Прекрасни шармантни крајбрежни градови Андалузија

Крајбрежни градови

Андалузија е друга од оние заедници каде што можеме да најдеме многу места за посета, од градовите до шармантни мали градови, а особено крајбрежните области каде што можете да уживате во доброто време. Затоа ќе ги бараме оние прекрасни шармантни крајбрежни градови лоцирани во Андалузија.

На крајбрежните градови Андалузија Тие ни нудат многу шармантни простори и, пред сè, одлични плажи за сончање. Некои од овие крајбрежни градови ни носат типични слики од Андалузија, и воопшто сите се многу туристички, бидејќи нема агол од оваа пријателска земја што не е познато.

Мојакар

Мојакар

Започнуваме со град што ни носи а типичен печат од најубавите градови во Андалузија. Белите куќи го покриваат врвот на планината свртена кон морето и на крајот на Сиера де Кабрера. Тоа е многу убав град, со заслепувачки бели куќи кои стојат со векови, и во кој се гледаат многу села како поминуваат, од Феникијците до Римјаните. Една од работите што треба да се направи во овој град е да се изгубиш во тесните улици, уживајќи во белото од куќите за разлика од синото небо и разнобојното цвеќе на балконите. Фонтаната Мора е една од нејзините историски точки, каде што градот им бил предаден на католичките монарси. Можете исто така да одите на пешачење по патеката Ла Мена, со поглед на море.

Нијар

Нијар

Нијар е мал град, иако општинскиот термин е широк. Тоа е уште едно село од бели куќи сместено на крајбрежјето, во близина на познатото Природен парк Кабо де Гата. Од ова место можете да ја посетите пустината Табернас, каде во минатото се снимале каубојски филмови. Овој град нуди многу туристичко место со прекрасни плажи во близина, иако културното наследство е скудно заради фактот дека станува збор за област која со векови била ограбувана од пирати. Оваа бурна историја, сепак, не ја ослободува од тоа да биде шармантен град кој денес ужива голема туристичка активност.

Нерја

Нерја

Нерја е град познат во Шпанија по тоа што е место каде се снимале многу епизоди од митската серија „Верано азул“. Ако го посетиме градот, можеме да уживаме и во обиколки за да ги видиме поставките каде се снимани овие сцени. Покрај тоа, има и реплика на големиот брод Шанкет. Друга митска работа што може да се направи во овој град е посета на Балконот на Европа, со спектакуларен поглед на морето. Ла Куева де Нерја е уште една од работите што треба да се посетат, а во центарот на градот можеме да уживаме во типични ресторани за кујна и продавници за сувенири.

Салобрежа

Салобрежа

Ова е уште еден од оние шармантни андалузиски градови, со прекрасни бели куќи украсени со цвеќиња и керамички садови. На ова место можете да уживате во одличен поглед кон морето, а исто така и замок лоциран во горната област на градот, од каде има спектакуларен поглед. Тоа е Мавритански замок од XNUMX век на врвот на карпа што во времето на Насрид беше кралски затвор. Во близина на замокот се наоѓа црквата Вирген дел Росарио, дело на Мудејар од XNUMX век.

Тарифа

Тарифа

Тарифа е една од најтуристичките дестинации во Андалузија, така што имаме уште една од оние места што треба да ги посетите барем еднаш. Во оваа област се наоѓаат Плажи Болонија и Валдевакерос. Willе сфатиме дека Тарифа е мека на водните спортови, со стотици змејови за сурфање над небото. Покрај тоа, можеме да направиме неколку интересни посети, како што е замокот Гузман од 960 година, кој сè уште е добро зачуван. Уживајте во неверојатниот поглед на Мирадор дел Естрехо, од кој можеме да го видиме брегот на Африка.

Естепона

Естепона

Естепона е уште еден од тие градови со неспоредлив андалузиски шарм. Место за шетање тивко низ нејзините улици, уживајќи во секој мал агол. На Плоштад на цвеќе во стариот град живее според неговото име, со прекрасни обоени цвеќиња кои го красат на најубав начин. Можеме да посетиме и некои споменици во неговиот стар дел, како што е Кастиloо де Сан Луис. Можно е да уживате во забавно попладне во Selwo Aventura, зоолошка градина, или да го посетите центарот за уметност на коњи.

Конил де ла Фронтера

Конил де ла Форнтера

Во Конил де ла Фронтера можно е да уживате во тивка околина во близина на прекрасните заливи и плажи. Стариот град е многу убав, со типични бели куќи со внатрешни дворови, украсени со саксии полни со цвеќиња. Некои работи што можат да се направат во овој град се, на пример, посета на аукциите за риби во пристаништето, а потоа да се вкуси туна од стапицата. Одете на пазарот за храна за да ги видите нивните типични производи и да купувате во деновите на пазарот. Не треба да пропуштите сончеви денови на плажата Фонтанила и во Кала де Ацејт.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*