Прекрасни градови во Толедо

несигурно

Ако земеме предвид патување низ прекрасните градови Толедо, ќе треба да направиме селекција бидејќи ги има многу. Оваа кастилска провинција Ла Манча има привилегирана природа во која доминираат Монтес де Толедо и Реките Тагус и Тиетар, кој завршува води до првиот.

Но, пред сè, рамнината Толедо има прекрасни градови полни со историја и споменици. Исто така, има пејзажи со длабоки книжевни корени, бидејќи не смеете да заборавите дека неспоредливиот Дон Кихот живеел многу од неговите авантури во овие земји. Сето ова конфигурира провинција што треба добро да ја знаете. За да имате водич, ќе ви го покажеме нашиот избор на прекрасни градови Толедо.

Ла Пуебла де Монталбан

Ла Пуебла де Монталбан

Плаза градоначалник на Ла Пуебла де Монталбан

Ако зборувавме за литературни резонанци, овој град беше лулка на Фернандо де Рохас, Автор на Ла Селестина. Припаѓа на регионот на Торијос, речиси во центарот на провинцијата и до плодната долина на Таг.

Но, Ла Пуебла се издвојува по своето богато монументално наследство. Како нервен центар е Плаза градоначалник, типично кастилски, во кој можете да го видите црква на Богородица на мирот, која е преодна готика во ренесанса. На плоштадот ќе ги најдете и зградата на Градското собрание и Палата на грофите во Монталбан, спектакуларна ренесансна конструкција со платерескни допири.

Исто така, ве советуваме да ги посетите во овој град испосниците на Nuestra Señora de la Soledad и Santísimo Cristo de la Caridad, од кои првиот е барок, а вториот класичен; фрањевските манастири и концепционистичките монахињи и Кулата Свети Михаил, остатокот од стара црква, која е еден од симболите на градот.

Но, исто така, треба да ги посетите, токму Музејот Селестин подобро да го разбереме авторот и општествениот контекст на ова големо дело на нашите писма. Исто така, оставајќи ја Ла Пуебла, го имате Мостот Тагус, датира од XNUMX век, а на околу осум километри ќе го најдете спектакуларното Кањони Буружон, каприциозни глинени формации кои ќе ве потсетат на Големиот Кањон во Колорадо.

Оргаз, уште еден од прекрасните градови Толедо

Замокот Оргаз

Кастиљо де Оргаз, едно од најубавите села во Толедо

Се наоѓа во подножјето на Сиера де Јебенес и во Регионот Шишла Ќе го најдете овој прекрасен град што го вклучуваме и во прекрасните градови Толедо поради неговото импресивно монументално наследство.

За да ја започнете вашата обиколка на Orgaz, можете да ја посетите Плаза градоначалник, но исто така и црквата Санто Томас Апостол, изградена од Алберто де Чуригера во XVIII век, и на Замокот Оргас, кој датира од XIV и е еден од амблемите на градот. Ќе бидете импресионирани од почитната кула со дваесетина метри височина.

Има и остатоци од стариот ѕид во Оргаз и две од четирите порти што го минувале: т арки на Белен и Сан Хозе. Исто така, градот има неколку историски мостови, меѓу кои и еден од петте очи, изградена во време на Карлос III, и со неколку испосници како оние на Ел Сокоро и Ла Консепсион.

Од друга страна, големиот број на величествени домови кои ги населуваат нејзините улици. Како пример ќе ги споменеме куќите на грофот Тиерапиларес, Калдерон де ла Барка, Јозеф или Вискаино. И, конечно, Orgaz и неговата околина се издвојуваат по нивната огромна археолошка вредност.

Како пример за ова, на пет километри од градот се наоѓа областа на Арисготас, во која ќе најдете интересна Визиготски уметнички музеј. Исто така, на ридот Ла Точа можете да видите два менхири кои датираат од пред илјада и петстотини години Торехон има римска некропола и во Villaverde може да се најдат остатоци од мост и пат од истиот период.

Окања и нејзината прекрасна Плаза Мајор

Градоначалникот на Плаза на Окања

Прекрасниот Градоначалник на Плаза на Окања

Овој друг прекрасен град се наоѓа во североисточниот дел на провинцијата Толедо, граничи со Аранхуез, кој, како што знаете, веќе му припаѓа на Мадрид. Еден од нејзините амблеми е импресивниот Плаза градоначалник, изградена во 2002 век со барокен изглед. Од XNUMX година, згора на тоа, е од културен интерес.

Ви препорачуваме да ја посетите и во Окања Голема фонтана, скапоцен камен од ренесансата од Хуан де Херера во 1578 година, и Палатата Карденас, од истиот период, но изграден по каноните на готиката, иако во транзиција кон ренесансата. Подеднакво современ е и Театар Лопе де Вега, поранешен колеџ на Друштвото на Исус.

Од друга страна, во Окања не недостасуваат величествени верски споменици. На парохиска црква Санта Марија де ла Асунсион Изградена е во XNUMX век во неокласичен стил на остатоци од претходната, која пак била изградена од стара џамија. На парохиска црква Сан Хуан Баутиста таа е постара, бидејќи е датирана во XIII, иако претрпе неколку подоцнежни реформи. И покрај ова, тој е вклучен во уметноста на Мудејар во Толедо.

