Работи што треба да се направат овие Божиќни денови во Барселона

Барселона е прекрасен град за посета во кое било време од годината, но на Божиќ станува попосебен град ако е можно. Ако сте во Барселона овие денови, или затоа што живеете таму, или затоа што сте отишле да ги посетите роднините или затоа што сте сакале да се исклучите од сè и сите овие Божиќни денови и да одите во Барселона на неколку слободни дена, овој напис можеби тоа ќе биде од голема помош, бидејќи ние презентираме некои работи што треба да ги направите овие Божиќни денови во Барселона.

Некои денови на Божиќ веќе поминаа, но остануваат уште три важни дена: Нова година, Нова година и трите кралеви. Откријте што се случува во Барселона овие денови и уживајте во овие настани.

Прослава на новогодишната ноќ 2016 година

Во Барселона, ќе се збогуваме со 2016 година во која беше местото наменето за неа во последните години: во Авенија Марија Кристина, со претстава што ќе започне во 23:30 часот и ќе заврши приближно во 00:10 часот на новата година, 2017 година.

Претставата, која секако ги вклучува 12-те звуци, ќе биде составена од Сценски простор што ќе ги поврзе Волшебната фонтана Монтјујц, Националниот дворец, авенијата Марија Кристина, кулите на Венеција и Плаза де Еспања. Тоа ќе биде претстава на светлина, вода и огномет во служба на мултимедијална кореографија, каде што музиката ќе биде главниот протагонист.

Прошетајте низ осветлените улици

Ние сите знаеме како градоначалниците на големите градови се обидуваат да ги направат своите улици најубави и осветлени за Божиќ, а Барселона немаше да биде помала. Не можете да го пропуштите осветлувањето во најцентралните области: Кале Пелаи, Лас Рамблас и Авенида дел Портал де Анхел. Може да ги гледате секое попладне од 18:00 часот.

Саемот на кралевите, на Гран Виа

La Саем на кралевите Тоа е Божиќен пазар што се одржува од 1877 година. Во него можеме да најдеме околу 200 тезги каде се продаваат накит и облека преку украсни предмети и керамика. Ниту, пак, можеа да го пропуштат штандови за топло чоколадо и хурос, со кој зимскиот студ ќе стане поподнослив. Овој пазар се наоѓа помеѓу улиците Ургел и Мунатер. Д.

Можете да уживате во него од 21 декември до 6 јануари и ќе биде отворено од 11:00 часот наутро до 22:00 часот ноќта.

Купете такви типични фигури со CagaTió и Caganer

El Срања Тоа е дрвено „животно“ што децата го тепаат на Бадник, 24 декември и содржи подароци и ситници што паѓаат или, како што обично се вели, го „треска“ ел Тио.

El КаганерВо нејзиниот случај, таа е уникатна и 100% каталонска фигура што мора да ја има секој каталонски (и некаталонски) Витлеем. Тоа е декоративна фигура во позиција на „нужда“. Во моментов, секое лице или јавна личност може да се „појави“ како фигура на Каганер, од Меркел до Мадуро, преку Обама, Ајнштајн или дури маската на групата „Анонимус“.

Циркус или театар

Ако сакате да одите на претстава со семејството, со децата, циркусот или театарот може да бидат најдобрите опции за разгледување. Ова се некои од делата и емисиите што можете да ги видите деновиве:

Римија

Ако смртта му даде живот на „Рум“, претставата на, за и кловнот „Монти“, не е чудно што неговите придружници се враќаат на сцената. Сега, со ново шоу и многу живот пред него. Оваа претстава ќе се одржи до 8 јануари 2017 година и ќе се одржи на Театарот liилур во Грасија, во Вила де Грасија.

'Молт сорол без резерва'

Уметникот Анхел Лlасер ја прилагодува нај празничната комедија на Шекспир и ја сместува за време на златното доба на американското популарно кино од XNUMX-тите години на минатиот век, трансформирајќи го маскенбалот на Sicilianубителите на Сицилија во точката на вриење на сетот што ќе ја стави границата меѓу фикцијата во криза и реалноста.

Лизгање на мраз

Ова лизгалиште е најголемо во Европа (1200 м2) и може да се најде во центарот на Барселона. Таа е погодна за секој што сака лизгање и сака да ужива во уникатен момент. Ако отидете на тоа, треба да знаете дека цената на еден час е 10 евра, а таа на половина час е 7 евра. Beе биде отворен до 6 јануари.

Се надеваме дека, без разлика дали сте во Барселона или не, имате среќен излез кон годината и уште посреќен влез во 2017 година. Нека бидете многу среќни!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*