Рачен багаж на авиони, што треба да знаете

Рачен багаж

Рачниот багаж е нешто на што многумина од нас се обраќаат за чиста удобност при кратки патувања. Има свои предности и исто така ни овозможува да избегнеме дополнителни трошоци за летовите. Со доаѓањето на летови со ниска цена Стана навика да се користи рачен багаж, иако секој знае дека има свои ограничувања и особености.

Секоја компанија воспоставува одредени правила во врска со рачен багаж Што треба да знаеме пред да се качиме во авион за да избегнеме несакани изненадувања. На нискобуџетни летови скоро сите сакаат да носат рачен багаж, но тоа не е секогаш можно.

Зошто да носите само рачен багаж

Ако патувањето што ќе го направиме е долго, сигурно рачниот багаж нема да стигне до нас со неговите намалени мерења, па ќе мора да се задоволиме со пријавување, редица и почекајте да го видиме куферот на неблагодарна работа кога ќе излеземе од авионот. Меѓутоа, ако патувањето е кратко, можеме да ги носиме нашите работи во рачен багаж без проблеми. Во овој случај ќе имаме предност што куферот ќе оди со нас и нема никогаш да се изгуби, што се случува често при пријавување. Во многу летови, пријавувањето има дополнителен трошок, особено ако зборуваме за нискобуџетни, така што е и заштеда за носење рачен багаж во овие случаи. Друга работа што ќе заштедиме е време, бидејќи нема да чекаме во ред за да се пријавиме и да чекаме да дојде куферот на ременот.

Мерки за рачен багаж

Општо, сите компании имаат слични мерки кога ни дозволуваат да носиме рачен багаж за да не полудиме да купуваме куфери за секоја пригода. Тие можат да варираат за неколку сантиметри и тежина, но генерално се доста слични. Речиси сите компании дозволуваат да го носат куферот и друг пакет кој исто така има специфични мерки за луѓето да не претеруваат со овој втор багаж. Овие мерки може да се променат, па затоа е подобро да се уверите однапред со внесување на веб-страницата на компанијата со која ќе патуваме за да се осигураме дека мерките сè уште се на сила. Ако имаме неколку летови со различни компании, мора да го провериме секој од нив, бидејќи нивните барања можат да бидат различни. Општо, ова се мерењата на рачниот багаж на некои од најпознатите компании кои работат во нашата земја.

  • Air Europa: 1 пакет од 55 x 35 x 25 cm (10 kg) + 1 пакет од 35 + 20 + 30 cm.
  • Air France: 1 пакет од 55 x 35 x 25 cm + 1 пакет од 40 x 30 x 15 cm (максимум вкупно 12 kg)
  • Алиталија: 1 пакет од 55 х 35 х 25 см (8 кг) + 1 мало пакување (неодредено).
  • Американски ерлајнс: 1 пакет од 56 x 36 x 23 + 1 пакет од 45 x 35 x 20 cm.
  • British Airways: 1 пакет од 56 x 45 x 25 cm + 1 пакет од 40 x 30 x 15 cm.
  • EasyJet: 1 вреќа од 56 x 45 x 25 + 1 вреќа од 45 x 36 x 20 cm.
  • Иберија: 1 пакет од 56 x 45 x 25 см + 1 мал пакет (неодреден).
  • Lufthansa: 1 пакет од 55 x 40 x 23 cm (8 kg) + 1 пакет од 30 x 40 x 10 cm.
  • Катар ервејс: 1 пакет од 50 х 37 х 25 см (7 кг) + 1 мал пакет (неодреден).
  • Туркиш ерлајнс: 1 пакет од 55 х 40 х 23 см (8 кг) + 1 мал пакет (неодреден).

Промени во Рајанер

Рајанер е една од компаниите што најмногу иновираше во прашањето за рачен багаж. Сите започнавме да ја правиме оваа практика со нив, но работите се променија неодамна, така што за оние кои се изгубија важно е да имаат предвид дека тие веќе ги немаат истите правила како порано. Отпрвин можевте да го носите куферот само со потребните мерки. Подоцна, тие дозволија да вметнат мал пакет заедно со куферот. Но, од јануари 2018 година, правилата се променија. Сега можете да земете мал пакет со нас, поточно 35 x 20 x 20 cm. Куферот што претходно беше со нас се спушта во подрумот без дополнителни трошоци. Ова значи дека не мора да се пријавувате, туку мора да почекате да помине низ ременот кога ќе ја достигне целта. Има свои недостатоци и предности. Од една страна, нема да мора да го носиме куферот и да го прикачуваме на врвот. Но, од друга страна, нема да можеме да ставаме многу кревки работи, бидејќи веќе знаеме дека третманот што им се дава не е деликатен. Брзината со која излегувате од авионот се компензира со доцнењето во подигањето на куферите на ременот.

Предмети што не можат да се носат

Покрај мерењата, мора да го земеме предвид и долгиот список на предмети што никогаш не можат да се носат во рачен багаж. Од ножеви, дури и ако се сувенир, до течности во големи шишиња, алатки или хемикалии. Seeе видиме дека во зависност од аеродромот и моментот кога контролите ќе бидат повисоки или пониски, но за да се лекуваме во здравјето подобро е да прегледаме сè што не можеме да носиме и да ги почитуваме правилата.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*