La камбанарија на црквата Сан Мартин Тоа е единствениот елемент што остана од ова и е прогласен за културен интерес. Изграден на крајот на XNUMX век, тој е во хереријански стил. Исто така, Ocaña ви нуди прекрасни конвентуални згради. Меѓу нив, оние на Санто Доминго де Гузман и Санта Каталина де Сиена, и двете од ренесансен стил. А, веќе на периферијата ќе ја најдете Старата фонтана, веројатно од римско време.

Конечно, Окања има и литературни корени. Дон почина во селото Родриго Манрике, на кој неговиот син го посветил Коплас до смртта на неговиот татко. А исто така во овој град е поставено познатото дело на Лопе де Вега Перибањез и командантот на Окача. Како тоа да не е доволно, тој е роден таму Алонсо де Ерчила, Автор на Араукана.

несигурно

Куќа на кулите

Куќата на кулите, во Темблке

Се наоѓа на исток од провинцијата Толедо и околу педесет и пет километри од нејзиниот главен град. Ви нуди и прекрасно Плаза градоначалник типично од Ла Манча. Со квадратен кат, во горниот дел има тремови потпрени на столбови и ходници. Изграден помеѓу XNUMX и XNUMX век, има барокни карактеристики и скапоцени дрвени украси. Што се однесува до ова, се издвојува главниот пристап, покриен со конзола со заоблен поглед.

Исто така е барок од XNUMX век. куќа на кулите, кој е прогласен за историски уметнички споменик и се издвојува по прекрасната фасада. А од истиот период е и она на Постас или Стара касарна, иако построги.

Од друга страна, најважниот верски споменик што ќе го најдете во Тембле е црква на Пресвета Богородица. Изграден е во XNUMX век и има преодни карактеристики од готската до ренесансата. Однадвор се издвојува по својата импозантна кула, а што се однесува до внатрешноста, има неколку капели, меѓу кои се издвојуваат оние на Хесус Назарено и Богородица дел Росарио.

Религиозното наследство на градот Толедо е комплетирано со испосниците на Ла Пурисима Консепсион, Кристо дел Вале, Лорето и Сан Антон. Но, пољубопитно е оној од Веракруз поради неговата осмоаголна форма која завршува во купола.

Ескалона, на брегот на Алберше

Замокот на Ескалона

Кастиљо де Ескалона, уште еден од прекрасните градови Толедо

Таа, исто така припаѓа, како La Puebla de Montalban, на регионот на Торијос, иако во овој случај тоа е на брегот на реката Алберче. Мора да бил населен уште од античко време, бидејќи во областа биле пронајдени келтски, римски и визиготски остатоци. Веќе во средниот век имал големо значење поради својата стратешка локација.

Всушност, големиот симбол на Ескалона е негов замок-палата, кој го добива ова име бидејќи се состои од самата тврдина и палата Мудејар. Неговото постоење е забележано во XNUMX век, иако се верува дека прво било римско утврдување. Од друга страна, продолжувајќи со книжевните резонанци кои ви ги објаснувавме и како анегдота, ќе ви кажеме дека во замокот доенчето Дон Жуан Мануел, средновековен писател кој нè остави во аманет Грофот Луканор.

Исто така, треба да видите во локалитетот на порта на Сан Мигел, на која има кула. Покрај тоа онаа на Свети Винсент, се оние што се сочувани од стариот ѕид. Најважната црква во Ескалона е исто така осветена на Сан Мигел Арканангел, изградена на примитивен романескен храм. Внатре можете да видите прекрасен барокен олтар. Исто така, религиозното наследство на градот е комплетирано со Манастир на францисканските концепционисти. Но, Ескалона ви нуди и типичен кастилски плоштад. Е Дон Хуан Мануел, во која се наоѓа дом на советот, денес Општинска библиотека со мал музеј и убав бенд.

Од друга страна, Ескалона знаеше како повторно да се измисли како урбана уметничка сцена за да привлече туризам. На неговите улици можете да видите бројни примероци од работата на уличниот уметник Г-дин Мозочен удар. И, конечно, ако го посетите градот во лето и се чувствувате како да се бањате, имате а речна плажа на бреговите на реката Алберче. Од него ќе видите и прекрасен мост од XNUMX век.

Како заклучок, ви покажавме неколку прекрасните градови Толедо. Но, ние би можеле да ви кажеме за многу други, бидејќи оваа провинција има навистина скапоцени. Како примерок ќе ве цитираме Оропеса, со своите два замоци и прекрасната Саат кула; Македа, со својата Калифатска порта и нејзиниот замок Ла Вела; Тобозо, земја на безвредната Дулсинеа; Консуегра, со неговите типични ветерници во Ла Манча, или многу Торијос, со својата импресивна колегијална црква Сантисимо Сакраменто. Зарем не мислите дека тие се доволна причина да ги посетите сите овие прекрасни градови во Толедо?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)