Различни сексуални традиции што можете да ги најдете низ целиот свет

Ако една од причините што сакате да патувате е да запознаете и откриете нови култури и традиции, овој пост ќе ви се допадне. Во него ќе видите 5 од најшокантните сексуални традиции што можеме да го најдеме патувајќи низ целиот свет. Без сомнение, никогаш нема да престанеме да не изненадуваме и оваа информација што ја даваме подолу е уште еден пример за тоа.

Непал (Азија)

На Хималаите има малку земји за дистрибуција и ова е главната причина зошто добро познатата братска полиандрија. Во Непал, браќата имаат сопруга, на овој начин, заедничките деца живеат на иста земја и затоа нема потреба да ги делат. Тие формираат заеднички семејства и сите живеат на исто место.

Според антрополозите, братската полиандрија е многу ретка, што ја прави практиката во Непал досега шокантна и малку видена сексуална традиција.

Нигер (Западна Африка)

Во Нигер, племето познато како ВодаабиецотБидејќи се деца, нивните родители веќе подготвуваат договорен брак со телесен братучед. Сепак, еднаш годишно, постои ритуал познат како Годишен фестивал Gerewol, каде што мажите од племето се шминкаат и украсуваат (колку повеќе толку подобро) за да украдат нова жена (од друг маж).

Не знаеме дали ова ќе заврши како „бројаница на зората“, од лошо кон полошо, или можеби во овој „грабеж“ тие се однесуваат на поцивилизиран начин од многумина во западниот свет. Но, тоа е барем единствена практика во светот (или барем, да се слави и да се објави во јавноста).

Иран (Азија)

Во Иран, и покрај осудата на односите надвор од бракот, постои еден вид „Привремен брак“, што може да го побараат парови, со единствена цел да можат да одат во кревет пред да стапат во брак. Сепак, постојат и бројни ограничувања: паровите ќе можат да го изведуваат само добро познатото „мисионерско“ држење на телото, бидејќи гледаат постојано менување на држењето на телото на понижувачки начин за мажот.

Овој „привремен брак“ се спроведува на церемонија и со договор што ќе го одреди времето утврдено за споменатиот привремен брак. Само тогаш тие ќе бидат во согласност со исламските закони.

Папуа (Африка)

Во племето на СамбијаВо Папуа (Нова Гвинеја), кога децата ќе наполнат 7 години, ги одведуваат во град каде живеат само мажи. Thereе живеат таму до својата 17-та година без да имаат никаков контакт со жени. За време на 10-те години што овие деца живеат одвоено, тие учат да сеат, собираат, ловат животни, па дури и да се борат меѓу себе. Но, тоа не е сè, да ги зацврстиме, и според нив, да ги претворат во мажи, ќе ги направат да повраќаат со шеќерна трска, им ја дупчат кожата и им крвари носот; но „сексуалната“ практика што нè засега во овој напис денес и која најмногу го привлекува нашето внимание, е дека тие се принудени на тоа пијат сперма на нивните старешини наводно да можат да ги генерираат своите и да ги зајакнат.

Откако ќе бидат однесени во градот со своите жени, тие продолжуваат да страдаат од крварење од носот и дури се принудени да им ја внесат менструацијата на своите жени ...

Хаити

На Хаити, во текот на месец јули, се слават некои curубопитни ритуали на водопадите Саут Д’О, кои го имаат главниот јунак. Божица на убовта. Тоа е вуду-обред за привлекување среќа во loveубовниот свет во кој и мажите и жените се соблекуваат и се талкаат во кал помешан со крв на жртвувани животни и глави на крави и кози.

Ако сте сведок на овој ритуал, ќе видите доста рискозни сцени во кои триењето помеѓу посетителите е најчесто.

Откако ќе бидат познати сите овие сексуални практики, дали ви изгледаат чудни или веќе сте знаеле за нивното постоење? Дали знаете многу други кои се дури и побизарни од овие што ги видовме овде денес? Ако е така, би сакале да ги запознаеме. Можете да оставите коментари подолу.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*