Посета на Големиот кањон на Колорадо

Американската култура го обиколи светот рака под рака со својата моќна индустрија за култура. Нема сомнение, ние знаеме места, агли, дестинации, во рамките на Соединетите држави, во кои никогаш не сме стапнале или сонуваме да ги посетиме: дали тоа ќе биде Гранд Кањон на Колорадо еден од нив?

Без сомнение, тоа е пејзаж што вреди да се види. Тие ја надминуваат нејзината големина, нејзината величественост, нејзините скриени убавини. Затоа денес ќе се фокусираме на оваа природна несреќа формирана пред милиони години, која не чека Соединети Американски Држави.

Големиот Кањон

Тоа е стрмен кањон кој ја формирал реката Колорадо во Аризона. Измери 446 и должина од 29 километри. Во својот најдлабок дел е нешто повеќе од 1800 метри.

Денес целата област е дел од Национален парк Гранд Кањон и неколку автохтони резервации, Хуалапаи и Навахо, конкретно. Кањонот е формиран пред околу две милијарди години и денес геолозите се согласуваат дека пред околу пет-шест милиони години реката Колорадо дефинитивно го утврди својот тек, го обликуваше и постојано ја продлабочуваше и прошируваше пукнатината.

Иако е длабок кањон во никој случај не е најдлабокиот кањон во светот, тој е во Непал, но навистина е огромно и неговиот сложен изглед го прави убав.

Туризам во Гранд Кањон

Привлекува пет милиони посетители година а повеќе од 80% се државјани на САД, додека останатите доаѓаат од Европа. Мора да се каже дека постојат два сектори: Јужен раб и Северен раб. На Јужниот раб е отворен цела година и тоа е во текот на летните месеци, помеѓу јуни и август, дека има повеќе луѓе, но во текот на пролетта е исто така доста популарен и ист есен, од септември до октомври.

Очигледно, во зима бројот на посетители паѓа многу затоа што е ладно. Всушност, северниот раб се затвора во зима и се отвора помеѓу средината на мај и средината на октомври ако времето е добро. Тоа е сектор кој природно прима помалку посети, затоа нема толку многу објекти како неговиот брат од југот. Меѓу нив има 350 километри, околу пет часа возење.

Јужниот раб или крајниот југ е на околу 2300 метри надморска височина и северниот раб на околу 2700 метри. Има голема висина, така што човек лесно може да се исцрпи. Реката Колорадо поминува 1500 метри под јужниот раб, далеку подолу, така што е видлива само од неколку стратешки поставени гледишта.

Ако навистина сакате да го видите, тогаш мора да земете џип и да направите два и пол часа од јужниот раб до ферибот Лис. Еве го Фес Фери реката „официјално“ започнува и е длабока само неколку метри. Јужниот раб е на 100 милји од Вилијамс, Аризона и 130 од Флагстаф, градот опслужуван од возовите Амтрак. Од тука може да се фатат автобуси до Гранд Кањон.

Далечниот север е помалку населена и подалечна област. Во близина нема аеродром или железничка станица, па таму можете да стигнете само со автомобил. Може да летате до Лас Вегас, 420 километри на запад, но нема јавен превоз до овој сектор на паркот, само сезонски автобуси кои го поврзуваат југот со северот во сезоната. Како што рековме, Јужниот раб е отворен во текот на целата година 24 часа.

Шатл-автобусите се бесплатни во населената област на Гранд Кањон. Запомнете дека спојувањето на двата краја со автомобил вклучува петчасовно возење. Од своја страна, Далечниот север е отворен само од мај до октомври, што е сместување и област за кампување. Секогаш е препорачливо да направите резервации. Не се осмелувајте да возите затоа што има снег, затоа мора да се каже дека не е препорачливо да правите нешто авантуристички наоколу.

Па во основа најдобрите активности се концентрирани на т.н. Екстремен југ Но, она што ќе го направиме ќе зависи од времето што го имаме. Со неколку часа можеме да одиме низ панорамски точки од Матер, Јаки или Јавапаи, на располагање половина ден, можеме да научиме малку за геолошка историја на кањонот во еден од центрите за посетители, оди со велосипед или пеш патеката на Гринвеј до Параје Пима или тргнете со траектот „Еритвеј“.

Можете исто така да се најавите во програми за ренџер, но секако мора да знаете англиски. Ако имате цел ден има повеќе долги патеки што треба да се направат, на пример Јужен Каибаб или Светлиот ангел или со автомобил направете го тоа Пат за преглед на пустината. И, ако имате неколку дена, идеално затоа што нема да одиме толку далеку за да пешачиме неколку часа, очигледно, веќе можеме да планираме различни активности низ кањонот.

Дури, откако дојдовме од далеку, не можеме да останеме само со крајниот југ, мора да го посетиме крајниот север. Во овој случај, секогаш е препорачливо да ангажирате турнеја, но можете да изберете да пешачите, вози џип, вози муле или оди ранец да се доживеат убавините на кањонот.

Дали националниот парк Гранд Кањон има платен влез? Да, влезот ги вклучува двата краја и важи една недела, седум дена, па имате време да го организирате патувањето. Ако одите со автомобил, мора да процесирате дозвола за 30 долари. Ако одите со мотор е малку поевтино и чини 25 долари. Возрасно лице пеш или со велосипед или како член на група плаќа 15 долари.

Ако одлучите кампување во внатрешноста на паркот исто така мора да платите, за една ноќ. Мора да резервирате и овие типови билети брзо се распродаваат за да не заспиете. И, ако не сакате да кампувате, тогаш има хотели и ложи. Единственото сместување во основата на кањонот е Фантом Ранч со кабини кои се резервирани до 13 месеци однапред.

И, конечно, не можеме да не се сетиме дека Гранд Кањонот не е во Newујорк или Орландо, туку во прилично далечен агол на Соединетите држави. Ова значи дека ги немате удобностите што ги нудат големите градови, ниту во однос на работилници за автомобили, болнички услуги или бензински пумпи. Тоа е авантура од почеток до крај, така што мора да бидете во сите детали ако одиме сами, односно изнајмување автомобил или камп приколка. Ако не сакате да претрпите никакви потешкотии, тогаш секогаш има тури.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*