Пустината Соноран

Дали сакаш пустини? Ги има многу на сите континенти и една од најважните во Северна Америка е пустината Соноран. Се протега од Соединетите држави до Мексико, па затоа е дел од една од природните граници меѓу двете земји.

Пустините се посебни, тие имаат своја фауна, флора, своја култура. Во текот на денот тие понекогаш се уништувачки, а ноќе се отвораат кон темното небото преполно со starвезди, поканувајќи ги сите што ќе поминат покрај нив да се чувствуваат мали во универзумот. Денес, туризам во пустината Соноран.

Пустина Соноран

Како што рековме, е на границата меѓу САД и Мексико, во југозападниот дел на САД, во Аризона и Калифорнија. Од мексиканска страна, таа е најжешката пустина од сите и зафаќа вкупно 260 илјади квадратни километри.

Пустината е на северниот крај на Калифорнискиот Залив. На запад е ограничена со полуостровскиот планински опсег, кој го одделува од мочуриштата во Калифорнија, на север, станува постуден терен, со значителни височини. На исток и југоисток почнува да се населува со четинари и дабови, на југ, во посушна суптропска шума.

Во оваа пустина живеат уникатни растенија и животни: 20 видови водоземци, 100 влекачи, 30 риби, 350 видови птици, 1000 пчели и околу 2 видови растенија ... Дури и во близина на границата со Мексико, има многу јагуари, единствените во САД.

Вистината е дека во пустината има многу национални паркови и споменици, и национални и државни, резерви на диви животни и засолништа, па ако ви се допаѓаат овие предели, има многу интересни места за добивање информации.

Дали луѓето живеат во пустината Соноран? Да, тоа отсекогаш било дом на различни култури. Дури и денес, во него живеат околу 17 домородни американски народи во посебни резервации дистрибуирани во Калифорнија и Аризона, но и во Мексико. Најголемиот град во пустината е Феникс, во Аризона, со повеќе од четири милиони жители, на реката Солт.

Познат е и следниот најголем град, Тусон, во јужна Аризона, со околу милион жители и Мексикали, во Долна Калифорнија.

Туризам во пустината Соноран

Велат дека оваа пустина ги изненадува оние што ја посетуваат за прв пат. Суво, огромно и многу интересно за оние кои уживаат да го истражуваат одличното отворено пеш, со велосипед, со автомобил. Да навистина, не може да има истражување без некој систем за навигација затоа што лесно може да се изгубите и ... добро, да си поминете лошо. Не опуштајте се мислејќи дека мобилниот телефон решава сè, не боли да имате мапа од хартија бидејќи не ја испушта батеријата или го губи сигналот, нешто вообичаено во пустината.

Покрај GPS уред исто така треба да донесе вода и посветете се на пиење литар на час и храна. Облеката е исто така важна ставка затоа што времето е екстремно: може да биде многу топло или многу студено, во зависност од годишното време или авантурата што ќе изберете да ја направите, што можеби ќе ве однесе на планини или кањони.

El Национален споменик на пустината Сонора Основана е во јануари 2001 година, под претседателка Клинтон, за да се заштити целата област и нејзиниот екосистем. Вистината е дека тоа е од а биодиверзитет огромно: од планинските масиви одделени со широки долини до шуми со сагуаро кактус, типично за овде. Покрај флората и фауната, заштитеното подрачје има и важни историски места.

Има карпи со пештерски слики, каменоломи каде се пронајдени праисториски артефакти, остатоци од постојани населби, лулка на сегашните мајчин народ и остатоци од античко време историски патишта како патеката „Мормонски баталјон“, Националната историска патека „Хуан Баутиста де Анза“ или патот по копно на Батерфилд ...

Помеѓу места од интерес во паркот можеме да зборуваме за некои. На пример, тој Национален парк Сагуаро. Сагуаро е а редок кактус што понекогаш има човечки форми. Тој е единствен во областа и може да достигне големи височини, до тој степен што во моментов е заштитен вид. Паркот има две зони, исток и запад, и тие се отворени од изгрејсонце до зајдисонце, освен на Божиќ. И во двете области има центри за посетители и чини 5 долари за влез пеш или со велосипед.

Друга интересна страница е Национален споменик кактус од органски цевки. Тоа е солиден, планински парк, со прекрасна колекција на растенија каде што кактусот од цевководни органи е starвезда, највисок кактус во земјата. Постои центар за посетители, кој е затворен само за федерални празници. Висока е сезоната во февруари, март и април. Тука е и Државен парк езеро Хавасу, едно од најпопуларните езера произведено од брани на реката Колорадо.

Ова езеро е познато по своето Лондонски мост, од каде е уреден погледот, повеќе затоа што гледа кон англиско село со вклучени згради од Тудор. Тоа е прилично живописно. Езерото Хавасу Сити е родено по изградбата на браната Паркер и е град кој нуди многу работи. Можете исто така да направите многу спортови на вода и привлекува туристи во текот на целата година. Можете да одите со брод, да одите на риболов и да правите активности надвор.  Во околината има Историски рудници, напуштени села, патеки од геолошко значење...

El Државниот парк Качер Кавернс се фокусира на пештерите Качнер откриени во 70-тите. Е огромна пештера, со две простории со големина на фудбалски терени, а денес може да се истражи по обиколка што ви овозможува да ја цените нејзината внатрешна разнобојна убавина. Оваа страница е отворена секој ден од 7 часот наутро до 30 часот попладне и турите заминуваат на секои 6 минути. Затвора само на Божиќ.

El Државен парк Пико Пикачо Се наоѓа на меѓудржавата 10 во јужна Аризона и ја има оваа многу висока планина. Има испраќачи кои ви овозможуваат да ја цените убавината на пределот и најдобро е да го сторите тоа на пролет за дивите цвеќиња. Има центар за посети со шатор и простор за кампување, излетнички простор ... Тука, во време на Американската граѓанска војна, се одвивала битката кај Пасо Пикачо и секоја година, во март, се случува повторување на историскиот битка.

Говорејќи за историски места тука во пустината Соноран, друга атракција е Територијален затвор Јума, Еден жив музеј на стариот запад. Повеќе од 3 криминалци поминаа овде, во текот на 33 години колку што работеше затворот, влезете 1876 и 1909. Стражарската кула и клетките од кирпич се многу добро зачувани, па посетата е интересна. Оваа страница е во Аризона и можете да ја запознаете ако одлучите да ја запознаете областа Јума.

Затворот е во срцето на пустината Соноран и областа е една од најсончевите во земјата, така што е супер жешко… Но, интересно е ако ви се допаѓа историјата на Стариот Запад. Ако е така, додадете ја посетата на Преминувајќи го историскиот парк Јума со своите стари згради и превозни средства, сведоци на тоа време.

Конечно, го имаме Музеј на пустината во Аризона - Сонора. Е комбинација на музеј за природна историја, зоолошка градина и ботаничка градина. Постојат интерпретативни експонати со живи животни, кои живеат на свои територии и околу пет километри патеки што одат во пустината. Пејзажите се прекрасни и најдобро време за посета е од септември до октомври, кога времето е благо.

Музејот има неколку делови: Градината Кактус, Птичарникот Колибри, Кањонот Мачки, областа на влекачи и безрбетници, пештерите и нивните минерали… Постојат многу делови за истражување и секој од нив нуди прекрасни пејзажи. Тоа е природна оаза.

Досега примерок од тоа што пустината Соноран ни го има зачувано. Ако овие пејзажи се ваша работа, вистината е дека Тоа е дестинација што не смеете да ја пропуштите во САД.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*