Работи што треба да се прават во Севиља

Севиља е позната по своите топли лета и културни богатства, што ја прави многу препорачана дестинација за посета во Шпанија. Можеби не во лето, освен ако не ви пречи неповолноста на сонцето, но без сомнение посетата ќе ве остави да сакате повеќе.

Но, од каде да почнеме во град кој ни нуди толку многу? Кои маршрути да се следат, кои локации не можат да се пропуштат на турата? Сето тоа и повеќе во денешната статија за работи што треба да се прават во Севиља.

Севилја

Градот Го има најголемиот стар град во земјата и е полн со споменици. По Мадрид и Барселона е најпосетуваниот град во Шпанија и едноставно е прекрасен. Севиља е во Андалузија, на југот на земјата, на бреговите на реката Гуалдалкивир, најдолгата река во Андалузија со должина од 657 километри и пловна од устието во Атлантикот, во Кадиз, до самата Севиља.

Градот има а типична медитеранска клима, со топли, суви лета и многу благи зими. Неговата историја датира во времето до една феникиска населба, подоцна ќе пристигнат Римјаните и со нив и проширувањето на градот. Подоцна ќе дојде редот на Визиготите, муслиманите, дури и некои Викинзи кои ја ограбуваа Севиља мораше да страдаат, подоцна христијанското повторно освојување и неговото вклучување во доменот на Кастилја.

Со доаѓањето на Шпанците во Америка, Севилја стана важна, бидејќи тука минуваше се што е поврзано со новите територии. Во XNUMX век возот ќе пристигне, ќе го смени средновековниот изглед на градот, ќе застане на страната на Франко во Граѓанската војна.

La наследство богатство на градот тоа е нешто импресивно.

Работи што треба да се прават во Севиља

Прво, погледнете го најамблематичното од градот: на Алказар од Севилја тоа е кралската палата. Бројот на посетители е регулиран 750 лица на ден Затоа, внимавајте на времето. Во 913 година, првиот калиф од Ал-Андалус имал палата изградена на врвот на римската тврдина, а подоцна таа била проширена и претворена во палата во XNUMX век. Подоцна, христијанскиот крал Алфонсо од Кастилја го проширил уште повеќе, а истото го направил и кралот Педро I од Кастилја.

Билетите чинат од 18, 50 евра по возрасен и можете да го направите купувањето преку Интернет Ако ја имате пропусницата за Севиља, одлично. Обично се отвора од 9:30 до 5 часот. Друга атракција за посета е Севилската катедрала и Ла iraиралда. катедралата е еден од најголемите во светот и бил изграден на урнатините на џамија. Дали е гробот на Кристофер Колумбо, Собата со богатство, слики од Гоја, Мурило и Луис де Варгас, на пример, Кралската капела и ако тоа не е доволно, можете да се искачите на старата мавританска кула, Ла Жиралда, за да уживате во извонреден поглед на градот.

Билетот чини 16,37 евра по возрасен и да, треба да ги купите претходно за да избегнете чекање. Катедралата е отворена од понеделник до сабота од 10:45 до 5 часот и недела од 2:30 до 6 часот. На Плаза де Еспања Тој е најпознатиот плоштад во градот и се наоѓа во Парк Марија Луиза. Датира од 1929 година и има 52 прекрасни клупи украсени со плочки кои ги претставуваат шпанските провинции.

La Плаза де Торос датира од XNUMX век и исто така се сместени на Музео Таурино со историјата на оваа практика во градот. Борбата со бикови се одвива за време на априлскиот саем и до септември, обично во недела. Неговата фасада е во барокен стил и датира од втората половина на 10 век и 9 век. Влезот во музејот и турата со водич чинат 3 евра. Веб-страницата е отворена од понеделник до недела од 7:30 до XNUMX:XNUMX часот.

Што друго можеме да правиме во Севиља? Прошетка, турнеја, фотографирање. Добро место за тоа е да се помине низ Областа Санта Круз и историскиот центар. Санта Круз е стариот еврејски кварт, а историскиот центар ги вклучува Алказар и катедралата, но идејата е да се шета низ мрежата на тесни улици со тераси и скриени ресторани овде-онде.

Доколку ве интересира еврејското минато во градот, можете да го посетите Центар за еврејско толкување, но на посетата на маалото воопшто се додава на Casa de Pilatos, Jardines de Murillo, Hospital de los Venerables Sacerdotes, Plaza Nueva, Archivo de Indias, Палатата на грофицата Лебрија, Plaza de Cabildo...

La златна кула Тоа е кула од XNUMX век која се наоѓа на реката Гуалдакивир. Некогаш бил дел од мавританските ѕидини и служел како продавница за злато и затвор. Денес во него се сместени мал Поморски музеј. Влезот е евтин, само 3 евра, а е отворен од понеделник до сабота. Parque María Luisa е зелена оаза и е најпознатиот парк во Севиља. Првично тие беа градините на палатата Сан Телм, но во 1893 година беа донирани на градот. Тоа е веднаш до Плаза де Еспања.

El Областа Триана тоа е од другата страна на реката и првично беше главна област за борби со бикови и танчери на фламенко. Денес е а живописно и типично соседство, со прекрасен и шарен булевар. На вашата турнеја можете да ги видите Иглесија де Санта Ана 1276 година, Морнарска капела или Маркет Триана кој се организира секој ден.

Дали има чудно место во Севиља? Па да, на Севилски печурки или Севилски печурки, дрвена конструкција од 2011 година, а панорамска тераса всушност, со пешачка патека и археолошки музеј. Главната атракција овде е Метропол Парасол. Влезот во гледиштето чини 5 евра дење и 10 ноќе.

Љубопитните градби ги изградил германскиот архитект Јирген Мајер и Тоа е најголемата дрвена зграда во светот.; Висока 150 x 70 x 26 метри. Археолошкиот музеј кој е пет метри над нивото на улицата ги зачувува римските урнатини од XNUMX век и мавританските куќи кои биле изградени подоцна.

Конечно, покрај сите овие атракции што можете да ги видите во Севиља, што друго да правите во градот? Возење велосипед тоа е опција. Севиља има многу добро означени велосипедски патеки. Можете исто така да шетате наоколу Областа Макарена, видете го Иглесија дел Салвадор, вози брод на реката Гуалдалкивир или кајак, или видете a шоу на фламенко. Има многу во областа Триана: Ла Анселма, Ел Регонео, Ло Нуестро, Пура Есенсија, Лола де лос Рејес...

И гледате музеи? Се разбира: На Археолошки музеј, Музејот на Фламенко, Музејот на ликовни уметности, Аквариумот...

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*