Предизвик за патување во Мека

 

Кааба во Мека

Сите сме слушнале Мека, „Патувањето во Мека“, „е како да одите во Мека“ и такви фрази, но можеби многу малку од нас се сретнале со некој што всушност заминал таму.

И тоа е тоа Мека е само за муслиманите па ако не е ислам, твојата религија, никогаш нема да можеш да ја претвориш фразата во факт. Заштеда на растојанија, патувањето до Мека е еден вид Камино де Сантијаго, вистински уникатен, неповторлив и незаборавен аџилак, па да видиме за што станува збор.

Мека

Мека

Во принцип, мора да знаете дека тоа е а град што е во Саудиска Арабија. Оваа земја зазема голем дел од арапскиот полуостров и се граничи со Јордан, Обединетите Арапски Емирати, Катар, Бахреин. Јемен, Оман и Црвеното море.

Со тоа што има два длабоко значајни града за исламот тоа е света земја. Зборувам за Мека, но исто така и за Медина. Од откривањето на нафтата во 30-тите години на XNUMX век, земјата е трансформирана и како што добро знаете, денес областа е од витално значење за нашиот западен и капиталистички начин на живот.

Мека од горе

Мека е најсветиот град во исламот и токму од таа причина Кој не ја практикува оваа религија е забрането да влегува. Од друга страна Секој муслиман мора, дури и еднаш во животот, да направи аџилак во Мека.

Медина во Мека

Ова патување се вика Хаџ и тој е еден од Петте столба на исламот. Секој возрасен муслиман треба да го стори тоа, без разлика дали е маж или жена, ако има пари со кои може да го преземе патувањето и тоа му го дозволува неговото здравје. Сиромашните семејства не можат секогаш да си го дозволат тоа, па затоа се вложуваат пари за да може да патува дури и еден член.

Хаџ во Мека

El Хаџ може да се направи само во текот на месецот на Huу ал-Хиџа така има илјадници и илјадници луѓе кои прават аџилак. Повеќе од милијарди и некои бројки зборуваат за движење на два милиони луѓе во Саудиска Арабија до тој датум.

Патувањето секогаш вклучува посета на Светата џамија, Кааба, Мина, Ридот Арафат и abабал Рахма, Муздалифа, abабал Ал Тур, abабал Ал Ноор, Масдиј е Танем, Худаибија,'арона и nанат уи Муала. Тие се места што се сметаат за свети затоа што поминал Мухамед, ја одржал својата последна беседа, биле погребани неговите придружници, каде што одел итн.

Хаџ во Мека

Ако овој аџилак се случи за друг месец, тоа е познато со друго име: Умра. Мека е света затоа што тоа е местото каде што за прв пат му се открило Словото Божјо на пророкот Мухамед..

Кааба и нејзината околина содржат приказни кои се изгубени во потеклото на времето. На пример, постои приказна дека Адам бил погребан во Мека или дека таткото на Абрхам, Ибрахим, ја изградил со неговиот син Исмаел.

Посетете ја Мека

Луѓе во Хаџ

Се доделуваат специјални визи за аџилак, така муслиманите во светот треба да пристапат кон амбасадите и да ги процесираат. Тоа е многу документи и се бараат многу строги информации од патникот. Од друга страна, муслиманските жени мора да го направат патувањето да или да со маж кој дејствува како чувар освен ако не имаат 45 години и повеќе и да патуваат во група и со дозвола на нивните сопрузи.

Мека

На секоја земја и е доделен специфичен број аџилак визи. Овој број го разгледува бројот на муслимани кои живеат во таа земја и секако зависи и од бројот на патници кои тоа го бараат со месеци. Идејата е дека нема милиони луѓе премногу затоа што може да биде хаотично.

хаџ или аџилак во Мека

Може ли некој што не е роден муслиман да патува? Воопшто не. А. немуслиманскиот треба да остане на 15 километри оддалеченост од Мека и Медина. Ако неверник се открие поблиску, ризикува строго да биде казнет.

За да ги посетите светите места, треба да бидете муслимани, родени или преобратени. Но, ако тоа е втор случај, ова мора да се разјасни во апликацијата за виза и да се приложи овластување од исламскиот центар што интервенирал во нивната обука за муслимани и да се приложи соодветниот сертификат за конверзија.

Џеда

Навремено, Како стигнувате до Мека? Најбрзиот начин е со авион до Edедах. Овој град има меѓународен аеродром кој се користи само за хаџ или аџилак во Мека. Ова на брегот на Црвеното Море, на запад од земјата, и тоа е негово втор град со најмногу жители.

Edеда во Мека

од Џеда la Мека или Медина се неколку часа. Можете да стигнете таму со автомобил, со автопат, патување со автомобил или автобус. Автобуската компанија е SAPTCO, но исто така ќе видите многу чартер-автобуси.

Во edеда има два терминали, едниот е мешан, а другиот е само за муслиманите, Харам ал Шариф. Во еден момент долж трасата има полициски штанд и тука се немуслиманите. Накусо, луѓето се движат со автомобили, автобуси и мали комбиња Тие не се скапи и имате натписи на арапски и англиски јазик.

Влез во Мека

Од 2010 година, метро работи со пет модерни линии и се работи на поврзување на системот со сите свети места, па можеби во иднина ќе биде малку полесно и побрзо да се движите.

До него може да се стигне и по различни копнени патишта. На пример, од Дамаск по брегот на Црвеното Море. Најблискиот град во Саудиска Арабија е Табук и на границата полицијата е прилично внимателна затоа што не сака странци кои доаѓаат да бараат работа и лежат со изговор за аџилак.

Предизвик за патување во Мека

Така, треба да презентирате билет за враќање и пари. Дури треба да платите пари на специјален агент, наречен мутавиф, кој се грижи за сместување, превоз, водич и друга помош во Мека.

од Tabuk може да се продолжи со патување во Медина, градот што пророкот Мухамед го посетил од Мека во 622 година по одбивањето за неговите активности. Тука беа поставени темелите на исламот и тоа е каде таму е гробот на Мухамед. Додека Медина е град на Мухамед, Мека е град на Алах.

Мека

Влезот во Медина е многу контролиран бидејќи како свето место неверниците не можат да влезат. Постои многу контроли цело време. После задолжителните посети, аџиите обично се возат со далечни такси за да стигнат до Мека, преминувајќи ја пустината.

Во Мека има многу хотели, од сите видови, дури и Хилтон, па цените варираат. Колку е хотелот поблиску до Светата џамија, толку повисоки ќе бидат неговите цени. Постојат дури и некои многу луксузни со одличен поглед на градот, но замислете ги цените.

Аџилак и гужви

Предизвик за патување во Мека

Многумина од нас пораснаа со овие слики во вестите: бикови и збиени толпи во Мека. И тоа е вистина, секој толку често е она што се случува. Замислете два или три милиони луѓе заедно ...

Колку и да има контроли, тешко е да се спречи стампедо, затоа што со текот на времето имало стотици смртни случаи, и околу Кааба, познатата црна коцка и по патот, на стариот и новиот мост.

Толпа во Мека

Милиони луѓе се движат од едно на друго свето место, како густа човечка плима што заминува од Муздалифа кон Мина, оддалечена околу три километри, за да види каде Мухамед го понижувал сатаната. Некогаш плимата тече, други пати се заклучува ... како самиот живот.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*