Како да пристапите до ВИП салоните на аеродромот?

Кога станува збор за патување, особено кога треба да земеме авион за поврзување за да стигнеме до нашата дестинација, многу долгите чекања можат да станат најлошото лице на летот.

Иако бараме начини да се забавуваме за време на чекањето, се чини дека времето не поминува и нашето тело никогаш не завршува сместувајќи се на седиштата во конвенционалните чекални. Да не спомнувам дека понекогаш е тешко да се најде простор да седнеме да се одмориме и да ги оставиме сноповите што не придружуваат.

Сепак, работите се многу различни во аеродромските ВИП салони. Тие се опремени со сите удобности: меки софи и седишта, пристап до Интернет, добар избор на најдобри кафиња ... Постојат дури и такви кои одат чекор подалеку и имаат обемни бифе, огромни аквариуми, фински сауни, па дури и медицински клиники.

Но, како можеме да уживаме во овие неверојатни салони за да го направиме задоволството времето на чекање на аеродромите? Продолжете да читате!

Приоритетна пропусница

Priority Pass е најдобрата опција да се заборават конвенционалните чекални и се дефинира како една од најчестите програми меѓу патниците ширум светот. Особено за оние кои често патуваат.

Со него, можете брзо да пристапите до повеќе од илјада ВИП салони низ целиот свет. Priority Pass има три совршено диференцирани стапки според буџетот на клиентите.

  • престиж: Вклучува посети на неограничени ВИП соби. Цена годишно од 399 евра.
  • Стандард Плус: 10 бесплатни посети на ВИП салони со годишна цена од 249 евра. Дополнителни посети чинат 24 евра.
  • Стандардна стапка: Овој пасош е со цена од 99 евра годишно со полнење од 24 евра секој пат кога сакате да користите ВИП соба.

Програми за лојалност на авиокомпаниите

Благодарение на програмите за лојалност на авиокомпаниите, можеме да уживаме во застанувања со сите удобности. На овој начин, ако патувате многу со иста авиокомпанија, членската картичка ќе ви овозможи пристап до ВИП салоните на аеродромите без да платите ниту едно евро. Истото важи и ако летате деловно или од прва класа. Звучи добро нели?

Денот поминува

Ако не патувате многу, но не сакате да претрпите 7-часовен престој во конвенционална чекална, најдобро е да купите еднодневна картичка за пристап до ВИП просториите.

Ако сте далекусежни и го правите тоа со време, може да ве чини помеѓу 20 и 80 евра. Прифатлива цена за уживање во максимална удобност во луксузната околина и пристигнување до вашата дестинација одморени и опуштени.

Исто така, многу се препорачува да пристапите до ВИП салонот на авиокомпанијата со која патувате, бидејќи за време на прикажувањето на билетот, веројатно е дека ќе имате корист од некоја посебна промоција или попуст.

Одделни ВИП салони

Оние луѓе кои имаат многу густ буџет за патување, треба да знаат дека постојат независни ВИП салони во кои максималната цена обично е приближно 20 евра. Најдобрите ланци кои нудат ваква услуга се Premium Traveller, Plaza Premium и воздушниот простор.

Во нив можете да најдете сè што ги карактеризира аеродромските ВИП салони: опуштена атмосфера, удобни фотелји и обилна храна. Единствената лоша страна е што многу од овие самостојни салони се затвораат пред да се стемни.

Картички за деловна лојалност

Одредени компании им даваат на своите клиенти картички за лојалност кои им овозможуваат пристап до одредени ВИП салони на аеродромите кога патуваат.

Womanена што патува со авион

Бањско лежиште

Мобилните апликации можат да бидат решение за многу наши проблеми. Ова е случајот со Loungebuddy, апликација достапна за Android и iOS која нуди сеопфатен водич за сите ВИП салони на секој аеродром.

Оваа апликација ги вклучува најинтересните услуги, фотографии и коментари на ВИП салоните и покажува кој од нив е оној кој најдобро одговара на вашите потреби и услови со еден клик.

Директен пристап до ВИП салони

Друга опција е да отидете на шалтерот на авиокомпанијата со која патуваме и да побарате ВИП салон во терминалот. Во рамките на истиот аеродром може да има различни простории за VIP и сите имаат различни услуги и категории.

За да влезете, потребно е да платите ваучер. Цената на оваа услуга ќе зависи од категоријата на ВИП просторијата до која сакате да пристапите.

Дружете се со ВИП

Последно средство, најекономична опција и онаа што бара повеќе нос. Секој патник од прва класа може однапред да донесе придружник со себе во салонот за ВИП по свој избор. Оние со талент за луѓе можат да се обидат да започнат разговор со таков патник и да си ја испробаат среќата. Вие би биле во можност?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*