Посетете ги различните места во Шпанија каде што е снимен „Игра на тронови“

За оние кои ја следиме познатата серија на HBO, Игра на тронови, Сметаме дека е неверојатна можноста да се посетат и запознаат од прва рака различните места во Шпанија каде е снимена оваа митска серија. И, тоа е дека светскиот успех што го постигна е толку голем што само со слушање на неговиот познат саундтрак веќе чекаме да видиме какви нови авантури, смртни случаи, битки ќе ни донесе во секое ново поглавје.

Ако сте од Шпанија и сакате да имате поинаков годишен одмор, одете од едната и од другата страна на земјата и стапнете на оние катови што ги стапнаа големите Jonон Сноу, Денерис Таргариен, Тирион Ланистер или малата Арија Старк, меѓу другите, останете и прочитајте ја оваа статија. Тука ви кажуваме сè

Море Дотраки - Кралскиот Барден во Навара

Тоа беше во првото поглавје од шестата сезона на „Игра на тронови“ каде што се видоа Лас Барденс Реалс де Навара. Таму, Daenerys Targaryen, која ја играше актерката Емилија Кларк, беше опкружена со општ поглед кон сув пејзаж на јужна Навара. Ова поглавје раскажува за нејзиното киднапирање од страна на Дотраки клан од Кал Моро. Дали се сеќавате на тоа сега? Можеби сликата ја потсетува таа сцена ...

Голем септември на Белор - Катедралата во onaирона

Поглавјето каде излезе Катедрала во Girирона нарекувајќи се себеси „Крв на мојата крв“. Во него сè започна со Ејми Ланистер водење на Куќа на војниците на Тајрел низ улиците на градот, во добро познатото Слетување на Кинг. Во овие сцени Катедрала во Girирона, што беше во серијата Голем септември на Белор, каде што чекаа на неговите скали, Врховниот врабец Margaery tyrell.

Мерин - Торе де Меса Ролдан во Алмерија

Алмерија, со долга историја на филмски снимања зад себе, не можеше да остане зад серијалот „Игра на тронови“. Добро познатото Табела кула Ролдан се наоѓа во Кабо де Гата, беше дел од градот на пирамидите, Мерин.

Во овие сцени, децата на Даенерис Таргариен, нејзините змејови, би се виделе како летаат.

Каза Тарли - замокот Санта Флорентина во Барселона

Овој прекрасен замок пред да биде дел од сцените на серијата тешко примаше посети годишно (околу 40 годишно). Откако беше виден како Куќа Трли во „Игра на тронови“, од приемот на 40 посети во 2014 година на 450 во 2015 година. Можеби од Каса Трли не ви звучи премногу (има многу различни семејства и куќи што ни покажуваат), но од Хорн Хил.

Мерин - Пенискола, во Кастелон

Калееси заедно со неговиот верен советник Мисандеј и џуџето Тирион Ланистер, новиот сојузник на мајката на змејовите и сегашната рака на кралицата, тие ќе стапнат и ќе снимат некои сцени и во импозантниот Замокот Пешискола, Со други зборови, Мирин. Овој замок, поранешната резиденција на Папа Луна, е толку импресивен и добро лоциран што станува збор за најфилмирана тврдина во Шпанија. Гледајќи ја оваа слика, тоа воопшто не изненадува.

Кулата на радоста - замокот Зафра, во Гвадалахара

Овој малку познат замок стана познат главно со своите сцени кои се појавија во шестата сезона на серијата. Во нив, младиот човек беше виден Бран остро размислувајќи го од далеку, гледајќи што се случи пред многу години во животот на неговиот татко и кралот Роберт, и целата вистина за идентитетот на копилето Jonон Сноу.

ова замок од неправилна форма и доста чуденБидејќи е познат по серијата, му се случи истото што се случи со замокот Санта Флорентина што го спомнавме и претходно: во последните години има илјадници посети.

Други локации за снимање ...

И да резимираме и да го направиме овој напис пократок, ќе ви кажеме кои други места во Шпанија се појавија во оваа одлична серија, точка по точка:

 • Водните градини: Вистински Алказар од Севилја.
 • Мерин Арена: Осуна во бикови, во Севилја.
 • Волантис: Римски мост на Кордоба.
 • Копје на Сонцето: Алказаба од Алмерија.
 • Ваес Дотрак: Ел Хорило, во Алмерија.

Тековната сезона, односно седмата, исто така е снимена на следните шпански локации:

 • Сан Хуан де ГазелугатксВо Визкаја.
 • Замокот ТрухилоВо Касерес.
 • Урнатините на ИталијаВо Севилја.
 • Лос БаруевосВо Касерес.
 • Кралски бродоградилишта во Севилја.

Како што можете да видите, во Шпанија имаме голем број на убави и историски места за посета ... Тие не мора да доаѓаат однадвор за да нè потсетат.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   Пилар dijo

  Би сакал да посочам дека важен амбиент е исто така општинскиот град Касерес и природната област Касерес се нарекува Лос Баруекос, а не Лос Баруевос, во случај кој било патник да сака да побара информации пред нивната посета.

 2.   Елена dijo

  Во седмата сезона во поглавјето три е Кастиloо де Алмодовар де Кордоба. Се чини немодифициран со дигитални ефекти и е спектакуларен. Јас го посетив во неколку наврати и вреди. Непростливо заборавање. Јас ве охрабрувам да го видите.