Calas of Cadaques

Еден од најубавите брегови на Шпанија е Коста Брава. Се протега на 214 километри до границата со Франција и е тука, во Кап де Креус, каде што има живописен и многу туристички град наречен Кадакес.

на потоци на Кадаки Прекрасни се, па денес ќе ги запознаеме бидејќи набрзо ќе заврши студот и сите ќе сакаме малку сонце и море.

Кадакеи

Коста Брава започнува во Бланес и завршува во Портблу, на границата со Франција. Како што рековме, има 214 километри морско крајбрежје и Cadaqués се наоѓа овде, на местото каде што Средоземното Море се среќава со Пиринеите.

Кадакеи тоа е 170 километри од Барселона и 80 од Жирона, а границата со Франција е оддалечена само 20 километри. До XNUMX век, Cadaqués бил донекаде изолиран, но на почетокот на XNUMX век, добростоечките луѓе на Барселона почнале да гледаат на овој дел од брегот и така, со текот на времето, крајбрежните села почнале да бидете дестинации за летен одмор.

Има многу работи што треба да се видат и прават во Кадаке: посетете го музејот на Салвадор Дали и неговата статуа, црквата Санта Марија на ридот со својата панорамска тераса над заливот, Националниот парк Кап де Креус со светилникот, туристичките возови на Април до октомври… и секако, плажите.

Кои се плажите на Cadaqués?

Плеја Гранде

Тоа е главната плажа од градот до кој се пристапува преку табла. крајбрежниот јазик тоа е 200 метри со широчина од 20 метри, мешавина од песок и камчиња. Ако зборуваме за инфраструктура Ова е најдобрата од сите плажи во Cadaqués бидејќи ќе најдете сè: тушеви, тоалети, изнајмување чадори и лежалки, барови, кафулиња, ресторани. Сè е многу популарно.

Исто така постои и центар за едрење каде што можете да изнајмите кајаци или можете да се пријавите за крстарења по Коста Брава. Во лето тука има многу луѓе, особено семејства бидејќи пристапот до морето е мирен.

Во близина е Es Portal, одделен само со потокот Сан Виченч.

Playa des Calders и S'Alqueria Gran

Калдерс е на два-три километри од селото. Тоа е песочна плажа составена од камења и Не е толку посетен. Тоа е во станбена област, па можете да стигнете таму со автомобил, а потоа да одите надолу. Обично има луѓе кои се занимаваат со спортови на вода.

S'Alqueria е еден километар северно од центарот, веднаш до заливот S'Alqueria petita. Опкружен е со многу вегетација и е супер мирно место. Прифатен е и нудизмот.

Са Сабола

Оваа плажа е малку подалеку, на околу 4 или 5 километри но се упатува кон југ. Подеднакво го посетуваат нудисти и парови. Се препорачува да се пристапи по море, а потоа да се пешачи по патеката што доаѓа од светилникот Кала Нанс.

Тоа е Ланер

Е плажа во близина на центарот, километар ништо повеќе, и многу познат по Салвадор Дали и неговата сопруга бидејќи овде летуваа. Таму е неговата семејна куќа, каде што чест посетител порано беше Федерико Гарсија Лорка.

Плажата е направена од карпи и песок и има два дела кои се вкупно Долг 150 метри. Ланер Гран е доста популарен кај паровите и семејствата бидејќи областа е станбена и лесна за пристап со автомобил, брод или пеш.

Има паркинг, тушеви и барови во близина. Другиот крај, Es Llaner Petit, е оној што го избраа рибарите и нивните чамци, но има прекрасна разгледница формирана од тие чамци, морето и кулата од XNUMX век.

Лејн-Гран и Лејн-Петит

Тоа е две плажи, една до друга. Првиот е, како што покажува неговото име, најголемиот со 130 метри должина и 12 метри широк. Другото е помало. И двете се плажи со камче и иако влезот во морето е прилично мазен, длабочината брзо се зголемува. Да навистина, Тие се чисти плажи со бистри води.

Тие се и плажи со тушеви, паркинг во близина и шкафчиња. До големата плажа може да се пристапи само преку патеката, а оттаму можете да пристапите до малата плажа. Од оваа друга мала плажа можете да одите на островот Ес Суртел бидејќи има мал мост.

Островот е обраснат со борови дрвја, но нема плажи. Ако се осмелувате, секогаш можете да нурнете од карпите.

Кала Сека и Кала Торта

Тоа е мал залив што е на околу 5 километри северно од градот, во Кап де Креус. Има камења и не е лесно да се влезе бидејќи се влегува само пешки или со брод. Тоа е залив блиску до претходниот, блиску до Кала Сека. Значи има слични карактеристики и малку луѓе.

Кала Портало

Малку е подалеку 6 и пол километри северно од градот, покрај светилникот. Тоа е залив од камења до кој може да се пристапи директно пеш од одредени патеки. Со други зборови, доста е недостапен и затоа најчесто нема многу посетители.

Природната средина е прекрасна.

Плажата Кала Бона

Тоа е плажа Кап де Креус која се наоѓа на 8 километри, исто така направена од камења, но посетени главно од парови. Нудизмот е дозволен, а има и многу шетачи бидејќи е плажа до која се пристапува само пеш или со брод.

Ако одите пешки, пристапот е од познатата Cala Playera. Обично има многу луѓе.

портдогер

Во центарот е многу блиску до Плаја Гранде. Е мала и убава плажа многу посетена од локалното население. Се препорачува да се пристигне пеш, оставајќи го автомобилот на паркинг. Плажата има тушеви и бар. Може да се изнајмуваат и чамци.

Всушност списокот на заливите и плажите на Cadaqués е многу обемен и на горенаведените мора да го додадеме следново: Cala Nans, Sant Pius V, Es Sortell d'En Ter, Cala Portaló, Cala Bona Beach, Playa del Ros, Playa des Jonquet, Ses Ielles, Ses Noues, Ses Oliveres , S „Аренела, плажата Сант Луис, Ес Кајалс. Sa Conca, Es Pianc, Sa Confiteria, Playa D'en Pere Fet, Es Poal, Es Sortell, Cala Fredosa...

Конечно, Како да стигнете до Cadaqués? Од Барселона можете да одите со воз или со автобус. Со автобус е поевтино и поедноставно и трае нешто повеќе од два и пол часа. Пресметајте околу 25 евра картата. Со воз не е директно, мора да одите до Фигерес и оттаму да земете автобус кој трае околу 50 минути за да стигнете до градот.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*