Прошетка покрај Коста Дорада: Што да видам и што да правам

Коста Дорада

Дали би сакале одлично да прошетате по Коста Дорада? Тоа е една од најпознатите области на шпанската географија и исто така една од најинтересните. Сместено е југозападно од Барселона и има бесконечни плажи, како и одморалишта што го прават уште поинтересен, ако е можно.

Но, вистина е дека Оваа област е многу повеќе од плажи и затоа се на theира културната рута, полна со приказни, па дури и легенди за нејзе. Затоа, не можете да пропуштите сè што можете да посетите и, исто така, што можете да направите на вашиот одмор. Сето тоа ќе го имате на дофат на раката! Дали сте подготвени да уживате во тоа?

Тарагона, една од најважните почетни точки на Коста Дорада

Постојат неколку области опфатени со Коста Дорада, но без сомнение, Тарагона го зазема првото место. За неа можеме да кажеме дека Изгледа како музеј на отворено, благодарение на сè што има да ни покаже во таканаречените урнатини на Тарако. Takeе направиме неколку чекори назад во времето за да откриеме мостови, кули како онаа на Скипиови, па дури и неговиот стар wallид, кој не се враќа во римско време. Сето ова претставува едно од најважните археолошки места, со вистински скапоцени камења, што треба да се знае. Во прилог на ова, не можете да ја пропуштите вашата посета на катедралата Санта Текла, Мирадор дел Медитеранео или пристаништето.

Најдобрите плажи на Коста Дорада

Прошетка покрај нејзините плажи

Отидовме од патување на време до враќање во сегашноста и откривање на сите нејзини плажи. Бидејќи тоа е област каде што песочните банки секогаш ќе бидат присутни, во комбинација со оние кристални води што толку многу ги сакаат. Ла Пинеда е една од совршените плажи, долга повеќе од два километри, каде што можете да вежбате сурфање или нуркање. Кала Фонда, позната и како Ваикики, се наоѓа северно од Тарагона и е една од најтивките. Додека плажата Сантес Креус, каде нејзините погледи и одразот на морето, ќе ве импресионираат. За еден ден надвор со семејството и опкружен со борови шуми е плажата Кап Роиг.

Одморалиште или кампување?

Авантурата на патување понекогаш започнува со сместувањето што го баравме. Затоа што ако зборуваме за плажите што го сочинуваат ова место, одморалиштата, со големи детали, ќе бидат протагонисти. Но, ако сакате да барате нешто поекономично, практично и за целото семејство, можете да изберете и а Кампување Коста Дорада. На овој начин секогаш ќе бидете во помирна околина и секако, можете да уживате во селата и плажата кога ви се допаѓа со сите услуги што ви се на располагање.

Што да видите во Тарагона

Посета на тематски парк Салу

Бидејќи покрај плажите и многу туризам, Салу има и Светски тематски парк PortAventura. Значи, може да биде друга од повеќе од задолжителните посети, особено ако одите со вашите деца. Бидејќи на овој начин можете да уживате во сите атракции како семејство и тоа ќе биде поттик. Секако, Салоу ви нуди и места како специјални како тврдината Торе Вела, доколку сакате да уживате во најкултурниот дел од местото.

Lifeивотот на Гауди во Роус

Ниту можете да ја промашите прошетката низ Реус, бидејќи тоа е лулка на Гауди и сето тоа што опфаќа. Бидејќи неколку години живееше на овие простори и денес е одлично сеќавање на уметникот, во секое негово катче. Можете да уживате во неговиот дом, како и во центарот Гауди, кој е центар за толкување што се наоѓа на Плаза дел Ајунтамиенто. Во него, можете да ги најдете личните предмети на уметникот, а има и просторија со репродукции на неговото дело.

Goingе одиме со Цистеријанскиот пат!

Тоа е рута што можете да ја направите или пеш или со велосипед ако ви се допаѓа повеќе. На оваа рута имате три задолжителни постојки што се три манастири: Валбона, Поблет и Сантес Креус. Повеќе од совршена област за откривање на неговото богатство на архитектура, што е очигледно, но исто така и во гастрономијата и секако, во занаетчиството. Оттука, тоа е уште една од оние опции што кога ја посетуваме Коста Дорада, исто така се на нашиот пат.

Пат по манастирите

Одете низ делтата Ебро

Посета на паркот Делта дел Ебро е уште една од основните точки да се разгледа. Бидејќи во него ќе откриете бројни видови животни. Но, покрај тоа, ви нуди уште едно пријатно искуство што можете да го уживате и да го паметите цел живот: Патување со брод низ делтата Ебро. Што ви звучи тоа многу добро? Па, можете да пристапите до устието на една од најважните реки, уживајќи во природата и нејзините плажи. Имате маршрута што трае околу еден час, до скоро еден ден. Во која област ќе го започнете вашиот одмор?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*