Како да ја посетите Петра, богатството на Јордан

петра

Несомнено пејзажот на Petra дали го познаваш Тоа е јорданска разгледница но се појави и во неколку холивудски филмови. Тоа е скоро како врата кон минатото, кон мистеријата, кон старото. Вистината е дека не можете да планирате патување до Јордан без да направите екскурзија до ова прекрасно место што има чест да биде Светско наследство од 1985 година.

Само со шетање таму може да се потврди дека оваа титула важи за секоја дамка прашина, за секоја карпа, колона, храм и уметност оставена пред нашиот вид и покрај текот на времето, затоа еве го најдоброто практични информации за посета на Петра.

Petra

богатство на Петра

Овој град порано беше престолнина на Набатејското кралство пред илјадници години, кралство што беше апсорбирана во Римската империја што се грижеше да го расте градот сè додека не го претвори во важен трговски центар. Дури и страдајќи од страшен земјотрес што успеа да трае со време и само во времето на Саладин, кон крајот на 1100 година, тој бил оставен во рацете на пустината и преминал во заборав.

Како и голем дел од богатствата на античкиот свет се врати на виделина во XNUMX век од раката на европските истражувачи, во овој случај од раката на Швајцарецот по име Буркхард. Токму неговите прегледи привлекоа други истражувачи кои пак создадоа одлични илустрации кои сигурно се в inубиле во повеќе од еден аматерски археолог. Сепак, во 20-тите се случија првите професионални ископувања.

Денес Петра е едно од највредните богатства на Кралството Јордан и покрај тоа што е светско наследство исто така е едно од новите седум светски чуда.

Како да ја посетите Петра

автобус до вади-муса

 

Постојат неколку опции, сè зависи од тоа која е вашата почетна точка. Ако сте во Аман, главниот град на Јордан, има многу автобуси кои заминуваат од 6:30 часот наутро и пристигнуваат до урнатините околу 10:30 часот. Тие се од компанијата Автобус BusЕТ. Повратното патување започнува во 5 часот, а билетите чинат 10 ЈД по нога. Неговата флота е составена од модерни автомобили, вкупно 200, и прави многу други патувања низ целата земја.

Можете исто така да го користите јавни минибуси кои одат кон Вади Муса поаѓајќи од станицата Мујамаа Јаноби. Патувањата се од 9 до 4 часот, додека обратно почнуваат во 6 часот наутро, а последната услуга е во 1 часот. Тоа е поевтина опција Па, чини половина. ¿Можете Земи такси? Да, и од Аман и од аеродромот „Квин Алија“ и цената е 90 Jе ако одите со автомобил и 130 ако одите ван, за цело возило не по лице.

автобус до петра-2

Јавните минибуси исто така ја поврзуваат Акаба со Вади Муса правејќи обиколка помеѓу полициските станици во двата града. Постојат пет услуги на ден и не работи во петок. Првиот заминува околу 6 часот наутро и заминува кога е полн. Патувањето трае час и половина, два часаs и мора да пресметате билет помеѓу 5 и 6 JD. Конечно, исто така можете да земете такси, бело такси што тргнува од полициската станица. Тие се околу 35 ЈД, но може да потрае до четири лица. Постојат и зелени такси, овие дури ве водат до границата со Израел, за околу 90 јуани.

Од градовите како Вади Рум или Мадаба можете да стигнете и до Петра. Со автобус од 6 часот наутро. Соберете ги патниците во Центарот за посети на Вами Рум, застанете во селото Рум и пристигнете во Петра околу 8:30 часот. Чини околу 5 или 5 ЈД. Постојат и такси. И истото ако сакате да се придружите на Мадаба.

село-рум

Ова патување е особено убаво затоа што туристичкиот автобус патува по Кралскиот автопат, што е многу убаво, толку многу што има дури и фото-станица кај Вади Муџиб и друга кај замокот Карак еден час пред да пристигне во Вади Муса во 3 часот 4 часот попладне. Се разбира, оваа услуга може да се користи само ако престојувате во хотелот Маријам, иако другите хотели нудат слични услуги. Пронајди.

исто така, има екскурзии до Петра од источен Израел. Меѓу Израел и Јордан има три гранични премини: Мостот Аленби, Еилат и Беит Шиан. Првиот го поврзува Ерусалим со Аман, но мора да имате однапред обработена јорданска виза. Преминувањето не е комплицирано, но трае долго време, па сè зависи од времето што го имате. Можеби дури сакате да резервирате поскапа, но добро подмачкана турнеја.

Археолошки парк Петра

археолошки-парк-петра

Тоа е многу голема страница и можете лесно да ја истражувате, иако локалните жители обично се нудат себеси како водичи. Сепак, има и такви кои препорачуваат до четири или пет дена да направат целосен преглед. Без премногу возбудување, би рекол дека две или три се доволни. Еден ден ќе ве остави истоштени и со чувство дека не сте патувале ништо. Со два полни дена е доволно.

Вади Муса е модерен град на периферијата на паркот, денес од околу 30 илјади жители. Полно е со туристички агенции, во случај да сакате да се пријавите на турнеја и хотели и друго сместување. Тоа е безбеден град со пријателски расположени луѓе и можете да останете овде или поблиску до паркот ако сакате. Ако е така, можете дури и да одите до урнатините, во спротивно секогаш можете да земете такси. Покрај паркот има паркинг и автобуска станица до Аман или Акаба.

петра-1

Билетите не се ефтини но вие амортизирате колку повеќе време посветувате на посетата. Еднодневниот билет за оние кои минуваат барем една ноќ во Јордан чини 50 јунари, дводневниот 55 и тридневниот 60 јуни Ако ја посетите Петра веднаш штом ќе ја преминете границата, тоа е 90, 40 и 50 јули соодветно. Ако останете и за ноќ и се вратите во урнатините на вториот ден, ќе добиете поврат од 40 JD.

патувања со автомобили во Петра

Ако не престојувате во текот на ноќта, тогаш приемот е 90 JD. При купување на билетот мора да презентираш пасош. Купено е во Центарот за посетители пред или кога ќе ја посетите и можете плати во готовина или кредитна картичка. Тие предложија три тури на разгледување:

  • Camino Principal, поминува 4 километри и чини 50 JD.
  • Главен пат + Споменик на жртвата, работи на 6 км
  • Главен пат + манастир, работи 8 км.

Овие турнеи можете да ги погледнете на официјалната веб-страница, а некои други ќе бидат објавени во ноември. Постојат и тури со автомобили: има двајца, едниот го поврзува Центарот за посетители со Министерството за финансии (кружен пат), 4 км), на 20 ЈД; и друг го поврзува Центарот со Музејот (кружен пат, 8 км), за 40 JD. Тие се автомобили за две лица.

мапа-петра

Посетата на Петра во основа не може да се изостави: Баб Ал Сик, Браната, Сик, т.н. Ризница или Ал Казна (познатата поштенска фасада на градот), другите фасади лоцирани по целата улица, Театарот, свилата на гробницата, гробот на урната, палатата на палатата, коринтската гробница, римските гробишта, улицата на колоните, големиот храм, главната црква на Петра, храмот на крилестите лавови, местото на жртвата римскиот војник, манастирот ...

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*