Работи што треба да се видат во Милано

Милан

Милано е многу убав град, но понекогаш не може да се натпреварува со Рим, Венеција или Фиренца, па затоа е во втор план кога станува збор за разгледување. Сепак, има многу работи да се видат, некои спектакуларни, да се сметаат за дестинација за одмор.

Милано е втор по големина град по Рим, и многу модерно индустриско јадро, со хоризонтот полн со облакодери, како што е познатата зграда Пирели. Сепак, има и прекрасни улици во нејзината стара област и секако, со позната катедрала.

Дуомо од Милано

Дуомо од Милано

Така е позната катедралата во градот, а. катедрала со обележан готски стил со високи врвови и статуи кои му даваат стилизиран изглед. Нејзината највисока точка е позлатена статуа од бакар наречена Мадонина. Неговата фасада е веќе спектакуларна, со таа тула облечена во мермер и нејзината импозантна силуета. Но, прошетката внатре открива многу повеќе за оваа катедрала. Имајте на ум кога влегувате, дека за да го посетите мора да имате покриени колена и нешто на рамената.

Внатре во катедралата можете да видите подеднакво стилизирана и многу висока зграда, бидејќи таа е една од најголемите катедрали во светот. Високите колони со извајани статуи достигнуваат до таванот. Меѓу нив има и слики кои прикажуваат разни религиозни сцени. Дефинитивно ќе потрае некое време се восхитувам на сите уметнички детали на Дуомо. Исто така, треба да се забележи дека зад олтарот, во сводот, се чува едно од неговите најголеми богатства, клинец од Крстот Христов, кој се вади само во саботата најблизу до 14 септември.

Панорамски поглед на Дуомо од Милано

Една од посетите што никогаш не треба да ја пропуштите во катедралата е таа на панорамска тераса надвор. Може да се качите горе или со лифт со дополнително полнење. Од погоре можете да ги видите врвовите на катедралата одблизу, како и да имате одличен панорамски поглед на градот. И, ако сте заинтересирани за археологија, во долниот дел од катедралата има ископувања за зачувување на остатоците од старата катедрала и старата христијанска крстилница.

Замокот Сфорзеско

Замокот Милан Сфорзеско

Овој замок бил изграден како тврдина во XNUMX век, а бил обновен како војводска палата од семејството Сфорца. Подоцна се користеше за воени цели и кога се размислуваше за негово рушење, архитект го обнови. Моментално се сместени неколку музеи, за да можете да ја посетите внатрешноста и истовремено да уживате во некои уметнички колекции. Внатре е Музејот на античка уметност, каде што можете да го видите последното дело на Микеланџело, Пиедад Ронданини, недовршено дело. Исто така постои и галерија со слики, египетски или предисториски музеј.

Тајната вечера од Леонардо да Винчи

Тајната вечера Да Винчи

Ова е едно од најпознатите сликарски дела во светот, и да, се наоѓа во Милано. Тоа е на theидот од трпезаријата на стариот манастир на Санта Марија делле Гразие, која беше нејзината прва локација. Тоа е одлично дело, широко повеќе од осум метри, создадено во XNUMX век. Се разбира, за да можете да го видите, мора да резервирате добро однапред, па затоа е една од оние работи што треба да ги програмирате на патувањето, за да можеме да влеземе тој ден. Групите се мали и даваат околу петнаесет минути и не може да се прават фотографии.

Галерија Виторио Емануеле II

Галерија во Милано

Оваа одлична галерија е создадена во XNUMX век, а е позната и како сала Милано. Тоа е комерцијално место, каде што повеќето ексклузивни продавници а исто така и ресторани и кафулиња. Изненадувачки се големите застаклени сводови, кои на галериите им даваат многу модернистички изглед. Покрај тоа, тука можете да најдете фирми како Прада или Гучи, меѓу другите луксузни фирми. За поскромните џебови, тоа е место за прошетка и пијалок во многу установи.

Зелени површини во Милано

Градини во Милано

Кога сме уморни од гледање цркви, опатија и трговски области во градот Милано, можеме да одиме на еден од неговите зелени површини. Една од најпознатите е Парк Семпиона, што е исто така покрај замокот Сфорзеско, така што можеме да ги видиме и двете во едно попладне. Тоа е парк во кој покрај зелените површини може да се видат и некои згради. Arco della Pace што започна да се гради за да ги одбележува победите на Наполеон или Arena Civica, концертно место. Тоа е место за поминување на неколку моменти на одмор.

Од друга страна, тука се и оние Јавни градини, во која можете да го видите Палацо Дугнани од XNUMX-от век или Природонаучниот музеј. Друга од зелените области на градот за одмор од градот, кои исто така се ретки во Милано.

 

 

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*