Главни градови на Блискиот исток

Блискиот Исток. Овој регион на светот е во вестите нешто помалку од педесет години. Делумно затоа што станува збор за област многу богата со нафта, но токму поради ова, политичките конфликти избиваат еден по друг.

Понатаму, тоа е важна област во историјата на човештвото и многу од неговите градови се стари илјадници години. За жал, геополитичките проблеми прават многу од нив да бидат невозможни за посета, но ние силно се надеваме дека мирот ќе им дојде еден ден и ќе можеме да уживаме во нив. Во меѓувреме, научете за некои од метрополите на Блискиот исток тука.

Блискиот Исток

Таа се одвива со разни имиња, Средниот исток, Средниот исток, Средниот исток, па дури и Западна Азија. Тоа е широк регион што се наоѓа помеѓу Индискиот океан и морето Медитеранот чие население, со малку исклучоци, е главно исламско. Покрај тоа, тој се концентрира најважните резерви на нафта во светот така од дваесеттиот век е, така да се каже, во окото на бурата.

Сè уште има недефинирани прашања за тоа кои земји го сочинуваат Блискиот исток, а кои не или делумно, но општо прифатено е дека тие се 17 земји во рамките на оваа зона. Меѓу нив се Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Израел, Иран, Иран, Јордан, Либан, Оман, Кувајт, Катар, Сирија, Јемен, палестинските територии, Египет, Кипар и Турција.

Главни градови на Блискиот исток

Можеме да започнеме со главните градови на земјите што можат да се посетат. На пример, ОАЕ, Саудиска Арабија, Израел, Турција, Јордан, Либан, Катар, Кипар или Египет. Да го разгледаме прво Ријад, главниот град на Саудиска Арабија.

Ријад е главен град и најнаселен град во Саудиска Арабија. Сместено е во центарот на арапскиот полуостров и иако има вековна историја неговата модернизација започна во 40-тите години на XNUMX век XNUMX век од раката на Шах Сауд, инспириран од американските градови. Така, тој беше редизајниран како мрежа со населби, улици и авении и населението започна да расте стабилно потоа.

90-тите години не беа мирни во регионот и не во Ријад каде што имаше терористички напади кон локалното население и странците, последниве од Ал Каеда и Јемен, кои го имаат градот во центарот на вниманието на неговите ракети. Очигледно ситуацијата не бара туризам, но секогаш има авантуристи ...

Климата е сува и топла така во лето температурите се огромни и секогаш надминуваат 40 ºC. Ако одлучите да ја посетите може да vпосета на стариот град Внатре во идовите, тоа е многу мал дел, но каде што можете да го цените стариот Риад.

Дали е тука Форт Масмак, од глина и кал со кули и дебели wallsидови. стари куќи, Палата Мураба Од 30-тите години на XNUMX век, огромни, и секогаш можете да патувате во околните села. Можете да додадете посета на Национален музеј на Саудиска Арабија и Музеј на кралското воено воздухопловство на Саудиска Арабија.

Абу Даби е главен град на Обединетите Арапски Емирати а по број на жители е зад Дубаи. Тој е на остров во форма на буквата Т во Персискиот Залив. Неговото име, даби, Се однесува на газелите што ја населувале оваа област толку богата за толку многу цивилизации. Еве има траги од антички култури па тоа е археолошко чудо. Пред откривањето и експлоатацијата на нафтата, Абу Даби се занимавал со трговија со бисери.

Исто така е град со огромни лета, па ако можете да го избегнете не оди помеѓу јуни и септември. Најдобри месеци се од ноември до март. Потоа можете да се движите поудобно низ неговиот центар со облакодер уживајте во неговите пристаниште или неговите паркови, вклучувајќи ја и Езерски парк или Парк на наследството. Исто така, ќе ги видите огромните и величествени Белата џамија Шеик Зајед или можете да ја посетите Абу Даби Лувр или Ферари свет.

Аман е главен град на Јордан а неговите корени датираат од неолитот. Тој е петти најпосетуван арапски град и има многу археолошки богатства од различни периоди бидејќи Грците и Римјаните се шетале тука.

Има многу историја во Музеј на Јордан, ако сакате да знаете за познатото свитоци од мртво море, Археолошкиот музеј, Кралскиот музеј за автомобили и Народниот музеј.

Доха е главен град на Катар и наскоро ќе знаеме повеќе за тоа, бидејќи тоа ќе биде едно од местата за одржување на следното Светско првенство во фудбал. Ова на брегот на Персискиот Залив и тоа е најважниот град во земјата. Основана е во првата половина на XNUMX век и тоа е капитал од 1971 година кога Катар успеа да престане да биде британски протекторат.

Стекна многу земја од морето и исто така има многу топла и пустинска клима. Ако сакате музеи, можете да ја посетите Музеј на исламска уметност и Арапски музеј на модерна уметност. Тука е и Форт Ал Кут, седум километри долгиот одбор, културното село Катара и прекрасниот и зелен парк Ал Вааб.

Бејрут е еден од најстарите градови во светот и е населен повеќе од пет илјади години. Тоа е главен град на Либан а подоцна низ него поминаа и Грците и Римјаните, муслиманите, крстоносците и османлиите. Дури и Французите по Првата светска војна. Порано беше активен и многу културен град, не залудно се појави како познат „Париз на Блискиот исток“.

Но, сето тоа заврши во 70-тите со граѓанска војна, последователната војна во Либан и конфликтот со Израел. За жал, тие не се подобрија затоа што денес е сведок на градот напади и економски кризи. Но, ако одлучите да го посетите, има многу интересни места: историски центар на Бејрут со паркови, плоштади и историски населби со пешачки области и тротоари со повеќе кафулиња.

Seeе видите многу француски, па дури и готски градби, иако не недостасуваат повеќе отомански. Помеѓу Крстоносни цркви и џамии до римски урнатини. Убавица. Градовите како Ерусалим или Каиро остануваат на повидок, но веќе разговаравме за нив во друга прилика. Потоа, тука се и другите средноисточни метрополи како Западниот брег, Дамаск, Сана или Мускат кои само авантуристичките туристи би сакале да ги посетат денес. Ги оставаме за друг пост.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*