Посетете ја Калдера де Табуриенте

на Канарските Острови Тие се група шпански острови кои се наоѓаат во Атлантикот и кои сочинуваат еден од многуте автономни региони што ги има оваа земја. Вкупно има седум главни острови и тие се наоѓаат во Северна Африка, во близина на Мароко и нешто повеќе од 900 километри од европскиот континент.

Тука во островот Ла Палма таму е Национален парк Калдера де Табуриенте. Тоа е убава и заштитена област за својата биолошка важностЗначи, ако многу ви се допаѓа природата и планирате да одите на островите ова лето, не можете да ја пропуштите. Тука ви оставаме информации.

Калдера де Табуриенте

Тоа е во центарот на островот Ла Палма, остров со околу 709 илјади квадратни километри површина и малку повеќе од 80 илјади жители. Неговиот главен град е Санта Круз де Ла Палма и веќе 16 години целиот остров е резерват за биосфера според УНЕСКО.

Националниот парк Калдера де Табуриенте е познат по тоа што содржи најголемиот вулкански кратер во светот. Да, добро прочитавте. Огромна е Оваа депресија се наоѓа на надморска височина од 600 до 700 метри и има дијаметар од осум километри и длабоко до една и пол, но сртот околу кратерот е на повеќе од 2400 метри на највисоката точка. Нешто што вреди да се види.

 

Потеклото на овој огромен кратер не е, како што може да помислите, производ на страшна пиропластична експлозија. За разлика од ерупциите што потекнуваат од овој вид кратери се прилично тивкии лавата се случува повторно и повторно, зголемувајќи го вулканот на површината повеќе отколку во висина. Нивото на кратерот паѓа и конусот расте и додека лавата повеќе го лади материјалот што самиот вулкан го исфрла, тие генерираат ситуација во која или сè еруптира или лавата се излева низ јаз.

Ова се чини дека се случило со Табуриенте, во кое лавата завршила преку горниот раб, пред околу два милиони години. Ова го објаснуваат геолозите кои со години проучувале сателитски слики и самиот терен, во кои водата е исто така многу важна. И дали е тоа Ла Палма тоа е остров со многу потоци, реки, водопади и потоцис Пејзажот, со ваква комбинација, е навистина прекрасен.

Значи, при посета на паркот ќе видите сè: фонтани, реки, водопади и водопади. Генерално, водите се чисти, иако може да има потемни води поради геолошките карактеристики на теренот. Водата го прави токму тоа таму многу вегетација па спектакуларниот расцеп што е кратер е покриен со борови шуми, на пример, од Канарскиот вид бор кој добро издржува на оган. Исто така има и рокроза, буки, ловорики, врби, папрати, зеленило, кедри.

Посетете го Националниот парк Калдера де Табуриенте

Од сите национални паркови на Канарските острови, вкупно четири, според статистиката тој е најмалку посетен парк. Но, откако ги видовте овие фотографии, не сакате само да се дружите таму? Можеш ли ноќни прошетки за да ги погледнат вездите, можеш ли пешачење низ целиот остров или се бања во водопади и реки. Има сè што може да се направи на отворено.

La Каскада на бои, сместен во Баранко де лас Ангустијас, е разнобоен и е туристички магнет. Станува збор за полуприроден водопад кој е малку скриен во оваа провалија и паѓа по meterидот висок шест метри што свети во жолти, портокалови и зелени тонови произведени од железо, алги и мов. Исто така постои и одлична плажа Плажа Табуриентд, дека иако да се биде плажа е далеку од крајбрежјето, внатре во паркот.

Тоа е мала плажа на потокот Табуриенте со многу карпи до кои се стигнува по патеката, Лос Брецитос, од Кампување област. Два часа е пешачење меѓу боровите, но вреди. Говорејќи за кампување е само место можете да останете во паркот. Бесплатно е, но треба да резервирате порано. До него се стигнува по патека од пет и пол километри и има дрвени маси, тоалети, тушеви и проточна вода.

Паркот е одлично место за пешачење и вистината е дека тука можете само да пешачите. Затоа а мрежа на патишта со многу добра сигнализација. Влегувате во паркот по пат Брецитос, еден час од градот Лос Лојанос де Аријад или од гледна точка на Ла Кумбрецита околу 15 минути возење до центарот за посетители во Ел Пасо.

Оваа мрежа има долга рута што се граничи со калдерата Табуриенте и достигнува до врвот на островот и до друга мала група патеки што минуваат низ клисурите. Информациите можете да ги добиете и во областа за кампување затоа што има безбедносни лица таму или дури и во Центарот за посетители на Ел Пасо. Ако сакате астрономија, паркот е исто така феноменално место за размислување за небото затоа што се наоѓа во внатрешноста на Астрофизичка опсерваторија Роке де лос Мухачос.

Повеќе од 10 инструменти за дневно и ноќно набудување на надморска височина од 2400 метри што УНЕСКО ги смета Астрономско наследство. Може да се пријавите за разгледување на нејзината внатрешност. Не е далеку од главниот град на островот, час и дваесет со автомобил и вреди затоа што еве го најголемиот светски оптички телескопили, наречен Грантекан.

Конечно, практично резиме:

  • котелот се внесува на три начина и во сите нив треба да одиме. Брецитос Тоа е најчестиот влез и трае 45 минути, исто така има и Баранко де лас Ангустијас, што е обично повеќе од излезот од влезот, тоа може да се направи прво со автомобил, а потоа пешачење и Патека Кумбрецита Тоа е последниот можен влез, но бидејќи е тешко, тој е најмалку чест.
  • За целосно уживање препорачливо е да останете ноќ и тоа можеш да го направиш само со шатор. Мора да обработите а дозвола за кампување во Центарот за посетители на Ел Пасо или во канцеларијата на Единицата за животна средина на Кабилдо инсулар де ла Палма. Пресметајте најмалку една недела однапред. Бесплатно е.
  • внатре во паркот има три информативни штандови да се складира на мапи, совети и многу повеќе.
  • се препорачуваат три правци во рамките на паркот: Лас Чозас, Лос Андени и Ла Десфондада
  • проверете го временски статус пред да замине
  • заштити се од студот, сонцето и можните одрони
  • Ве молиме носете соодветна облека и обувки, како и храна и пијалоци.
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*