Работи што треба да ги видите и да ги направите при вашата посета на Шкотска

Шкотска

Шкотска е многу повеќе од Единбург, иако сите ќе се согласиме дека гледањето на овој град и неговиот замок е задолжително. Има многу повеќе што да се види во Шкотска, од диви природни пејзажи до прилично крајбрежни села, историски места полни со легенди и мистерии. Така, можеме да размислуваме за сите оние работи што ги имаме Би сакал да видам од Шкотска.

Во овие земји треба да изнајмите автомобил за да можете да ги видите сите тие посебни свиоци. Нивните зелени предели Тие освојуваат секого, но исто така и нивните обичаи, нивниот народ и прекрасните градови и градови во кои сè уште има многу градби што зборуваат за други времиња, како што се големите замоци. Дали сакате да знаете малку за Шкотска?

Единбург

Единбург

Ако има град што мора да го видиме во Шкотска, тоа е Единбург. Неговиот познат замок, сместен во замок ридски рид Тоа е посета што не можеме да ја пропуштиме. Но, има многу повеќе, бидејќи за еден ден нема да можеме да видиме сè во овој прекрасен град. Прошетајте по Кралската милја, нејзината најпозната улица, или видете го замокот Холирод, официјалната резиденција на кралицата на Англија во земјите на Шкотска. Ова е многу зелен град, така што ќе видиме и прекрасни паркови, како што се ридот Калтон или Кралската ботаничка градина.

Високите планини

Висорамнини

Ако она што ви се допаѓа е да поминувате време на места во средина на дива природа, ве покануваме да ги откриете Шкотските висорамнини. Оваа област на северна Шкотска е ретко населена поради климата, но за возврат е можно да уживате во прекрасни предели каде растат флората и фауната без прекини. Постојат одлични езера, планини и карпи за да се изгубите во земји полни со убавина. Но, без сомнение, најдобриот начин да ги видите е кога времето е добро, бидејќи во зима условите се многу тешки.

Трасата на замоците

Шкотски замоци

Ако има нешто да се направи кога одите во Шкотска, тоа е рутата на замоците. Гледањето на неговите најважни замоци може да биде неверојатно патување, бидејќи тие се многу убави градби и многу се зачувани во совршена состојба, секој со својата историја и детали. Секоја личност може да направи персонализирана рута на замоци, избирајќи ги оние од пат со автомобил или најважните што ги наоѓаат на патот. Покрај замокот Единбург, кој е несомнено најпосетуван, има и други што можат да бидат важни. На Замок Стирлинг, сместен покрај некои карпи и совршено зачуван. Замокот Ејлеј Донан е еден од најубавите и се наоѓа на остров, поврзан со земја со тесен камен мост, што го прави типичен шкотски замок што сите сакаме да го видиме. Замокот Данвеган се наоѓа на островот Скај и датира од XNUMX век. Ова се некои од замоците што треба да ги вклучиме на нашата рута.

Остров Скај

Остров Скај

Островот Скај се наоѓа во северозападен дел на Шкотска и е вистински природен рај. На островот има мала расфрлана популација за престој и сигурно треба да го посетите замокот Данвеган, но секако она што е најинтересно на оваа дестинација се неговите природни предели. На Светилникот Неист Поинт Тоа е место што се препорачува да се види на овој остров, како и некои пешачки патеки, како што се Quiraing или Базени за бајки. Овој остров е полн со мали и тесни патишта и пешачки патеки, но само тогаш ќе ги видиме најинтересните и најспектакуларните места.

Посетете ги дестилериите за виски

Дестилерија за виски

Шкотска е несомнено земја на виски, и не можеме да ја искористиме можноста да ги испробаме своите најдобри пијалоци во пабовите. Сепак, за loversубителите на овој вид пијалоци има многу повеќе, бидејќи низ Шкотска има повеќе од сто различни дестилерии и тие станаа уште една туристичка атракција во земјата. Не мора да одиме на сите нив, бидејќи тие ќе имаат сличен процес, но во ред е да одите во позната дестилерија за да дознаете за целиот процес на правење на најдоброто виски во светот. Огромното мнозинство има и дегустација на виски за да дознае за разликите и деталите. Обично се отворени до пет попладне, па мора да ја искористите можноста да ги видите и тивко да уживате во турнејата.

Езеро Нес

Езерото Нес

Не можевме да престанеме да посетуваме место кое буди многу зачуденост. И за убавиот пејзаж и за мистериите што се чини дека го опкружуваат. Ние зборуваме, се разбира за Езерото Нес, езеро среде природата во кое има стотици сведоштва кои тврдат дека виделе издолжено суштество во него. Да, зборуваме за чудовиштето од Лох Нес, очигледно урбана легенда, но се чини дека секогаш се потврдува повторно со некое ново сведоштво. Ако сме iousубопитни, нема да можеме да застанеме на крстарење по езерото со камерата во рака, за секој случај.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   ЈА Гарсија dijo

    Здраво ... Сакам да одам наскоро со мојот партнер во Шкотска за да ја направам рутата на замоците ... ако можете да ми испратите цени и маршрута да направам за една недела, јас би го ценел тоа. Се најдобро.