Пустините на САД

Во многу филмови во САД гледаме пустини со сериски убијци, каубои, дилери на дрога или луѓе кои имаат авантура. На Пустините на САД Тие се една од најпопуларните локации за снимање филмови.

Но што се тие? Колку пустини има? Какви карактеристики имаат? Сето тоа и повеќе во нашата денешна статија: Пустините на Америка.

Пустините на САД

Во општи линии и под модерната лупа, пустините на САД и северно Мексико се групирани во четири категории кои се засноваат на составот на флората и нејзината распространетост, геолошката историја на регионот, почвата и нејзините минерални услови, висините и обрасците на врнежи.

Има четири големи пустини а се разгледуваат три од нив „Жешки пустини“Не само затоа што имаат многу високи температури во лето туку затоа што нивната флора е доста слична. Четвртата пустина се смета а „Студена пустина“ бидејќи е поладна и флората повеќе не е суптропска по потекло како онаа на другите три.

Голема пустина

Оваа пустина зафаќа површина од 492.098 квадратни километри така што е најголем во државата. Тоа е студена пустина со топли, суви лета и студени зими каде што понекогаш може да падне и снег. Ова главно се должи на фактот дека е на поголема надморска височина бидејќи поминува низ различни сектори на земјата како Калифорнија, Јута, Орегон, Ајдахо и Аризона. Поточно, северните три четвртини од Невада, западната и јужната Јута, јужната третина од Ајдахо и југоисточниот агол на Орегон.

Други, исто така, сметаат дека вклучува мали делови од западно Колорадо и југозападен Вајоминг. И да, на југ се граничи со пустините Мохаве и Сонора. Во поголемиот дел од годината пустината многу е суво бидејќи планините на Сиера Невада ја блокираат влажноста што доаѓа од Тихиот Океан. Љубопитност? Во него се наоѓа најстариот жив организам познат на човекот, борот Бриткеконе. Се проценува дека некои примероци се стари околу 5 години.

Говорејќи за вегетацијата воопшто, флората на оваа пустина е хомогена, со доминантен вид на грмушка со километри и километри. Кактус? Многу малку. И оваа пустина има различни сектори. Плажите се едно, со геолошка активност, рамнината Колорадо со своите спектакуларни геолошки формации и високите височини е друга.

Пустината Чивава

Оваа пустина трча меѓу САД и Мексико и зафаќа површина од 362.000 квадратни километри. Поголемиот дел од него е во Мексико, а на страната на САД зафаќа дел од Тексас, Аризона и Ново Мексико.

Вистината е дека оваа пустина има уникатен и постојано променлив пејзаж. Тоа е пуста пустина, но сепак има многу растителни и животински видови. Има јуки, има кактуси, има грмушки. Внатре исто така Работи националниот парк Биг Бенд а исто така и Рио Гранде поминува низ него обезбедувајќи доволно вода пред да тече во Мексиканскиот Залив.

Тоа е голема пустина. Во зима температурите се ладни, а во лето многу, многу топли. Поголемиот дел од него добива малку дождовна вода во текот на целата година и иако може да врне во зима, сезоната на дождови е лето.

Неговата површина е тешко да се категоризира геолошки гледано, но генерално ги има многу варовнички и варовнички почви. Има многу грмушки, тоа е типична пустина со грмушки што ги гледаме во кино, но повеќегодишните видови се малку. Животни? Можеби има мексикански сиви волци.

Пустината Соноран

Оваа пустина Таа оди од Мексико преку Аризона до јужна Калифорнија. Зафаќа површина од околу 259 илјади квадратни километри и се граничи со пустината Мохаве, рамнината Колорадо и полуостровот. Поделбите ги вклучуваат пустините на Колорадо и Јума.

Најниската точка над морското ниво е Море Салтон, со повисок степен на соленост од самиот Тихи Океан. Покрај ова море, тука минуваат и реката Колорадо и реката Гилас како примарни извори на вода. Наводнувањето создаде плодно земјиште за земјоделство во неколку области, на пример, Царските долини или Коачела во Калифорнија. Има дури и некои одморалишта во кои може да поминете топли зими Палм Спрингс, Тусон, Феоникс.

Меѓу типичната вегетација е кактус сагуаро, доста популарен бидејќи само овде расте. Може да биде навистина многу висок и да растат неколку гранки од стеблото, така што изгледа како човек. Нејзините цвеќиња се опрашуваат со лилјаци, пчели, па дури и гулаби.

Треба да се напомене дека тоа е најжешката пустина од сите пустини во Северна Америка, но неговите дождови произведуваат а голема биолошка разновидност. Летните дождови овозможуваат раст на некои растенија, на зимските, други. Има дури и пролетни дрвја и цвеќиња.

Внатре се наоѓа Националниот споменик на пустината Сонора кој датира од 2001 година, штити одредена површина од него и ја нагласува величественоста на овој пејзаж.

Пустината Мохаве

Ги преминува Невада, Аризона и Калифорнија и добива два инчи дождовница годишно, така што се вели супер сува пустина. И многу жешко. Тоа е исто така многу голема пустина и затоа има многу разновидна надморска височина на теренот. Највисоката точка е врвот на телескопот, а најниската долината на смртта. Секогаш зборуваме за надморска височина.

Една од најистакнатите точки на оваа пустина е Џошуа дрво, типично дрво а се среќава во нејзините граници. Се смета за показател за видовите и тоа обезбедува живот на уште околу две илјади растителни видови. Индикатор за вид? Се однесува на жив организам кој може да се користи за мерење на одредени услови на животната средина. Исто така, има наоколу 200 ендемични растителни видови а ако зборуваме за животни има којоти, лисици, змии, зајаци ...

Оваа пустина има песок, ретка вегетација, солени површини со боракс, калиум и сол (кои се ископани), сребро, волфрам, злато и железо. Исто така во неговата површина има два национални парка, Националниот парк долина на смртта и националниот парк Џошу Дрво, зачувана област, Националната Мохаве и област за рекреација на езерото Мид.

Ако ви се допаѓаат патиштата, тука е Патот Мохаве, еден од најстарите правци што донесоа пионери во Калифорнија. Тоа е уникатна патека која е зачувана како што ја преминале храбрите, поминувајќи низ пејзажи кои практично ништо не смениле од праисторијата. Тие ќе бидат малку повеќе од 220 километри и се прави во камиони 4 × 4.

Тоа е осамен пат, со некои извори на свежа вода кои, пред да ги користи белиот човек, веќе им биле познати на Индијанците. Следењето и завршувањето на рутата Мохаве не е мал подвиг бидејќи е а екскурзија од два до три дена, што се прави во конвој со неколку комбиња. Започнува на реката Колорадо и подоцна, дивата авантура без Интернет, без услуги, без хотели ...

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*