

Руски вселенски модул, интерактивен центар за деца и адолесценти, моторот Конкорд и секако, програма на едукативни активности тоа секогаш се менува.

Што да посетите

авиони-во-страв

Па, Незаборавно ги добива сите аплаузи затоа што ретко можете да талкате во носач на авиони. Посетата вклучува а прошетајте низ четири палуби, спалните соби и количката. Ете го авиони и хеликоптери На отворено, од различни епохи (Томкат кој изгледа како нешто надвор од Топ Ган, англиски Хариер, руски МИГ, Скајхок, хеликоптери), и во хангарот има модели и мултимедијална изложба посветена на богатата историја на бродот.

подморница-ловец

Ако сакате подморници има Гроулер, подморница лансирана во 1958 година што можете да ја посетите скоро од А до Ш, со вклучена просторија за ракети и торпеда. Секако, подгответе се да имате здив како што замислувате да поминувате денови и денови овде ...

Concorde

Конкордот исто така вреди. Тој е надвор од употреба и супер авионот способен да ја пробие звучната бариера и да ја обедини Европа со Америка за скоро три часа е надвор од употреба, но никогаш не беше заборавен. Дали е тој Конкорд Алфа Делта G-BOAD.

простор-павилјон-1

Конечно, постои простор Шатл Павилјон каде што е главниот јунак претпријатие за вселенски шатлови, прототип на НАСА околу кој се организираат 17 изложбени области со оригинални предмети, аудио-записи, филмови и фотографии поврзани со науката и вселенското доба.

gorce-средба Ако се преселите во Хангар 3 ти ќе живејте симулаторно искуство што ги пресоздава вистинските искуства на авијатичарите кои служеле на Страшниот. Во осумминутен филм со 4D технологија и компјутерска графика, ќе живеете незаборавно искуство. Неколку 3Д очила и летајте!

Постои уште еден симулатор, G Сила Средба, што произведува сензации на летаат со суперсонична брзина на авион. Кокпитот е наменет за две лица и имате прегледи од 360 °. Третото искуство е тоа на Transporter FX: специјални поларизирани очила, ветер во лицето и осум минути незаборавен лет.

Практични информации за посета на Музејот

посета-музејот-смел

За среќа сено аудио водичи на повеќе јазици, Шпански меѓу нив. Willе слушнете приказни за пилотите и членовите на екипажот, вклучително и луѓе од различни влади во земјата кои имале воена кариера (H.орџ Х. Буш или Колин Пауел, на пример), но исто така и од луѓе кои работат во музејот или туристички водичи кого тие носат повеќе секојдневни аспекти.

бестрашна платформа

Постојат патувања за деца и за возрасни и за лица со оштетен слух. Кои се музејски часови? Музејот е отворен во текот на пролетта и летото (од 1 април до 31 октомври), од понеделник до петок од 10 до 5 часот и за време на викендите и празниците до 6 часот.

Во есен и зима (од 1 ноември до 3 март | 1) се отвора секој ден, вклучително и празници од 10 до 5 часот. Се разбира, тој е затворен на Денот на благодарноста и Божиќ.

- туристи-во-музејот-смел

Општ прием во музеј (Intrepid, подморница Growler и гледање на филмот Intrepid Story)) чини 19 до 26 долари. Денес постои посебна изложба посветена на Starвездени патеки, Starвездени патеки, која вклучува интерактивно искуство да се биде питомец, кое чини од 18 до 46 американски долари.

Може да се одлучите за општ прием или општ прием плус простор Шатл. Овој последен билет има цена од 24 до 33 долари. Ако сакате да додадете некои искуства во симулаторите, тогаш подгответе се да платите по 9 УСД повеќе за секој од нив.

туристички водичи-во-смел

Аудио-турнеите чинат 5 американски долари повеќе, а обиколките со професионален музејски персонал чинат 15-20 УСД повеќе. Треба да одите рано за навистина да имате време да видите и да сторите сè.

Добрата вест е дека сите овие избори може да се направат од удобноста на вашиот дом со посета на веб-страницата на музејот. Чекор по чекор ја одбирате вашата посета и така, кога ќе пристигнете во Newујорк, имате сè направено.

Како стигнуваш до таму? Па, со автобус, со метро, ​​со автомобил или покрај реката Хадсон директно. Ги имате сите овие информации супер наведени на официјалната веб-страница. Како и секогаш, ако постои една работа што Американците знаат да ја направат, тоа е да организираат добро шоу.

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*