Како да ги посетите Белата куќа и Пентагон

Белата куќа

САД тоа е многу голема земја, но благодарение на кино и телевизија постојат одредени иконски места што туристите секогаш сакаат да ги посетуваат. Можеме да направиме голема листа, но ми се чини дека двете страници што се наоѓаат во насловот на денешниот напис се меѓу Топ пет, нели?

La Casa Blanca Тоа е седиштето на американската моќ, барем така се Холивуд и Пентагон тоа е како мистериозно место на важни воени одлуки. Дали одите во САД? Па еве те оставам сè што треба да знаете кога ги правите овие две одлични туристички посети.

Посетете ја Белата куќа

туристички-фотографии-бела куќа

Ла Каза Бланка Тоа е официјална резиденција на претседателот на Соединетите држави за време на неговиот мандат, но оние кои го посетуваат Вашингтон ДЦ можат да ја посетат и да ја научат американската историја и култура. До пред многу кратко време не можеше да се сликаш, нешто фрустрирачко, иако корисно, но од минатата година во заминување Првата дама Мишел Обама ги овласти фотографиите на познатата турнеја во Белата куќа.

Се разбира, новите технологии извршија голем притисок врз ова прашање, но исто така нè принудија да преземеме екстремни безбедносни мерки. Така, во денешно време фотографиите што ги прават туристите во куќата може да се постават на социјалните мрежи со хаштагот WhiteHouseTouр Па, како можете да се пријавите за водена турнеја во Белата куќа? Прво мора да направите резервација и имате најмногу шест месеци пред да го сторите тоа и не помалку од три недели.

турнеја во бела куќа

Барањето за посета Мора да го сторите тоа преку амбасадата на вашата земја во Вашингтон. Мора да оставите информации за контакт, датуми и број на луѓе што ја сочинуваат вашата група. Водичките тури се одвиваат од 7:30 до 11:30 часот, вторник до четврток и петок до сабота помеѓу 7:30 и 1:30 часот..

Постојат предмети што не можете да ги внесете до Белата куќа: камери, видео камери, храна, пијалоци, цигари или цевки, течности, гел, лосиони, оружје, ножеви или остри предмети, ранци, куфери, паричници итн. Сите овие работи можат да се остават во хотелите во близина, во шкафчиња за кои наплаќаат малку, но штом ќе заминете, имате сè при рака.  Белата куќа нема шкафчињаДа, хотелите и Унион станицата која е близу. Да, можете да влезете со клучеви, паричници, мобилни телефони и чадори.

Божиќ-во-белата куќа

 

Како што реков погоре, од минатата година можете да фотографирате со компактни фотоапарати и паметни телефони. Не е дозволено снимање видео и без селфи-стикови. Турата трае половина час откако ќе ги донесете безбедносните мерки. Goе поминете низ неколку соби, но нема да влезете во делот на живеалиштето каде што живеат претседателот и неговото семејство, или познатата Овална соба и западното крило. Да, има агенти на тајната служба насекаде и тие се овластени да одговараат на прашања за да можете да комуницирате со нив.

Практични информации:

  • Како да стигнете до Белата куќа: Најблиската станица до влезот за тури со водич е Центарот за метро (излез од 13-та улица). Кога ќе стигнете до врвот на ескалаторот, одете на излезот 13-та улица југ, свртете десно на улицата Е и одете директно на улицата 15-та. Ако не сте се пријавиле за некоја турнеја и одите сами, треба да пристигнете порано. На 15-та улица се формира редицата.
  • Центарот за посетители на Белата куќа е на неколку блока од Белата куќа и вреди да се посети. Реставриран е, неговата нова изложба е составена од околу 90 предмети обезбедени од Историското здружение на Белата куќа и многу од нив никогаш не биле изложени. На пример, има работна маса на Френклин Д.Росвелт, а исто така е предвидено и многу интересно 14-минутно видео што се препорачува да се гледа пред истата турнеја.
  • Целата посета трае час и половина. Оваа страница е отворена секој ден, освен Божиќ, Денот на благодарноста и Новите години од 7:30 до 4 часот и влезот е бесплатендо. Има продавница за подароци и има реплика на претседателското биро во Овалната соба каде што можете да фотографирате. Конечно, ако имате закажано патување многу скоро, ќе ви кажам дека на 1 декември светилките на елката во Белата куќа ќе бидат официјално вклучени.
  • Патувањата во Белата куќа се бесплатни.

Посетете го Пентагон

Пентагон

Пентагон се наоѓа веднаш надвор од Вашингтон, во Арлингтон. Се работи Касарна Г.Генерал на Министерството за одбрана на Соединетите држави y Отворено е за патувања.

Овие тури може да се резервираат до 14 дена пред патувањето и не повеќе од 90 дена однапред. Се случуваат од понеделник до петок, освен празници, во периодот од 9 до 3 часот. Групите се полнат многу брзо, па ако ви се допаѓа идејата да ја направите посетата, треба да резервирате рано. Пријавувањето за странци мора да се изврши преку амбасадата.

каде-е-пентагон

Тури-тури траат еден час и поминуваат околу два километри внатре во оваа iousубопитна зграда која е една од најголемите во светот. Историјата на четирите гранки на кои е поделена американската војска ќе ви биде објасната и исто така ќе можете да го посетите внатрешниот спомен што беше направен по 11 септември 2001. Има капела и Сала на хероите со имиња на мртвите.

турнеја-пентагон

Нема паркинг кај Пентагон, така мора да пристигнете со јавен превоз. Најблиската станица е Пентагон на портокаловата линија на метрото, но ако имате автомобил можете да го оставите паркиран во трговскиот центар Пентагон и да пешачите по пет минути што го делат од воената зграда низ тунел за пешаци. Влезот на посетителите се врши преку прозорецот на Пентагон, кој се наоѓа во близина на влезот на метрото.

спомен-на-11-пентагон

Мора да потврдите или проверете најмалку еден час пред турнејата закажано затоа што ќе мора да поминете безбедносни мерки и да ги презентирате документите за потврда на резервацијата и пасошите. Големи торби или ранци или мобилни телефони, камери или уреди не се дозволени електронски од друга природа. По внатрешната турнеја, ви препорачувам да прошетате наоколу, каде што е Меморијалот од 11., Околу десет минути пешачење следејќи ги знаците.

Едно патување, еден град, две одлични посети.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*