Посетете ја планината Фуџи

Симболот на Јапонија е Планината Фуџи. Секој fanубител на манга, аниме или јапонска кинематографија го знае тоа и секој што сака да ја посети земјата го вклучува ова митска планина на вашиот пат. И вреди да се приближите за да го видите одблизу, да се искачите по неговите падини, да пешачите или едноставно да уживате во мирот на планината.

Затоа денес ќе зборуваме за една од најпознатите планини во светот: импресивната планина Фуџи.

Планината фуџи

Во принцип, вреди да се каже тоа Таа е највисоката планина во Јапонија со висока 3.776 метри. Покрај тоа, таа е втора највисока планина во Азија лоцирана на остров. Станува збор за а активен вулкан иако последната ерупција се случи на почетокот на XNUMX век.

Фуџисанот, како што го нарекуваат Јапонците, е само неколку сто километри од Токио И, ако имате доволно среќа да останете во висока зграда, на чист ден, можете дури и да ја видите од вашата соба. Нејзината убавина лежи во фактот дека стои единствено со својата импресивна висина и е совршена планина, симетричен конус од каде што гледате дека скоро половина од годината го покрива врвот со снег од цибориум.

Од 2013 г. е светско наследство но пред тоа да беше дел од трио од национално значење, Трите свет планини, заедно со планините Хаку и планината Тејт. Планината е опкружена со пет езера кои денес се многу туристички дестинации: езерото Кавагучи, Јаманака, Мотоцу, Саи и Шоџи и Аши. Погледот од овие водни тела е прекрасен.

Посетете ја планината Фуџи

Можеме да започнеме со атракции на истата планина: станица Субашири, Фуџиномија, станица 5 Субару Линија, снежно одморалиште Фуџитен, станица Готемба 5 и град на снег Јети. Всушност има десет станици, една во подножјето на планината и десетта на врвот, но асфалтните патишта одат до 5 и тука има пет станици број пет лоцирани од различни страни на планината. Петте што ги именував погоре.

La Станица 5 Субашири е на источната падина на планината Фуџи и Тој е еден од најлесните пристапи користејќи јавен превоз од Токио. Не е многу развиена станица и има само паркинг, тоалети и неколку продавници и ресторани. Нема шкафчиња и ако имате автомобил има пат што води тука, но се затвора за време на сезоната на искачување, односно од 10 јули до 10 септември, кога автобусите изобилува.

Најважната работа тука е Патека Субариши што ве води низ шумата. Нема многу луѓе затоа што се попопуларни другите планински правци. Искачувањето трае од пет до осум часа, а слегувањето трае од три до пет часа до просечна надморска височина од 1950 метри. Ако сакате да пешачите помалку, можете да се искачите на друг врв, Врвот Кофуџи или Малиот Фуџи, до кој се стигнува по само 20 минути пешачење од Станицата низ шумата.

La Станица 5 Фуџиномија таа е втора најпопуларна и развиена станица на станиците Фуџи. Лесно е достапно и можете да стигнете таму со возење JR Tokaido shinkansen, а потоа и со автобуси. Има многу паркинг, продавници, тоалети и ресторани. Тоа е на надморска височина од 2400 метри и исто така нуди своја патека Патека Фуџиномија, најкратката патека до планината Фуџи. Искачувањето трае помеѓу четири и седум часа, а спуштањето трае помеѓу два и шест.

Тука има и страничен врв, Хоејзан, со многу панорамски поглед на Токио или Тихиот океан. Тука е и Станица 5 Фуџи Субару дека е најпопуларен од сите и оној со најдобар пристап од Токио. Достапен е поголем дел од годината и лесно се стигнува со помош на линијата Субару, патарина што се искачува до Фуџи од градот Кавагучико. Покрај тоа, бидејќи е на надморска височина од 2300 метри, има навистина прекрасен поглед на пределот.

Потоа, тука е Станица Готемба, на 1400 метри и неразвиени, и Скијачки центри Фуџитен и Јети, помал е Сега, многу луѓе чекаат официјално да се отвори сезоната за искачување, бидејќи навистина е незаборавно искуство.

Официјалната сезона е од јули до септември, кога е генерално нема снег и засолништата се отворени. Постојат јапонски, а исто така и многу странски туристи, па ако не сакате толпи луѓе избегнуваат недела на Обон во средината на август, која е супер популарна.

Y Ако не сакате да пешачите или да се искачувате на Фуџи, што можете да направите? Па, посетете ги околните градови и уживајте во нивните езера. Така, постојат Езерца Фуџи, Хаконе y Фуџиномија. Езерото Фуџи се наоѓаат на северната база на планината. Отидов неколку дена до Кавагучико и јас си поминав одлично. Пристигнав со автобус од Токио, останав во супер осен хотел со поглед на езерото, изнајмив велосипед и се уморив од педалирање, се искачив на планината Тенџо со жичница ...

Може да видите повеќе езера, но таму веќе не можете да одите со велосипед и погодно е да изнајмите автомобил. Одев три дена, па не вредеше. Мој совет е ако сакате да направите повеќе или ви е втор пат во Фуџи, задолжително посетете го Хаконе.

Хаконе е дел од Националниот парк Фуџи Хаконе Изу, на помалку од сто километри од Токио. Тоа е многу популарна дестинација и препорачувам да одите неколку дена, три или четири многу подобро. Туристите често прават а еднодневно патување но во вистината го трошите во транспортни средства и не уживате во ништо. Постојат различни туристички премини да искористите сè и затоа е важно да одлучите колку ќе останете.

El Коло Хаконе е она што секој го прави. Ја поврзува станицата Соузан, терминалот на жичницата Хаконе Тозан, со станицата Тогендаи на брегот на езерото Ашиноко со постојки во Овакудани и Убако. Оваа турнеја е покриена со Бесплатно поминување на Хаконе и турнејата е прекрасна затоа што имате поглед на планини, небо, фумароли, шуми ... Потребни се околу пет часа за да се направи целата турнеја, што може да заврши со возење пиратски брод по езерото.

Што препорачувам? Останете на една од станиците на половина пат, има риокани, прекрасни традиционални сместувачки капацитети и направете го тоа патување друг ден со повеќе време. Тоа е, пристигнувате од Токио, се возите со жичарница, се симнувате на станицата каде што престојувате, се опуштате, шетате, шетате и следниот ден продолжувате со колото. Мислам дека е илјада пати подобро од тоа да стори сé што е заедно во еден ден. HFP чини од Шинјуку 5140 јени за два дена и 5640 за 3 дена. Ако го купите ливчето во областа, во Одавара, цената е 4000 јени за два дена и 4500 за три дена.

Овие цени се до 31 март 2019 година, почнувајќи од април, се зголемува на 5700/6100 и 4600/5000 јени. Мислам дека посетата на планината Фуџи е многу препорачлива кога некој ќе ја посети Јапонија. Токио е прекрасно, но откривањето на овој бисер со природна убавина оддалечено само стотина километри додава шарм. Не престанувај да го правиш тоа.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*