Провинциите на Франција

Франција

Франција Таа е една од најважните земји во Европската унија, а воедно и една од најпосетуваните патници од целиот свет. Иако многу од нив завршуваат во Париз и не се селат многу повеќе, вистината е дека Франција ни нуди многу други прекрасни дестинации.

Така, треба да знаеме повеќе за провинции на Франција И со таа цел ја напишавме оваа статија. Ајде да одиме на патување во Франција!

провинции на Франција

Франција

Зборувањето за внатрешна геополитичка поделба на Франција е малку сложено бидејќи со текот на времето границите се поместуваа и има преклопувачки поделби. Пред падот на Стариот режим, земјата имаше провинции, но и војводства, држави, епархии, барони, но Уставотворното собрание од 1790 година ја усвои метлата, укина сè и го роди одделенија.

Но, времето не го закопа стариот збор и тој и денес се користи за да се зборува за одредени региони кои имаат одредена културна и јазична личност. Во 2014 година имаше прераспределба на регионите, па така денес континентална Франција има 13 региони, со нејзиниот соодветен капитал.

Сегашните региони се: на Centre-Valle de Loire, Pays de la Loire, Бургундија-Franche-Comté, Нова Аквитанија, Бретања, Оверњ-Рона-Alpes, Корзика, Île-de-France, Нормандија, Haute-France, Grand Est, Окситанија и Прованса-Алпи -Азурниот брег. и што се случи со Алзас, Лорен или Лангедок оној за кој сигурно сте слушнале во историјата? Па, тие исчезнаа во 2014 година.

Акватанија

Сега тогаш има департманите што би биле нешто како шпанските провинции, поголем или помал. Колку одделенија има во Франција? 96, идентификувани по нивниот азбучен ред, што пак им доделува шифра која е таа што се појавува во поштенскиот систем, социјалното осигурување на неговите жители и регистарската табличка на автомобилите.

Одделенијата и нивните главни градови немаат исто име, да. Во регионите и одделенијата се додаваат и окрузи или одделенија. Окрузи, кантони, комуни и меѓузаедници. И секако, не можеме да ги заборавиме француските провинции во Америка, Океанија и Африка.

Како што рековме претходно, секоја провинција е поделена на административни региони, исто така составени од провинции со многу карактер, што и дава на земјата интересна културна разновидност. Многу од нив се разгледуваат „историски региони“ а само со нивно читање можете да погодите зошто: Нормандија, Лорен, Бретања, Аквитанија, Поренс-Алпи-Азурниот брег, Поату-Шарант и Бургундија.

Алзас

Вистината е тоа овие провинции се различни една од друга и ако можете да поминете низ некои од нив, веднаш ќе забележите обичаи, фестивали, па дури и повремен различен јазик.

нов Aquitaine

Бордо

Новата Аквитанија е прекрасна дестинација каде што можете да вкусите добри француски вина. Има крајбрежје од 250 километри и многу замоци и историски градови. Тоа е земјата на поату, на Бијариц, на Бордо.

Голем исток

Колмар

Тука е градот на Стразбур, Алзас и лозјата на популарната Шампањско Можете да прошетате низ визбите и да го пробате шампањот, па дури и да следите посебна рута низ визбите и селата. Срцето на лозарската дејност овде е Epernay, но најголемиот град во регионот е Ремс, со прекрасната готска катедрала Нотр Дам. А ако ви се допаѓа историјата, тогаш тука е бојното поле на познатите битка на Верден, од Првата светска војна.

На исток од Шампањ е Лорен, исто така градот на Мец или Ненси. Овде сме веќе во старите Алзас и Лорен, на границата со Германија и Швајцарија, планини, шуми и добри чоколади.

Корзика

Корзика

Овде можете да ја видите тврдината Корте, Заливот Бонифацио, Калви или неговите многубројни села скриени во планините.

Нормандија

Нормандија

Нормандија тоа е историски, културен и географски ентитет кој се граничи со Ла Манш. Роден е како војводство во 911 година, а најпознат војвода бил Вилијам Освојувачот, освојувачот на Англија.

Сите сме виделе какво чудо е тоа Мон Сен Мишел и сите сме гледале филмови за битката за Нормандија, со плажите за слетување, кои го означија почетокот на крајот на Втората светска војна. Тоа е земјата на Вилијам Освојувачот, на прекрасните Карпи од фекамп, село Камембер со своето познато сирење, производството на јаболковина...

Бургундија Франш-Комте

Дижон

 

Тоа е земја на винската индустрија, па затоа е најдоброто место за обиколка на винариите. Ако се осмелите да јадете полжави, тука е и таму каде што се подготвуваат вкусно. Тоа е исто така земја на Дижон, неговиот живописен главен град, Јура, на високите и живописни Алпи.

Ил де Франс

Ile де Франс

Срцето на Франција, седиште на Париз, сопственик на музеи, ресторани и живописни улици да се изгуби во гледање продавници и цркви. Нејзините икони се Триумфалната капија, Ајфеловата кула, музејот Лувр, Ла Вилет, реката Сена...

Центар на долината на Лоара

Замокот Амбуза

О, што да се каже за оваа прекрасна земја начичкана со замоци…. Не можете да ја напуштите Франција без да видите некои од нив. Ако немате време, секогаш можете да резервирате еднодневно патување кое ве води со автомобил низ некои од најпопуларните.

Долината е од замоците на Шенонсо, Ројал де Блоа, Шамбор, Гејар… Може да се запознаете со Универзитетот на Тур и средновековниот шарм на Анже.

Плаќа де ла Лоара

Нант

Дини, плажи, море, сето ова и многу нудат дестинации како што се Ле Ман, Геранд или Нант.

Бретања

Ossоселин

Француското село во својот прекрасен раскош, со келтски реминисценции, села, градови и неговиот прекрасен атлантски брег. Има и неолитски богатства со стоечки камења на Карнак, менхирите, на пример, и многу келтска традиција која сè уште се гледа во бретонскиот јазик, во неговиот идентитет и во неговата музика.

Не пропуштајте го замокот Хозелин, скриени во шумата или прекрасниот главен град, Рен. На брегот се наоѓа светилникот на Сент-Мало и како и секој регион со пристап до Амр, неговата гастрономија не треба да се отфрли.

Окситанија

Тулуз

Тоа е земјата на перпињан и Тулуз.

Прованса-Алпи-Азурниот брег

Марсеј

Најдобрите плажи на француската ривиера се тука, со Марсеј во водство, но има и полиња со лаванда, заливи и воздухот што доаѓа од соседна Италија.

Оверњ-Рона-Алпи

Лион

вулкани? Да, самити? Исто така. Изворите? Јасно! На исток од Бургундија се наоѓаат Планините Јура, долж границата со Швајцарија, со цитаделата на Бесансон. Јужно од Женевското Езеро, Шамони, јужно од Бургундија, Лион трет по големина град во Франција.

Оут-де-Франс

Лил

Hauts de France се земјата на Лил, на границата со Белгија, со големото фламанско влијание и старите средновековни катедрали, карпи на Брегот на Опале, со своите плажи и утоки, замоци и тврдини. Се наоѓа северно од Париз и ако ви се допаѓа Втората светска војна, можете да одите и да ги видите спомениците во Сом.

Се разбира, имам многу други дестинации во план. Мој совет е да бидете многу јасни за кои аспекти на Франција сакате да одлучите подоцна за вашата најдобра рута. Дали ви се допаѓа гастрономијата, средновековната историја, современата историја? И оттаму нацртајте ги вашите патишта. Имај убаво патување!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*