Посетете ја Фиренца во октомври

Октомври е прекрасен месец за посета на Италија Па, сè уште е жешко и навистина може да бидат летни денови. Вистина е дека може да врне и дожд, но за среќа тоа се дождови или кратки бури и она што го прават е полирање на пејзажите.

Една од одличните италијански дестинации е Florencia и ако имате пат на повидок овој месец, градот ќе ве пречека со раширени раце, новости, изложби, ресторанПрва класа е, и ако сте со автомобил и веќе знаете дека не можете да влезете во центарот на Фиренца, има нова јавен паркинг блиску!

Настани во Фиренца

Октомври е месец со многу активности. Викендот што започнува наскоро, т.е. третиот викенд во октомври, се одржува во Саем за антиквитети „Фортеза да да Басо“. Навистина е одлична можност да прошетаме, да разгледаме и да купиме ако сме подготвени да инвестираме.

Ако ви се допаѓа овој бран пазар на болви во недела има А. Пазар за болви во Ларго Пјетро Анигони (пазарот е организиран во четвртата недела од октомври, за повеќе информации). Во близина има кафулиња за да можете да комбинирате гастрономија со шопинг и не само облека, туку и книги, плочи, мебел, уметност и многу повеќе.

Говорејќи за храна, италијанската Тоскана е земја на костените и на 8, 15, 22 и 29 октомври Годишен фестивал на костен „Маради“, планинско село на Апенините.

Фестивалот се одржува на село во Муџело, место познато по квалитетот на своите костени со ознака за потеклото. За да стигнете таму, идеална работа е да скокнете на парниот воз кој заминува од Пистоја, застанува во Прато, Фиренца (каде што можете да се качите) и Понтасиев да се декантира во Борго Сан Лоренцо. Тука се претворате од стар воз во стар воз и од прва рака се запознаете со жетвата на костенот.

Покрај костените има тартуфи на повидок и на 21, 28 и 29 октомври Тартуфеста, во Монтеоне. Постојат повеќе тезги со тартуфи од сите видови, во историскиот центар на Монтејоне, кои се мешаат со маслиново масло, костени, сирења и мед. Исто така околу тартуфи последниот викенд во октомври е Тартуфо Бјанко е Неро, во Муџело. Овој фестивал се базира на црниот тартуф и децата можат да соберат тартуфи дистрибуирани низ историскиот центар на градот.

Друг фестивал во близина на Фиренца е Фестивал на печурки од Порчини во Серталдо. Доаѓа многу лесно и можете да го пробате тосканското говедско месо со печурки порчини. Фестивалот е секој викенд во октомври и трае до 5 ноември. На 20 октомври, од друга страна, во Пјаца Санта Кроче можете да ја испробате локалната деликатес: бивола, моцарела, во случајот Сагра дела Буфала.

Октомври е и месец на Моцарт во Фиренца и понудата е во одличната Палатата Пити. Циклусот трае вкупно три месеци, октомври, ноември и декември, а билетите можете да ги резервирате однапред за да си го дадете оној музички вкус што го барате. Музиката на Моцарт е прекрасна и уште повеќе во овој палатински амбиент од другата страна на Арно.

Во текот на целиот месец октомври има и прекрасна презентација за Медичи: Династија Медичи, емисија на англиски јазик за целото семејство: богатство, моќ, атентати, интриги. Се јавува внатре во манастирот Сант Онофрио деле Монаше ди Фолињо, во малата барокна црква внатре, и трае еден час што се комбинира театар, хумор и музика во живо. Одлично е како пристап кон историјата на Медичи, без да се разгледуваат историските книги.

Оваа година, покрај тоа, еден уметник создаде колекција накит инспириран од шоуто, рачно изработен во нејзиното студио во Фиренца и кој може да се купи само тука. Добра меморија, ако ме прашате. Претставата е секој ден од јуни до ноември (и другите денови во остатокот од годината), во 7 часот на Виа Фаенца, 48. Билетот чини 30 евраs.

Друг препорачан настан е летаат со балон на топол воздух над Фиренца на фестивалот деле Монголфиере 28 и 29 октомври и уште еден викенд во ноември.

Добивање низ Фиренца со автомобил

Веќе знаеме дека не е можно да се циркулира со автомобил во центарот на Фиренца, само локалните такси и автобуси можат да го сторат тоа. Затоа, ако не пристигнете со воз затоа што изнајмивте автомобил за слободно движење, нема друга опција освен парк надвор од историскиот град.

Добрата вест е дека од средината на јуни постои друга опција за паркирање. Веднаш надвор од градот Скандичи има еден огромен паркинг за автомобили и автобуси дека се вика Вила Костанца, надвор од А1, автопатот. Тука можете да паркирате и да тргнете со трамвајот за да влезете во Фиренца по само половина час патување. Овој трамвај поаѓа на секои три или четврти минути во текот на денот.

Паркинг се плаќа и ќе го најдете токму помеѓу излезите Фиренце-Скандичи и Фиренце-Импурунета од автопатот А1. Постои јасно видлив знак што го најавува. Ви даваат автоматски билет и кога ќе се вратите, кога ќе го подигнете автомобилот, плаќате за престојот. Веб-страницата има капацитет за 505 автомобили и е отворена секој ден во неделата 24 часа на ден. Можете да паркирате моторни домови и приколки, но нема струја и вода. Минималниот престој е половина час, првиот час чини 1 евра, два за четири часа, четири за осум часа и седум за целиот ден.

Постојат тоалети, туристичка канцеларија и кафетерија што продава локални производи. Тие се добри цени, но ако не сакате да плаќате ништо, тогаш треба да побарате а бесплатен паркинг. За среќа има четири на периферијата на Фиренца: Пицале Микеланџело, Понте а Грев, Фиренце Чертоса и Галузо. Ниту еден не се затвора. Ако го оставате цел ден, првиот е погоден, а ако го оставате ноќе, вториот е погоден бидејќи има подобра врска со трамвајот и центарот на Фиренца.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*