Работи што треба да се направат на Мајорка во зима

Мајорка во зима

La Остров на Мајорка Својата висока сезона ја има во лето, кога сите ќе уживаат во убавото време на Медитеранот, неговите води и забавата во одредени области на островот. Сепак, тоа е исто така место што можеме да го посетиме во ниска сезона и да уживаме во неа. Иако туризмот не е ист и многу установи се затвораат, можете да видите многу интересни работи.

Ако планираме а патување во ниска сезонаЕ имаме и предност што ќе биде многу поевтино и ќе можеме да уживаме во повеќе споменици и туристички области без да трпиме долги редици и чекања. Идеално време е да откриете некои агли на Мајорка во целосен спокој.

Посетете ја катедралата во Мајорка

Внатрешност на катедралата

Катедралата на Мајорка е една од најважните посети на островот, а катедралата Санта Марија де Мајорка или Ла Сеу е нејзината главна верска зграда. Изградбата започна во XNUMX век во Левантински готски стил. Влезот се плаќа и со него можете да пристапите до внатрешноста на катедралата, музејот и просторот на манастирот, каде што има продавница за сувенири, каде што е излезот.

Во внатрешноста на катедралата е можно да уживате во разни нешта. Од религиозни фигури до олтарни парчиња. Но, се разбира ако има нешто што го привлекува вниманието на сите што влегуваат во него на одлична боја на витражот, особено онаа на централните розети. Тоа е одлично шоу кое никого не остава рамнодушен. Ве покануваме да седнете на централните брегови едноставно уживајќи во спокојството на неговиот ентериер и прекрасните витражи. Во еден од наосите можете да го видите и делото на сликарот Микел Барсело, со полихромен восочен мурал што привлекува внимание во катедралата. Конечно ќе можеме да купиме сувенир во продавницата и ќе излеземе на улиците на стариот дел од градот.

Залутајте низ стариот град

Улици на Мајорка

Напуштајќи ја катедралата, можеме да го продолжиме патот низ стари улици на Палма. На овие улици, ако имаме време, добро е да одиме бесцелно, да видиме каде ќе не однесат, бидејќи секогаш не изненадуваат. Можеби ќе завршиме во областа на пристаништето или во новата област, но секогаш можеме повторно да ги внесеме. Тоа е многу убав дел од градот, каде што можеме да најдеме некои плоштади, стари пазари и особено продавници, некои многу интересни и други со типични сувенири.

Посетете го замокот Белвервер

Замокот Белвер

Замокот Белвер е една од најважните посети во Палма. Овој замок привлекува внимание затоа што има кружен план. До замокот е можно да се стигне со автомобил, но исто така е одлична идеја, доколку времето е поволно, да се искачите на ова утврдување уживајќи во околната шумска област, каде што можеме да најдеме мала црква и парк. На влезот во замокот е бесплатен во недела, и во ниска сезона исто така можете мирно да го видите овој ден. Внатре во замокот има изложби што ни кажуваат за неговата историја и за градот Палма. Можно е да се искачите на средната област, а исто така и на горната тераса, од каде ќе можете да уживате во панорамски поглед на градот, планините и морето.

Погледнете ги Драч пештерите

Драч пештери

Друга интересна посета на островот во ниска сезона се Пештерите на Драч. Овие подземни пештери имаат голема убавина и можеме да видиме формации создадени со векови. За да стигнете таму од Палма, можно е да земете автобуси или да возите наизменично со возот за Манакор, а потоа да земете друг автобус до пештерите или Порто Кристо. Во пештерите ќе платиме влезница што ни дава право да ги разгледуваме, откривајќи ја нивната историја и детали, како и убав концерт. Во областа на езерото има чекори од кои може да се ужива во музиката, која доаѓа од некои музичари кои одат со брод на езерото. Потоа можеме да одиме од едната до другата страна на езерото со брод или да го преминеме мостот.

Пробајте есаимада

Енсаимада

Една од работите што не може да се пропушти при посета на Мајорка е дегустација на есаимада. Неговиот најтипичен производ заедно со бисери, и секако А. вкусен десерт да го започне или заврши денот. Енсаимадите доаѓаат во различни големини, од најмалите до големите есаимади кои служат на повеќе луѓе. Може да се најдат во слаткарниците на Мајорка и во туристичките области и на аеродромот, а доаѓаат со типични кутии каде се безбедно завиткани. Можете да ги изберете мазните, кои имаат само шеќер одозгора, но ги има и со чоколадо, крем или ангелска коса, за оние кои сакаат да ги испробаат сите модалитети. Не пропушта да се врати дома со кутија или две есаимади во авионот.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*