Посетете ја карпата Гибралтар

Дали ви се допаѓа идејата? Овој карпест карпа Тоа е во рацете на Англичаните долго време, но прима curубопитни туристи од целиот свет. Карпата не е ништо друго освен подножје на монолитни карпи што е формирано одамна, околу 200 милиони години, кога се судриле две тектонски плочи. Состанокот исто така го обликуваше медитеранскиот слив, потоа солено езеро.

Денес голем дел од нејзината географија е природен резерват и претставува единствена рекреативна дестинација во оваа област на Европа што е ги комбинира природата и историјата во својата туристичка понуда.

Ел Пеон

Каменот Тој е поврзан со Пиринејскиот полуостров со песочен истмус што се сече истовремено со канал. Тоа е варовник и достигнува околу 426 метри надморска височина. Од почетокот на XNUMX век е во рацете на Велика Британија, круната на која и се предаде по војната за шпанското наследство.

На почетокот рековме дека Таа е формирана по судирот на две тектонски плочи, африканската и евроазиската. Потоа, медитеранското езеро, кое исто така се формираше во тоа време, за време на Јураскиот период, се исуши и само време подоцна водите на Атлантикот го преплавија празниот слив, протекувајќи низ теснецот за да му дадат облик на Средоземното Море за кое денес знаеме.

Има карпа и теснец, но карпа формира полуостров кој влегува во теснецот се наоѓа на јужниот брег на Шпанија. Погледите од оваа страница се фантастични, многу повеќе ако некој знае геологија и ја знае бурната историја на карпите.

Составот на овие карпи додаден на ветерот и ерозијата на водата имаат обликувано пештери, околу сто, ништо повеќе и ништо помалку. И многу од нив се туристички атракции.

Како да стигнете до Гибралтар

Можете да го направите тоа со брод, авион, пат или воз. Се разбира, има редовна авионска услуга од Англија. Летовите се на авиокомпаниите Бритиш ервејз, лесен etет, Монарк ерлајнс и Ројал ер марок. Ако сте во Шпанија, можете да стигнете до Херез, Севилја или Малага и оттаму одете по должината на маршрутата во прошетка не повеќе од час и половина.

Локалниот аеродром е на само пет минути возење од пристаништето. Зборувајќи за пристаништето до карпата можете да стигнете со крстарење. Постојат неколку компании: Saga Cruises, HAL, P&O, Granc Circle Cruise Line, Regent Seven Seas, на пример. Можете исто така да го користите возот од Шпанија, Франција и Англија. На пример, ако сте во Мадрид, земете ја Алтарија, ноќе, насочувајќи се кон Алгесирас. Овој воз има прва и втора класа.

Еднаш во Алгесирас, се возите со автобус пред железничката станица, кој заминува на секој половина час кон Ла Линеа, што е граница со Шпанија со Гибралтар. Пресметајте половина час .. оттаму, затоа што преминувате одење. Многу лесно!

Во врска со документите, ако сте европски граѓанин потребна ви е само лична карта но ако не си, мора да имаш важечки пасош. Помислете дека ако ви треба виза за влез во Обединетото Кралство, ќе ви треба за да стапнете на Гибралтар.

Што да посетите во Гибралтар

Вистината е дека тоа е многу мала област и лесно можете да го истражувате пеш, барем градот и Карпата. Од границата до центарот, пешачењето е 20 минути, на пример, иако ако го посетите природниот резерват може да потрае малку подолго. За повеќето седечки секогаш можете да земете такси или жичница. Такси можат да дејствуваат како туристички водичи, па дури и да нудат свои тури.

Cableичницата работи од 1966 година и ве носи до врвот на Карпата за да уживате во одличен поглед. Станицата во базата се наоѓа на Големата парада, на јужниот крај на градот и веднаш до Ботаничките градини. На карпа Се возат и јавни автобуси.

La Гибралтар природен резерват Тоа е во горната област на Карпата. Ги гледате Европа, Африка, Атлантикот, Средоземното море. Запомнете дека висината е 426 метри. Од тука можете да одите на турнеја и да посетите некои од најпопуларните пештери како што се Пештера Сан Мигел, за што отсекогаш се велеше дека е без дно и дека се поврзува со Европа. Вистината е дека има многу приказни како протагонист, тоа беше дури и болница во Втората војна, а нејзините подземни одаи се прекрасни.

Катедралата е една од овие комори и е отворена за јавноста како аудиториум за концерти и балетски гала, бидејќи има капацитет за 600 луѓе. Друга од пештерите е Пештерата Горнхам, познат по тоа што е еден од последните раеви на неандерталците. Во тоа време беше на само пет километри од брегот и беше откриено во 1907 година. Многу вредно чудо.

Од друга страна има исто така Тунели од опсадата, лавиринтна мрежа на коридори кои датираат од крајот на XNUMX век и тоа беше дел од одбранбен систем.

Големата опсада беше опсада број 14 на Карпата, уште еден обид на Шпанците и Французите да ја повратат територијата. Траеше од јули 1779 година до февруари 1783 година, вкупно четири години. Денес дел од овие галерии и ходници се отворени за јавноста: вкупно 300 метри и има некои дупки кои овозможуваат одличен поглед на Шпанија, самиот истмус и заливот. Тоа е прошетка низ историјата.

Конечно, тука не се шетаа само Римјаните, Англичаните или Шпанците. Така направија и Арапите. И тие не беа кратки, туку 701 година! Од тие денови утврдување познато како Мавритански замок, од XNUMX век. Стариот Торе дел Хоманаје е направен од малтер и стари цигли, но сепак стои висок, пркосејќи му се на вековите. Кога ќе го посетите, ќе слушнете многу приказни и токму на самиот врв Англичаните го подигнаа знамето на кралството во 1704 година за да не го спуштаат повеќе.

Конечно, препорачана прошетка: т.н. Чекори на Медитеранот. Е Трчање на 1400 метри доста макотрпно што трае од час и половина до два и пол часа. Препорачливо е да започнете рано наутро, особено овие летни месеци или кога сонцето треба да падне во сенка. На пролет, трасата е полна со цвеќиња и е убавина.

Оди од Порта де лос íудиос, од јужната страна на природниот резерват на околу 180 метри надморска височина, до батеријата О'Хара на 419 метри надморска височина на врвот на карпата.

Погледите се нешто што вреди да се ужива и можете да ја искористите можноста да посетите некои пештери повеќе, некогаш населени со праисториски луѓе, конструкции од средината на XNUMX век, карпи необичен, мајмуни и воени батерии стогодишници. Иако е вистина дека Гибралтар не е место за престој петнаесет дена, можете да поминете два или три дена уживајќи во сонцето, погледот, природата и неговата понуда на ресторани и барови.

Сместување? Можете да спиете во хотели, куќи за изнајмување туристи и со помалку пари, во хотел за млади. За повеќе информации, не двоумете се да ја посетите официјалната веб-страница за туризам во Гибралтар, Посетете го Гибралтар.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*